Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na budowie obwodnicy Chełma natrafiono na szczątki dziecka, szkielety krów, świń i owiec oraz zabytki archeologiczne (zdjęcia)

Na budowie obwodnicy Chełma natrafiono na ślady osadnictwa z okresu epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Ludzkie szczątki i artefakty zostały zabezpieczone przez archeologów do dalszych badań.

Obiekty mieszkalne, fragmenty naczyń i pochówek dziecka

W miejscowości Srebrzyszcze natrafiono na kilkanaście obiektów mieszkalnych w typie półziemianek oraz kilka konstrukcji słupowych. Archeolodzy odkryli w nich fragmenty naczyń ceramicznych. Obiekty te wstępnie datuje się na lata od 700 do 400 lat p.n.e.

Oprócz obiektów osadowych, natrafiono również na potrójny obiekt sepulkralny z pochówkiem szkieletowym dziecka, wyposażonym w dwa naczynia ceramiczne, dwie siekierki wykonane z krzemienia narzutowego oraz bursztynową ozdobę. Szkielet dziecka znajdował się w pozycji skurczonej i był otoczony obstawą kamienną.

Szkielety krów, owiec i świń

W sąsiednim, prostokątnym obiekcie odkryto szkielety ośmiu krów oraz dwóch owiec. W trzecim tego typu założeniu, położonym najbardziej na zachód, znajdowały się szkielety co najmniej dwunastu dzikich świń.

Cały kompleks grobowy archeolodzy datują na lata 2500 do 2000 p.n.e. Zarówno jego kształt oraz wyposażenie pozwala wiązać go z neolityczną kulturą amfor kulistych.

Badania archeologiczne na budowie obwodnicy

Badania archeologiczne na terenie budowy obwodnicy Chełma są kontynuowane. Na zlecenie GDDKiA realizuje je wyłoniony w przetargu Archeologiczny Serwis Konsultacyjno-Badawczy Mirosław Kuś.

Budowa obwodnicy Chełma w ciągu S12 rozpoczęła się w ubiegłym roku. Dwujezdniowa droga ekspresowa będzie miała 13,5 km długości i od północnej strony ominie miasto. Mimo przerwy zimowej, wykorzystywane są sprzyjające warunki pogodowe. Obecnie na placu budowy trwają prace ziemne i porządkowe. Przygotowywane są wykopy oraz nasypy, budowane drogi technologiczne, przebudowywana jest infrastruktura techniczna oraz sieć wodociągowa. Powstają fundamenty pierwszych wiaduktów i betonowane są zbrojenia.

Zdjęcia 6,7,9: Andrzej Lach

(Źródło: GDDKiA)

7 komentarzy

 1. „…znajdowały się szkielety co najmniej dwunastu dzikich świń” (!)
  Kurde, to już wtenczas ASF panował ?!

  • Matkom Polkom jezdem ! (nie chcem, ale muszem)

   Tam były szkielety krów i świń bo mięsko na świeżo obgryziono, nie bacząc na to biedne dziecko, które chyba z głodu się „ustabilizowało”.

 2. Jak można zrobić pogrzeb bez księdza? Co za paskudni grzesznicy wtedy chodzili po ziemi.

  • A widzisz… takie czasy były… księdza jeszcze wtedy nie wynaleziono, a Żyd, król Polski dopiero kilka tysięcy lat potem został niepokalanie wyprodukowany.

 3. No to budowa się wydłuży…

 4. Spokojnie PUPutin na obcięcie wstęgi przyjedzie. I z TUSKIEM znowu będą się całować jak na MOLO.

 5. W tym Chełmie to samo starocie naj widoczniej. Uciekajcie na zachód bo tu same wieści i knieje. A Żabka atakuje Biedronki.

Dodaj komentarz

Z kraju