690 680 960

Mundur w Filmie: Wyjątkową wystawę otworzą w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Aleja gwiazd złożona z grup rekonstrukcji historycznych, zabytkowe pojazdy, mundury i obowiązkowy czerwony dywan. Tak zapowiada się wernisaż wystawy „Mundur w Filmie”, którą oglądać będzie można w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

W sobotę 18 maja o godzinie 19.00 w ramach Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbędzie się wernisaż wystawy „Mundur w Filmie”. Podziwiać będzie można kostiumy i rekwizyty z najnowszych produkcji filmowych polskich i zagranicznych. Nie zabraknie na niej akcentów lotniczych. Na ekspozycji dojdzie do historycznego „spotkania” bohaterów z dwóch ostatnich premier filmowych o słynnym Dywizjonie 303: Dywizjon 303.Historia prawdziwa oraz 303.Bitwa o Anglię.

W przygotowanych do ekspozycji kostiumach szczególnie zadbano o szczegóły, jakie od lat obowiązują w ruchu rekonstruktorskim, a obecnie są normą na planach filmowych. To również okazja do wyeksponowania kompletnych mundurów, na co rzadko mogą sobie pozwolić nawet polskie muzea. Poza prezentacją ponad 30 kompletów mundurów, będzie można przybliżyć poznać tajniki pracy kostiumologa na planie filmowym: jego atelier, szkice i warsztat oraz zobaczyć też wybrane rekwizyty.

Atrakcją dla widzów będzie możliwość „zagrania” w przygotowanej scenografii….. Zamierzeniem kuratorów jest ukazanie filmowego planu – zaplecza- tzw. making of produkcji filmowej: zaangażowania czasu, zdobywania wiedzy, drobiazgowości i kreatywności kostiumologów w przygotowaniu wybitnego dzieła filmowego. Jest to również jedyna okazja by w jednym miejscu i w jednym czasie zobaczyć kostiumy, w których wystąpiły takie gwiazdy światowego kina jak: Jean Reno, Brad Pitt, Colin Firth, czy polscy aktorzy: Daniel Olbrychski, Borys Szyc, Marcin Dorociński, Piotr Adamczyk, Antoni Królikowski, Tomasz Kot i wielu innych.

Na wystawie zobaczyć będzie można mundury: admirała Marynarki Wojennej Francji z 1915r – Jean Reno jako Admirał Fournet w filmie „Przyrzeczenie”; pułkownika LWP- Marcin Dorociński jako płk Ryszard Kukliński w filmie „Jack Strong”; wieczorowy generała US Army – Brad Pitt jako gen. Glen McMahon w filmie „Machina Wojenna”; service dress Brytyjskiej Armii 1914-1918- Benedict Cumberbath w roli Christophera Tetjensa w filmie „Koniec defilady”; pilota US Army II wojna światowa- Cuba Gooding Jr w roli mjr Stance w filmie „Eskadra czerwone ogony”; mundur WP pustynny – Bartłomiej Topa w roli kapitana Kalickiego w filmie „Karbala”; mundur majora WP wz. 1937- Andrzej Chyra jako Jerzy w filmie „Katyń”; mundur oficera NKWD- Gary Oldman w roli generała Michaiła Nesterowa w filmie „System” oraz ponad 30 innych.

Mundur w Filmie: Wyjątkową wystawę otworzą w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

(fot. lublin112, nadesłane)

3 komentarze

  1. No no Na bzdury kasa jest ale zeby wydobyc wrak niemieckiego samolotu z wody juz kasy nie ma I nie ma zainteresowania takim obiektem ktory lezy w wodzie niemal pod nosem muzeum

  2. kto jest dyrektorem muzeum ja myślę. że conajmiej jednogwiazdkowy general bo jest icj w polsce wiecej niz żołnierzy szeregowych .nie iddzcie tą drogą

  3. Dyrektorem jest cywil Chyba jakis pupil jednego z pisowskich notabli facet nie ma bladego projecia o lotnictwie.jego poprzednik byl general zwiazany z deblina I znajacy sie Na lotnictwie .Ten nowy to zwykly karierowicz przyslany z pomorza gdy pis zgarnal wladze od tego momentu wszystko sie ryplo w museum

Kursy walut

  • USD 3.9478zł -0.68%
  • GBP 5.0066zł -0.26%
  • EUR 4.3327zł -0.49%
  • CHF 4.5031zł -0.32%

Polub nas