Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Myślał, że wypity alkohol już z niego wywietrzał. Przeliczył się i wpadł w trakcie policyjnej akcji

W minioną sobotę puławscy policjanci prowadzili działania w ramach akcji „Alkohol i narkotyki”. Głównym celem tego typu akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami, będących po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

W ramach sobotnich działań, jakie policjanci przeprowadzili w powiecie puławskim, przebadano na trzeźwość 1499 kierowców. Zatrzymanych zostało 8 kierujących pod działaniem alkoholu. Siedmiu z nich miało powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie, a więc popełnili przestępstwo, jeden znajdował się po użyciu alkoholu a więc dokonał wykroczenia. Funkcjonariusze zatrzymali 7 praw jazdy.

Jeden z kierujących, 28-latek z gminy Garbów, mając 0,52 promila alkoholu w organizmie w Kurowie poruszał się fiatem nie mając uprawnień do kierowania. Policjantom tłumaczył, iż był przekonany, że alkohol, który wypił 3 godziny wcześniej, już z niego wywietrzał. Braku uprawnień nie umiał już wyjaśnić.

Z kolei w Nałęczowie wpadł 57-letni obywatel Gruzji, który kierując skodą przyjechał do kolektury Lotto. Jego nieodpowiedzialna jazda zakończyła się zatrzymaniem mu prawa jazdy i osadzeniem go w policyjnym areszcie. W Nowym Pożogu zatrzymano zaś 39-letniego kierowcę skody, który miał 1,36 promila alkoholu w organizmie.

Osoby, które zdecydowały się złamać w tym zakresie prawo, muszą się liczyć z surowymi konsekwencjami. Obecnie to kara pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, wysoka grzywna oraz obowiązek zapłaty świadczenia od 5 tysięcy złotych do 60 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. Myślał, że wypity alkohol już niego wywietrzał. ??

  2. A to wredny alkohol. Nie wywietrzał.

  3. 1499 skontrolowanych i 8 pod wpływem to 0,53%. Ciekawe jakby przetestować 1,5k policjantów to ilu jeszcze by nie wywietrzało?

    • Ciekawe też, czy, zgodnie z wymogami prawa, sporządzono 1499 protokołów badania trzeźwości?

  4. 0,53 promila to bym musiał tydzień nie pić ,żeby mi spadł do tego poziomu .