Mieszkańcy wygrali spór o nazwę ulicy. Żadnych zmian nie będzie

Mieszkańcy a także radni oraz władze Dęblina negatywnie odnieśli się do opinii Instytutu Pamięci Narodowej na temat konieczności zmiany nazwy ulicy generała pilota Józefa Kowalskiego. Postać ta jest bowiem znacznie zasłużona dla rozwoju miasta. Ostatecznie zapadła decyzja, że żadnych zmian nie będzie.

Nie będzie zmiany nazwy ulicy generała pilota Józefa Kowalskiego w Dęblinie. Przewodniczący Rady Miasta Maciej Krygrowski wyjaśnia, że miasto otrzymało już odpowiednią decyzję w tej sprawie. Urząd Wojewódzki po zapoznaniu się z argumentami obu stron konfliktu uznał, że brak jest podstaw prawnych do wydania zarządzenia nakazującego dokonanie zmiany nazwy ulicy.

Przede wszystkim chodzi o fakt, iż uhonorowanie generała pilota Józefa Kowalskiego poprzez nadanie jednej z ulic jego imienia, miało na celu podkreślenie jego osobistych zasług jako komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie dla lokalnej społeczności. Co więcej jest on cały czas darzony szacunkiem zarówno przez mieszkańców jak też środowisko lotnicze.

W grudniu ub. roku do Urzędu Miasta w Dęblinie wpłynęło pismo od Wojewody Lubelskiego z opinią Instytutu Pamięci Narodowej w tej sprawie. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa wskazała, że nazwa ulicy jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Chodziło o to, że Józef Kowalski miał symbolizować komunizm. Do pisma dołączony został szczegółowy życiorys generała. Zastrzeżenia IPN-u dotyczyły kilku miesięcy 1945 roku, kiedy to Józef Kowalski miał być bezpośrednio związany ze służbami bezpieczeństwa czy też Polską Partią Robotniczą. Tym samym, zgodnie z przepisami uznano, że nazwa ulicy musi zostać zmieniona.

Pismem zajęli się radni, którzy zostali zobligowani do podjęcia uchwały zmieniającej nazwę ulicy. Ich stanowisko było negatywne. Wzburzyło to również mieszkańców, którzy zaczęli zbierać podpisy sprzeciwiając się postanowieniu IPN-u. Wszystko dlatego, że generał pilot Józef Kowalski jest dla miasta wyjątkowo zasłużoną osobą. Jako długoletni komendant Oficerskiej Szkoły Lotnictwa i późniejszej Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie.

Przyczynił się do rozwoju nie tylko Szkoły Orląt, lecz także całego garnizonu Dęblin – Lotnisko oraz samego miasta Dęblina. Poczynione przez niego inwestycje stworzyły właściwe warunki funkcjonowania Szkoły Orląt jako najważniejszego ośrodka szkolenia lotniczego w kraju. Dzięki jego inicjatywie powstały również Szkoła Podstawowa nr 4 im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego, Liceum Lotnicze, aeroklub, a nawet internat, hala sportowa, kino czy też stanica wodna. Za swoje zasługi otrzymał również tytuł Honorowego Obywatela Miasta Dęblina.

Ostatecznie wojewoda lubelski uznał argumenty mieszkańców oraz władz miasta i nazwa ulicy pozostanie bez zmian.

(fot. TYP Lublin/archiwum)

Zobacz również

13 komentarzy

 1. Przepraszam bardzo… Czy orientuje się ktoś z Was, czy można już wracać z sylwestra????

 2. 21 stycznia 1945 wstąpił do UB. W tym samym miesiącu został także członkiem Polskiej Partii Robotniczej. W Deblinie pewnie sami tacy hehehehe

 3. niedlugo bedziemy zminiać ulice umienia LKaczyńskiego który odpowiada za rozbicie samolotu z 96 pasażermi

  • Właśnie. I przynajmniej będzie jedna mniej do zmiany, bo wiadomo, na jaką by chcieli zmienić…

 4. Miło takie rzeczy czytać bo człowiek odzyskuje nadzieję że zostały jeszcze gdzieś resztki rozsądku…

 5. Antek Macierwicz

  Wielu „wybitnych” ma też za uszami jak choćby księża propagujący pederastów.
  Jeden z prezydentów też mi się nie podoba.

 6. Rafał to może zamiast kowalskiego lepiej by było gdyby była Kaczyńskiego niedoszła gwiazdę polskiej kinematografii

 7. i co ma do tego Kaczyński, żal mi was , kiedyś ta żółć z waszych durnych łbów wypłynie a mózgu w nich niema .

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew