Na placu Litewskim odbyły się lubelskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja (zdjęcia)

Mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w Archikatedrze Lubelskiej rozpoczęły się obchody 230. rocznica uchwalenia ustawy rządowej, nazwanej Konstytucją 3 Maja. Następnie uczestnicy przemaszerowali na plac Litewski.

W Lublinie odbyły się uroczystości związane z Narodowym Świętem Trzeciego Maja. W tym roku mija już 230. rocznica uchwalenia ustawy rządowej, nazwanej Konstytucją 3 Maja. W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną, obchody miały skromniejszy charakter niż zwykle.

Rozpoczęła je o godz. 10.00 msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w Archikatedrze Lubelskiej przez bp Józefa Wróbla. Następnie o godz. 11.30 na Placu Litewskim uroczystości przyjęły formę apelu pamięci z udziałem wojskowej kompanii honorowej. Po hymnie państwowym, salwach, złożeniu wieńców i wiązanek przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja, delegacje wysłuchały koncertu w wykonaniu orkiestry wojskowej. Delegaci poszczególnych środowisk, którzy weszli w skład Komitetu Honorowego Obchodów, złożyli kwiaty przed Pomnikiem Konstytucji 3 Maja na Placu Litewskim w Lublinie.

W obchodach Święta uczestniczyli m. in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, europoseł Krzysztof Hetman, posłowie na Sejm RP ziemi lubelskiej Marta Wcisło, Joanna Mucha, Sylwester Tułajew, Jacek Czerniak, Michał Krawczyk, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, członek zarządu województwa lubelskiego Sebastian Trojak, Wojewoda lubelski Lech Sprawka, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, przedstawiciele służb mundurowych i kombatanckich, organizacji młodzieżowych oraz mieszkańcy Lublina.

(fot. UMWL, UW, Policja)

Zobacz również

15 komentarzy

 1. A kibice nie mogli wjechać do Lublina

  youtu.be/UPqnyzzGKsw

  • Uroczystości związane z państwem nie dla nacjonalistów.

   Polacy jeszcze nie wiedzą że konstytucję 3 maja napisała czarna lesbijka, ale niedługo w podręcznikach dzieci nauczą.

 2. Chichot historii słychać.
  Obchody święta Konstytucji 3 Maja zaczynać w Archikatedrze.
  To tak jak dzień weganizmu świętować u ludożerców.

  Czy przypadkiem ówczesny prymas Polski, niejaki Michał Jerzy Poniatowski, herbu nomen-omen Ciołek, nie poparłbył Konfederacji Targowickiej (do spółki z ówczesnym papieżem)?

  Świętować uchwalenie Konstytucji 3 Maja w kościele to tak jak nasz świętujący swoją „reerekcję” Prezydent świętuje rezurekcję Śląską… porąbało ich.

  • Może nie wiesz ale to Święto Konstytucji i Matki Boskiej Królowej Polski.

   • Może nie wiesz, ale święto ustanowił Benedykt XV w 1920 roku, żeby trochę smród po zdradzieckim zachowaniu kościoła za Cara zatuszować.

  • niesprawiedliwy

   100 % racji

 3. A gdzie dystans? Ale hipokryzja

  • Nie ma – konsekrowane dłonie, czy jakoś tak.
   Pewnie i tak wszystko już dawno zaszczepione z dawek dla chorych na raka i choroby autoimmunologiczne.

 4. prawda o targowicy

  Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej – wzorem rewolucji francuskiej – pozbawią wszelkich funkcji państwowych, zlikwidują przywileje kleru, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce po uchwaleniu w roku 1789 przez Sejm Wielki ustawy przeznaczającej dochody z diecezji krakowskiej na wojsko polskie. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II. Skopiowane z sciaga.pl

  Polscy biskupi katoliccy wraz z watykańskimi nuncjuszami i rosyjskimi ambasadorami doprowadzili do rozbiorów Polski. A dziś bezczelnie uważają się za obrońców Polski. Pilnują aby „ich zasługi dla Polski” nie były nigdzie upubliczniane i coraz mniej na szczęście im się to udaje. Mocno wybielają historię wciskając ludziom o rzekomych swych zasługach dla kraju i zbawiennej wręcz roli dla przetrwania polskości podczas rozbiorów. Na domiar wszystkiego Kościół chcąc zamaskować swój rzeczywisty stosunek do konstytucji, bezczelnie w dniu 3 maja ustanowił święto Maryi królowej Polski! A może to nie było po to ażeby zamaskować, tylko po to ażeby po likwidacji Polski i jej królów nasz kraj miał choć wirualną ale za to nieśmiertelną i przede wszystkim kościelną monarchinię?

  • Może i niezbyt składnie, ale prawdziwie.
   To kościół, ta watykańska agentura, pospołu z magnaterią doprowadził do upadku pierwszą Rzeczpospolitą.

   A teraz stroi się w piórka „obrońcy ojczyzny”.

   Może by też katabasom i ich poplecznikom warto by było przypomnieć, że „Boże coś Polskę” do hołd dla cara Aleksandra I?

 5. Jasny Gwint !!!

  Nie dziwcie się kościelnym możnowładcom, zawsze stawali po stronie tego kto im jeść dawał, to i teraz przymilają się rządowi przecież to nasz podatniczy chleb żrą.
  Przypomnę: pensje, (niektórzy: żołd), składki zdrowotne i emerytalne, no i renty, emerytury… wszystko z podatniczych pieniędzy tych, którzy mają jeszcze prace i chęć pracować…

 6. Takie tematy przyciągają chyba internetowych psychopatów jak czytam komentarze.

 7. Więcej niż pięć osób to wg. dygnitarzy prawnych zgromadzenie za które granatowa Policja nakłada mandaty, a w tym przypadku?

 8. Etatowi podkładacze gałęzi za pieniądze, z naszych podatków i lans wszechobecny.Dla plebsu podwyżki cen prądu,gazu,śmieci,wody,podatki, dwucyfrowa realna inflacja,błysk szabelek,oraz kit jaka to była wspaniała ta Konstytucja.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew