Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Na jednym zdjęciu portret Bandery i ukraiński generał. Kilka dni wcześniej prezydent Lublina przyjął od niego odznaczenie

Nie milkną echa publikacji na Twitterze, przez Radę Najwyższą Ukrainy, zdjęcia dowódcy ukraińskiej armii gen. Wałerija Załużnego z portretem przywódcy UPA. Po ostrej reakcji polskich władz i dużej części polityków wpis razem ze zdjęciem został usunięty. Kilka dni wcześniej prezydent Lublina przyjął od tego właśnie generała odznakę honorową „Za wspieranie wojska”.

W minioną niedzielę, w 114. rocznicę urodzin Stepana Bandery, Rada Najwyższa Ukrainy zamieściła na swoim koncie społecznościowym na Twitterze zdjęcie naczelnego dowódcy ukraińskiej armii gen. Wałerija Załużnego stojącego pod portretem przywódcy UPA. Pojawiły się również cytaty z książek autorstwa Bandery.

Niemal od razu pod wpisem pojawiły się komentarze m.in. polskich polityków oburzonych opublikowanym zdjęciem. Wśród nich komentował również pochodzący z Lublina poseł PiS Sylwester Tułajew.

– Bandera był odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków w latach 1943-44, gdy oddziały UPA w przerażający sposób zabiły ok. 100 tys. polskich cywilów – napisał poseł.

Na wpis zareagowali również przedstawiciele polskiego rządu. Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk na antenie Polskiego Radia przekazał, że interwencja polskiego rządu w tej sprawie w poniedziałek była, zaś premier zapowiedział rozmowę z premierem Denysem Szmyhalem. Po pewnym czasie wpis zniknął z sieci.

– To jest znak, że jednak Ukraińcy wsłuchali się w nasz głos – powiedział wiceminister Mularczyk.

Zapytaliśmy władze Lublina, czy będzie również reakcja ze strony Miasta, na ukraińską publikację na Twitterze. To przecież z rąk wspomnianego generała prezydent Lublina Krzysztof Żuk przyjął odznaczenie informując na swoich profilach społecznościowych, że jest to „Niespodziewane wyróżnienie od niezwykłego człowieka”.

– Liczymy na to, że aktualna sytuacja trwającej wojny oraz niesiona pomoc pozwolą na zbliżenie narodów polskiego i ukraińskiego oraz doprowadzą do lepszego zrozumienia wspólnej, niełatwej historii. Jako miasto obejmujemy szerokim wsparciem obywateli Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, które szukają schronienia przed wojną i mamy nadzieję, że będzie to wkład we wzmacnianie dobrych relacji pomiędzy społeczeństwem polskim i ukraińskim oraz w budowanie wspólnej przyszłości. Jednocześnie informujemy, że na oficjalnym profilu Rady Najwyższej Ukrainy, nie znaleźliśmy już przywołanego wpisu – przekazała nam Katarzyna Duma rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin.

Przypomnijmy, 30 grudnia prezydent Lublina otrzymał od naczelnego dowódcy ukraińskiej armii gen. Wałerija Załużnego ukraińską odznakę honorową „Za wspieranie wojska”. Krzysztof Żuk zaznaczył, że jest to podziękowanie za wszystkie działania Miasta Lublin i mieszkańców na rzecz Ukrainy, jej ludności i armii.

Odznaka Honorowa Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy „Za Wspieranie Wojska” przyznawana jest od 2021 r. Odznaczenia państwowe Ukrainy to najwyższa forma wyróżnienia obywateli Ukrainy za wybitne zasługi w rozwoju ekonomii, nauki, kultury, sfery socjalnej, obrony Ojczyzny, ochrony praw konstytucyjnych i wolności, budowy państwowości i działalności społecznej, oraz za inne zasługi dla Ukrainy.

Zgodnie z artykułem 106 Konstytucji Ukrainy, Prezydent Ukrainy może ustanawiać odznaczenia oraz nagradzać nimi. Ukraińskie odznaczenia może otrzymać każdy obywatel Ukrainy, a także obywatele innych państw za zasługi dla Ukrainy, na podstawie decyzji Prezydenta. Oprócz samego odznaczenia, osoba odznaczona otrzymuje dokument poświadczający prawo do odznaczenia.

Na jednym zdjęciu portret Bandery i ukraiński generał. Kilka dni wcześniej prezydent Lublina przyjął od niego odznaczenie

Na jednym zdjęciu portret Bandery i ukraiński generał. Kilka dni wcześniej prezydent Lublina przyjął od niego odznaczenie

(fot. Twitter Screen Rada Najwyższa Ukrainy\UM Lublin)

47 komentarzy

  1. Nawet kacapy nie lansują się z portretami Sta lina ani Niemcy Hitl era. A ukr ole są nadal dumni z Wołynia

  2. Takimi gestami wychodzi teraz wdzięczność narodu ukraińskiego za naszą pomoc!!!

Z kraju

Sport