Na placu Wolności posadzono Dąb Stulecia III LO. Podobne akcje zaplanowano przy kolejnych szkołach (zdjęcia)

Pierwszy z 40 dębów szypułkowych, jakie niebawem znajdą się przed szkołami w naszym regionie, posadzono dzisiaj przy budynku III LO im. Unii Lubelskiej. Akcja ma na celu popularyzację postaw ekologicznych wśród młodzieży.

W poniedziałek na placu Wolności w Lublinie został posadzony Dąb Stulecia III LO im. Unii Lubelskiej. W ten sposób zainaugurowana została akcja sadzenia drzew, w której udział biorą Lasy Państwowe, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz 15 szkół z województwa lubelskiego. Wydarzenie to symbolicznie wpisało się również w tegoroczne obchody Święta Drzewa.

Inicjatorem akcji, która ma na celu popularyzację postaw ekologicznych wśród młodzieży, jest Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS. W jej ramach, na terenie szkół partnerskich posadzonych zostanie łącznie 40 dębów szypułkowych. Jak podkreślał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Zygmunt Byra, każde drzewo posadzone w mieście, szczególnie poza lasami, to dodatkowa produkcja tlenu i pobór dwutlenku węgla.

– Symboliczne posadzenie drzewa przed budynkiem III LO im. Unii Lubelskiej ma dziś podwójne znaczenie. Wpisuje się w święto szkoły – 100-lecie istnienia III LO, liceum ważnego, renomowanego, uznanego w skali nie tylko miasta, ale i regionu. To doskonała okoliczność, aby przekazać na ręce dyrektora, całej społeczności liceum i młodzieży szkolnej, życzenia dalszych sukcesów, dalszych starań o jak najlepsze wyniki z nadzieją również na to, że absolwenci tej szkoły będą zasilali lubelskie uczelnie publiczne, w tym UMCS w Lublinie – mówił Rektor UMCS Radosław Dobrowolski.

Jednocześnie uczniowie III LO im. Unii Lubelskiej złożyli Kapsułę Czasu, w której umieścili listy do swoich kolegów i koleżanek. Zgodnie z założeniem, mają one zostać odczytane za minimum 100 lat. Opisali w nich zarówno obecny wygląd szkoły, problemy z jakimi muszą się obecnie zmagać, jak też przedstawili samych siebie. Na jutro zaplanowane zostało też Święto Szkoły III LO, w trakcie którego odbędzie się pochód uczniów w asyście werblistów i żonglerów przebranych w stroje renesansowe oraz ślubowanie klas pierwszych.

W akcji sadzenia drzew, która będzie kontynuowane w kolejnych tygodniach, biorą udział również: IX LO im. Mikołaja Kopernika, Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki, V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Niemcach, II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. F.D. Kniaźnina w Puławach, I Liceum Ogólnokształcące im. J. Zamojskiego w Zamościu, I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Świdniku, Zespół Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie, I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie, I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju oraz Zespół Szkół w Poniatowej.

(fot. Bartosz Proll)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. Normalnie kurde WOW

 2. Czerwony dywanik „z dziurką” sobie trzeba było pierdyknąć…
  KOMEDIA. 😉

  • Dokładnie KOMEDIA – propagowanie postaw proekoloicznych wśród młodzieży poprzez posadzenie posadzenie jednego drzewka, przez łysego dziadka z prasą i pompą, pamiatkowymi zdjeciami i drętwą przemową :))
   Po czym, wszyscy natable po pamiątkowych zdjeciach z użyciem wystruganych z drewna ekologicznych smartfonów udalli się na ekologicznego grilla zakrapianego deszczówkądo restauracji z mchu i kamienia, ekologicznymi dieslami :))

 3. zjazdu absolwentów na stulecie niestety w tym roku nie było…pandemia…a mecz na ponad 50000 ludzi mógł się odbyć…

 4. Powinni to wydarzenie opublikować w TV w czołówce na całym świecie :)))

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew