Nad Lubelszczyzną przeleciał ogromny meteor

We wtorek, późnym wieczorem nad Polską przeleciał bardzo jasny meteor. Bez problemu można było go zaobserwować na Lubelszczyźnie.

Lot meteoru zarejestrowała m.in. stacja obserwacyjna w Urzędowie koło Kraśnika. – 16 kwietnia 2013 roku o godzinie 22:26 niebo zostało rozświetlone przez wyjątkowo jasne zjawisko. Bolid zarejestrowany został przez bardzo wiele stacji obserwacyjnych, obecnie trwa analiza uzyskanych zapisów. Wstępne szacunki pozwalają nam na stwierdzenie, że było to zjawisko bardzo długie. Przelot zarejestrowany został na długości prawie 250km – poinformował Mariusz Wiśniewski z Pracowni Komet i Meteorów, która monitoruje niebo nad całą Polską w celu wyłapania wszystkich zjawisk, które mogą się zakończyć upadkiem meteorytu na ziemię.

Duża prędkość wejścia w atmosferę oraz wysokość na jakiej bolid się zakończył wykluczają możliwość znalezienia odłamków meteorytu na ziemi. Naoczni świadkowie informowali o niebiesko-zielonym kolorze oraz widocznej fragmentacji. Niezwykłe szczęście miał fotograf z Węgier. Zarejestrował ostatnią fazę lotu aparatem z teleobiektywem. Na zdjęciach dostrzec można kolor, pozostawiony pomarańczowy ślad, a na koniec kilka wyraźnie rozdzielonych fragmentów – dodał Wiśniewski.

Jak informowała nas osoba obserwująca zjawisko – Wyglądał jak kometa, bardzo duży świecący obiekt, który co chwila jakby przygasał, za nim widać było coś w rodzaju ogona. Najpiękniejsze były kolory, trochę zielonego, zaś tył żółtawy. Co najdziwniejsze nie zniknął szybko jak to większość spadających odłamków skalnych, lecz można było podziwiać go bardzo długo.

Pracownia Komet i Meteorów prosi wszystkie osoby, które miały możliwość i zaobserwowały meteoryt o przesyłanie swoich relacji na adres mailowy [email protected]

(fot.Pracownia Komet i Meteorytów)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zlot charytatywny na rzecz Lubelskiego Schroniska Dla Zwierząt
Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaprasza na przesłuchania
W weekend odbędzie się Festiwal Mieszkańców Kośminka
Zwiedzanie zajezdni, piknik, bezpłatne przejazdy i zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej. To wszystko od czwartku w Lublinie
Weekend z archeologią w Lublinie