Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Miliardy euro dla Lubelszczyzny. Wiadomo już, ile nasz region otrzyma z Unii Europejskiej

Bardzo dobry wynik regionu, jeżeli chodzi o kontraktacje środków z RPO sprawił, że Lubelszczyzna otrzyma jeszcze większe środki na lata 2021-2027. Dzisiaj przedstawiono wyniki zakończonych negocjacji.

W czwartek Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Anna Brzyska przedstawili oficjalną kwotę, jaką otrzyma województwo lubelskie z Unii Europejskiej. Chodzi o środki wynegocjowane w ramach RPO na lata 2021-2027. Co ważne, mimo niższej kwoty jaką dysponowały wszystkie regiony, na Lubelszczyznę trafi o 42 mln euro więcej, niż w latach 2014-2020. Łącznie będzie to 2,273 mld euro.

W trakcie procesu negocjacji Kontraktu Programowego dla województwa lubelskiego na lata 2021-2027 szczegółowo określono kierunki i warunki dofinansowania, jak też priorytetowe przedsięwzięcia. Dodatkowo dzięki opracowanej przez Zarząd Województwa Lubelskiego propozycji przedsięwzięć, udało się pozyskać dodatkowe ponad 504,4 mln euro w ramach alokacji dodatkowej. Środki te umożliwią m.in. realizację szeregu kompleksowych przedsięwzięć priorytetowych o ponadlokalnym zasięgu oddziaływania, prowadzących do wykorzystania szans rozwojowych województwa.

Jak wskazano, środki te trafią na wspieranie potencjału intelektualnego i rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej, doposażenie szpitali w systemy informatyczne, zwiększania potencjału przyrodniczego, kulturowego i turystycznego regionu, doposażenie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego, stworzenie centrum bioróżnorodności bazującego na obiektach neutralnych klimatycznie, poprawę jakości środowiska naturalnego w obszarze Województwa Lubelskiego poprzez wykorzystanie energii słonecznej przy jednoczesnej eliminacji azbestu, poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, budowę ponad 200-kilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej łączącej Lubelszczyznę z Podkarpaciem, doposażenie podmiotów leczniczych, czy też usługi społeczne dla seniorów z regionu, wsparcie systemów ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Urzędnicy nie ukrywają, że na sukces w negocjacjach z pewnością wpłynął fakt, iż województwo lubelskie z wynikiem ponad 99% jest na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o kontraktacje środków z RPO. W porównaniu z grudniem 2018 roku awansowało w rankingach o 7 pozycji. Uzgodnienie i podpisanie Kontraktu stanowi podstawę do rozpoczęcia negocjacji programu Fundusze Europejskie dla województwa lubelskiego na lata 2021-2027 z Komisją Europejską.

(fot. UMWL)

29 komentarzy

  1. Radość z pieniędzy „unijnych”, a tak naprawdę to ten cały fundusz odbudowy pokowidowej to tylko pożyczka, którą trzeba będzie w przyszłości spłacić! Teraz będzie kwitło rozdawnictwo i bezmyślne wydawanie kasy, a później obciąży się kolejnymi podatkami tych wszystkich, z których jeszcze da się coś wyciągnąć.

    • To coś na wzór czasów Gierka! Tylko, że teraz to odgrywa się w wielu państwach UE. Czyżby neokomunizm?! O dochodzie gwarantowanym nawet debatowali niedawno! Coś tu śmierdzi?

  2. fajna ta pyza

  3. tablice nic do tego nie mają ? jołop zawsze się trafi , nie wstydzę się ,że mam LUB przynajmniej dom za ponad milion kilometr do granic miasta a nie mieszkanie w bloku to dla biednych 100m kw.

    • Chichot losu może Ciebie kiedyś nawiedzić! Więc pamiętaj, los bywa przewrotny! Pozdrawiam i życzę więcej pokory do życia i ludzi „milionerze” 🙂

Z kraju