Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na lubelskich Tatarach powstała ścieżka edukacyjna. Prezentuje najcenniejsze drzewa w okolicy (foto)

Galeria drzew osiedla Tatary to nowa ścieżka przyrodnicza, jaka powstała na terenie Lublina. Na jej trasie znajduje się 30 najcenniejszych okazów drzew, przy każdym z nich zamontowano tabliczkę z nazwą gatunkową, zdjęciem oraz kodem QR kierującym do strony internetowej.

Nie tak dawno na terenie Lublina powstała ścieżka przyrodnicza, na trasie której znajdują się pomniki przyrody. Szlak prowadzi od skrzyżowania al. Kraśnickiej i ul. Głębokiej do Błoni Pod Zamkiem. Co ważne, trasą „Monumentów przyrody” można się poruszać zarówno pieszo jak też jednośladem np. rowerem. Całość ma być uzupełnieniem oferty tematycznych szlaków i jest jednym z elementów dostosowania do zainteresowań osób zwiedzających Lublin.

Teraz stworzono kolejną, podobną ścieżkę edukacyjną, lecz znacznie krótszą, gdyż wyznaczono ją na terenie jednej dzielnicy miasta. Nosi ona nazwę „Galeria drzew osiedla Tatary” i rozpoczyna się na terenach zielonych u zbiegu ul. Łęczyńskiej oraz ul. Montażowej. Na jej trasie znajduje się 30 najcenniejszych okazów drzew, przy każdym z nich zamontowano tabliczkę z nazwą gatunkową, zdjęciem oraz kodem QR kierującym do strony internetowej. Tam z kolei użytkownicy znajdą opis danego gatunku, a także informację o jego występowaniu, znaczeniu i zastosowaniu oraz właściwościach leczniczych.

– Zapraszamy na spacer nową ścieżką edukacyjną w dzielnicy Tatary. To jedno z najstarszych powojennych lubelskich osiedli, na terenie którego możemy obserwować wiele cennych, kilkudziesięcioletnich okazów drzew. Ścieżka przybliży mieszkankom i mieszkańcom Lublina sylwetki najciekawszych z nich. To kolejna tego typu atrakcja udostępniona w ostatnim czasie. Miłośników odpoczynku na świeżym powietrzu zapraszamy także na spacery do Wąwozu Lipniak oraz śladem lubelskich pomników przyrody – mówi Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Jak wskazują miejscy urzędnicy, impulsem do stworzenia kolejnej ścieżki edukacyjnej była bogata i interesująca szata roślinna, jaka znajduje się na tym terenie. Rosną tam bowiem zarówno gatunki często spotykane w polskich miastach, takie jak: lipa drobnolistna, różne gatunki topoli i klonów czy jarząb zwyczajny, jak i zdecydowanie rzadsze okazy, w tym drzewa obcego pochodzenia, m.in. glediczja trójcierniowa, leszczyna turecka, oliwnik wąskolistny oraz surmia zwyczajna.

Dodatkowo na początku trasy zamontowano tablicę obrazującą przebieg ścieżki oraz kształty liści i typy koron prezentowanych drzew. Całość ma służyć również promocji walorów przyrodniczych dzielnicy Tatary.

Na lubelskich Tatarach powstała ścieżka edukacyjna. Prezentuje najcenniejsze drzewa w okolicy (foto)

8 komentarzy

 1. Autochtoni tamtych rejonów całymi tłumami chodzą tą ścieżką – trudno się dostać!

 2. Jak dobrze pójdzie,to od najbliższych godzin miasto nie będzie musiało inwestować w te stare pachruście.

 3. Bardzo dobrze zawsze czegoś można się dowiedzieć.

 4. Rozczochrana z rana

  Chyba nastąpiła pomyłka ze zdjęciem.

 5. Rozczochrana z rana

  A może to zbieg ulic Maszynowa i Łęczyńska.

 6. I to szanuję.

 7. Kiedyś jak ktoś obcy się tam zaplatał to mógł liczyć na ścieżkę zdrowia, teraz jest ścieżka edukacyjna hehehe

 8. Dziadunio z Willolowa

  Fajnie, ale zróbcie zdjęcia tych tablic tak za miesiąc-dwa, miejscowi raczej nie będą dla nich łaskawi. W ogóle ile to kosztowało? Czy to jest najpilniejsza potrzeba mieszkańców, na to głosowali w budżecie obywatelskim?

Dodaj komentarz

Z kraju