690 680 960

Na przełomie miesięcy wystąpią w regionie opady śniegu. Na drogach będzie ślisko

Pod koniec 3 dekady listopada dominuje pogoda niżowa. Warunki są zmienne, a wiele wskazuje, że na przełomie miesięcy ulegnie zmianie rodzaj cyrkulacji atmosferycznej. Przestaną do nas wędrować niże z południa Europy. Już jutro zacznie nas obejmować wpływ niżu związanego z cyrkulacją zachodnią, który ulokuje się nad Cieśninami Duńskimi, a następnie znajdzie się nad Morzem Bałtyckim. W pierwszych dniach grudnia kolejne niże atlantyckie przemieszczać mają się na wschód.

Na początku grudnia przejściowo napłynie cieplejsze powietrze w rozległym ciepłym wycinku niżu kolejnego atlantyckiego wiru niżowego. Ocieplenie będzie krótkie, ale odczuwalne w całym kraju. Następnie w okolicach weekendu spłynie dużo chłodniejsza masa powietrza z wysokich szerokości geograficznych i niskie temperatury utrzymają się przez wiele dni.

Coraz więcej wskazuje, że temperatura w pierwszej dekadzie grudnia będzie poniżej normy wieloletniej. Pojawi się nie tylko silniejszy wiatr, ale także częste opady. W chłodniejszych masach powietrza będzie to śnieg i deszcz ze śniegiem, a w cieplejszych przejściowo deszcz. Nie można wykluczyć opadów marznących. Wygląda na to, że okresowo całodobowo utrzyma się ujemna temperatura. W obszarach rozpogodzeń po zachodzie słońca spadki temperatury mogą być kilka stopni poniżej zera. Na większe ocieplenie przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do 2 dekady grudnia.

Zanim nadejdzie jednak grudzień, przyjrzymy się warunkom pogodowym w ostatnich dniach listopada. 29 listopada znajdujemy się na tyłach niżu śródziemnomorskiego, który znad Morza Śródziemnego przemieścił się nad Białoruś. W jego tylnej części szerokim strumieniem spłynęło chłodniejsze powietrze. Z uwagi na duży gradient ciśnienia po południowo-zachodniej stronie niżu panuje wietrzna aura.

Gęste zachmurzenie skutecznie ogranicza docieranie promieni słonecznych. Dlatego też panuje typowa jesienna szaruga. Dziś do końca dnia w regionie będzie przewaga zachmurzenia dużego i całkowitego. Występować mają też opady śniegu, gdzieniegdzie śniegu z deszczem. Lokalnie na drogach może być ślisko, dlatego też kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia będzie od 0°C do 1°C.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie dalszą dominacje pola obniżonego ciśnienia. Występować będą na przeważającym obszarze regionu opady śniegu i deszcze ze śniegiem przez całą noc. Odczucie chłodu potęgować ma wiatr z sektora północno-zachodniego, który w porywach przekroczy 50 km/h. Gdzieniegdzie chwyci lekki przymrozek, co może skutkować oblodzeniem dróg i chodników.

Wtorek minie pod znakiem kolejnego niżu, ale o rodowodzie atlantyckim. Zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, a lokalnie nawet rozpogodzeniami, które nie powinny być jednak długotrwałe. Zdarzyć mogą się przelotne opady śniegu. Panować ma w dalszym ciągu duża różnica ciśnienia. Temperatura będzie od 1°C do 3°C w najcieplejszym momencie dnia.

Noc z wtorku na środę przyniesie większe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na drogach może dojść do miejscowego oblodzenia. Porywy wiatru sięgną do 50-60 km/h z zachodu, południowego-zachodu. Termometry wskażą od -2°C do 0°C.

Pierwszy dzień grudnia przyniesie zmienne warunki pogodowe. Prognozowane są zarówno opady deszczu, jak i też deszczu ze śniegiem. Wiatr zmieni się na południowy, napłynie też przejściowo cieplejsze powietrza, dlatego też temperatura wzrośnie do 5°C/6°C. W dalszym ciągu dokuczać może nam wiatr potęgujący odczucie chłodu.

Czwartek pochmurny, ale cieplejszy. W najcieplejszym momencie dnia będzie nawet 5°C/7°C. Powrót niskich temperatur i opadów śniegu jest spodziewany pod koniec tygodnia.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów

(fot. fanipogody.pl)

7 komentarzy

 1. UWAGA – PILNE !!! Wiadomość roku !!!
  Na przełomie miesięcy wystąpią w regionie opady śniegu. Na drogach będzie ślisko.
  Oj, będzie sie działooo !!!

 2. Może to ostudzi zapał tych na granicy i wrócą do siebie

 3. Cham bity deską:)

  Sezon ” o kufffa..rów” ogłaszam za otwarty..😂

 4. Uwaga !!! Idzie zima ,a zimą jest ślisko .Zdecydowana wiekszosć uzytkowników dróg zdaje sobie z tego sprawę i potrafi dostosować jazdę do takich warunków ,ale jak zawsze znajdą się tacy ,których to co roku zaskakuje …i o ich „wyczynach ” bedziemy czytać po kilka razy dziennie na Lublin 112

 5. TLDR:Będzie padał trochę śnieg i trochę deszcz.Koniec

 6. Pierwszy komunikat. Zima zaskoczyła drogowców w grudniu spadł śnieg w Polsce

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski