Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Na Lubelszczyźnie rusza kampania cukrownicza. Buraki przetwarzać będą dwie cukrownie

Niebawem cukrownie z naszego regionu rozpoczną przetwarzanie buraków. Planują przyjąć rekordową ilość surowca. To przełoży się też na produkcję cukru.

W przyszłym tygodniu w województwie lubelskim rozpocznie się tegoroczna kampania cukrownicza. Jako pierwsza, gdyż w środę, wystartuje z przerabianiem buraków na cukier Cukrownia Krasnystaw, w sobotę dołączy do niej Cukrownia Werbkowice. Oba zakłady należą do Polskiej Grupy Spożywczej (dawniej Krajowa Spółka Cukrowa). To obecnie jedyne działające jeszcze tego typu obiekty w naszym regionie.

Jak wynika z zapowiedzi Krajowej Grupy Spożywczej, planuje ona w swoich siedmiu cukrowniach przerobić w tym roku 6,2 mln ton buraków. Wstępne analizy wskazują, że surowiec jest bardzo dobrej jakości, gdyż poziom polaryzacji buraka kształtuje się na poziomie ok. 17 proc. Spore będą również plony.

– U mnie zbiory będą większe niż w latach ubiegłych. Przyczyniła się do tego korzystna dla uprawy buraka aura. Choć słyszałem, że w niektórych gminach, gdzie gleba jest słabej jakości i było mało opadów, plony nie będą zadowalające. Nie było też większego problemu z chwościkiem, gdyż ta choroba buraka obniża zawartość cukru, co przekłada się na zapłatę. Wczoraj dostałem z cukrowni aneks do umowy dotyczący ceny buraków. Została ona ustalona na 46 euro za tonę, czyli obecnie ponad 220 złotych – mówi nam pan Piotr, jeden z rolników z okolic Lublina.

Plantatorzy buraka podkreślają, że jest to cena netto za kontraktowany surowiec o zawartości cukru 16 proc. Jeżeli buraki będą miały go mniej, cena zostanie obniżona. Z kolei za buraki nadwyżkowe, czyli te, które dostarczy się ponad założony wcześniej plan, rolnik otrzyma 120 zł netto za tonę. Rolnicy wskazują, że cena ta nie jest najgorsza, jednak problemem stał się znaczny wzrost kosztów.

– Na pewno zwróci mi się wszystko i może co nieco zarobię. Byłbym z niej zadowolony, gdyby nie to, że w ostatnim czasie znacznie więcej trzeba było zapłacić za nawozy. Nie bez znaczenia jest także wzrost cen paliwa. Również rolnicy, którzy nie posiadają własnego sprzętu, będą musieli zapłacić więcej za zbiór buraków, gdyż właśnie przez drogie paliwo ceny usług poszły w górę – dodaje nasz rozmówca.

Obecnie przerabianiem buraków na cukier zajmują się w Polsce cztery firmy. Oprócz Krajowej Grupy Spożywczej są to niemieckie koncerny: Pfeifer & Langen Polska, Südzucker Polska oraz Nordzucker Polska. Łącznie produkcja cukru odbywa się w 17 zakładach.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

14 komentarzy

  1. … raczej kampania buraczana

  2. W jakiej cenie są buraki, tłumaczy to jakoś podwyżki cen cukru ??

    • Nie tłumaczy. Bo hurtownie korzystając ze słowa inflacja kilkukrotnie jak i ze wszystkim podbijają ceny. Ludzie przez swoją głupotę czyli masowe szybkie wykupowanie towaru jeszcze mocniej podbijają cenę. Bo w ciągu misiąca ja w swojej hurtowni zarobiłem tyle co w pół roku.

  3. Kampania buraczana w tym roku jest rekordowo krótka, Niemcy zaczynaj 16 a kończą 22 października. Zawsze trwała trzy miesiące a teraz kilka dni. Jest mniej buraków niż w latach poprzednich. Ten artykuł jest zakłamany i nie wiem czemu ma służyć.

    • A ja nie wiem, czemu ma służyć twój wpis. Gdyż to on, a nie artykuł jest bez sensu. Uprawiam buraki od lat i w tym roku akurat mam jedne z rekordowych zbiorów. Sąsiedzi i znajomi również. Zgodzę się jedynie z tym, że kampania jest krótka. Ale nie ma to nic wspólnego z brakiem surowca. Trwa krótko, gdyż buraki zostaną sprawnie zwiezione z pól. A co do tego, że KSC „planuje w swoich siedmiu cukrowniach przerobić w tym roku 6,2 mln ton buraków. Wstępne analizy wskazują, że surowiec jest bardzo dobrej jakości, gdyż poziom polaryzacji buraka kształtuje się na poziomie ok. 17 proc.” to oficjalny komunikat grupy. Więc pytam, gdzie ty tu widzisz zakłamanie?

      • No ja bym się skłaniał przyznać rację Fff. Jeżdżę trasa Krasnystaw-Lublin praktycznie codziennie od kilku lat w tym roku zauważyłem ogromną ilość obsianych terenów rzepakiem o tylko kilka buraków. Popytalem po znajomych co mają pola i powiedzieli mi, że tylko wytrwali zostali przy produkcji i zdaza się, że było np dawniej 4-5 rolników na wsi co siało buraki a został jeden albo żaden.

      • Czyli skoro zajmujesz się tym od lat, to pozwolę sobie zapytać – jak wygląda opłacalność takiego „interesu” teraz, i jak zmieniała się przez te lata?
        Pamiętam kampanie w cukrowni lubelskiej i w cukrowni w Zagrodach (cukrownia Garbów) – miałem praktyki w obydwu tych zakładach.
        Odnoszę wrażenie, że „kiedyś” też było więcej buraków na polach. (kiedyś to było…) – cukrownie polikwidowane, cukier drogi…

  4. Ceny droższe niż niemieckie. To może niech kupują odrazu zamiast produkcji.

  5. Werkopwice z linia lublin

  6. Jeżeli cukier z zeszłorocznej kampanii buraczanej zdrożał ponad 100% to zaraz po tegorocznych zbiorach znów zdrożeje minimum 100 %

  7. Nie jem pisowskiego cukru.

  8. Kampania buraczana obejmie ul. Wiejską w Warszawie czyli sejm i senat. Wykopać wszystkich do zera i zaorać to. Na wiosnę zasiać na nowo młodym ziarnem bez plew. Nie będą rosły chwasty może i co roku zmiana czyli wybory. Brak widocznego porzytku – do kompostownika. Jeśli ktoś coś robi to zostawić na następny sezon. Jak nie to wykopki i bez tłumaczenia że ci wcześniej. Widzimy aktualnie że się cos da zrobić nawet w nocnych głosowaniach. pOSLOWie i senatorzy powinni robić to charytatywnie. Dla ojczyzny a nie zbijać majątki. Raz w miesiącu sesja i tylko zwrot kosztów dojazdu. Nic więcej!!!!. Ciekawe kto by tak chciał?? Uważam że niewiele osób . Dla ojczyzny robi się bezinteresownie a nie zbija majątki . Dotyczy to wszystkich pseudo parti od prawa do lewa. Pora na wykopki. Zaznaczam że ten komentarz proszę nie łączyć z agrounia. Takich fircykow już było

  9. Ciekawe do której cukrowni wywiezione zostaly nowe maszyny z lubelskiej cukrowni ? A ta w Werbkowicach do kogo należy. i kto ma w niej udziały ? Może się dowiedzieć ?

Z kraju