Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy Świdnika znów wyjdą na ulice. Przed laty tak sprzeciwiali się kłamliwej propagandzie

Tak jak co roku, niebawem odbędzie się rocznica świdnickich spacerów. Nie zabraknie też symbolicznego spaceru, tak samo jak 42 lata temu, kiedy to mieszkańcy pokazali, jak w pokojowy sposób zaprotestować przeciwko działaniom komunistycznych władz.

We wtorek, 6 lutego, odbędą się obchody kolejnej rocznicy świdnickich spacerów. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 18:00 mszą świętą w intencji uczestników wydarzenia, jaka zostanie odprawiona w kościele NMP Matki Kościoła. Po nabożeństwie zgromadzeni udadzą się na plac przy fontannie, gdzie nastąpi złożenie kwiatów przy pomniku Świdnickich Spacerów. Wystąpi też Jan Kondrak. Po wszystkim zaplanowano symboliczny spacer ulicą Niepodległości, tak samo jak 42 lata temu, kiedy to mieszkańcy Świdnika pokazali, jak w pokojowy sposób zaprotestować przeciwko komunistycznej propagandzie.

Początek protestów mieszkańców Świdnika miał miejsce 5 lutego 1982 roku. Wtedy to o godzinie 19.30 w geście sprzeciwu wobec kłamliwej propagandy szerzonej przez kontrolowaną przez komunistyczne władze telewizję, ludzie zaczęli wychodzić na ulice. Akcja została zainicjowana przez działaczy podziemnej „Solidarności” w tym mieście, a nietypową formę protestu wymyślił Jan Kaźmierczak, trener bokserów ze świdnickiej Avii, działacz NSZZ “Solidarność”, a potem podziemnej opozycji.

Informacja błyskawicznie trafiła pocztą pantoflową do wszystkich mieszkańców. Gdy rozpoczynało się główne wydanie Dziennika Telewizyjnego, mieszkańcy opuścili swoje mieszkania i skierowali się na ulicę Sławińskiego (obecnie Niepodległości). Tą główną ulicą miasta, a najważniejsze tuż pod oknami komendy milicji, mieszkańcy spacerowali chodząc w tą i z powrotem.

Oczywiście nie spodobało się to władzom, jednak mogła ona tylko bezradnie patrzeć na nieprzebrane tłumy na ulicy. Choć usiłowano wprowadzać różnego rodzaju restrykcje, mieszkańcy nie poddawali się, wiedząc że milicja praktycznie nic nie może im zrobić. Wiadomość o tym spektakularnym proteście zaczęła się rozszerzać na cały kraj a nawet świat. Z podziwem pisano o nim nawet w Stanach Zjednoczonych. Spowodowało to, że inne miasta wzięły przykład ze Świdnika i ich mieszkańcy również zaczęli wychodzić na ulice.

Władza została jednak tak urażona, że postanowiła zrobić wszystko, żeby zakończyć to, co stało się dla niej wielkim ciosem. Po blisko tygodniu, w Świdniku, jedynym mieście w Polsce, została przesunięta godzina milicyjna z 22 na 19. Na ulice wyjechały czołgi a także liczne oddziały ZOMO. To spowodowało, że w obawie przed krwawymi rozruchami, za namową świdnickiego księdza Jana Hryniewicza, 11 lutego mieszkańcy ostatni raz zorganizowali spacer. Jednak nie zrezygnowali z protestu. Wystawiali przodem do okna włączone telewizory i zapalali świece.

79 komentarzy

 1. Chodzą dziadki już od kilku tygodni. Wymachują flagami i krzyczą coś o wolnych mediach. JEST JUŻ ZA PÓŹNO. POLSKI JUŻ NIE MA I TAKIE SPACEROWANIE NIC JUŻ NIE DA!!! (

 2. Tak zdrajcy zmanipulowali telewizję i ludzi że prawdy się teraz nie dowiesz.

 3. Polska potrzebuje prawdziwych, odważnych patriotów jak Józef Kuraś „Ogień”. Takich którzy nie będą się p*******ić w walce o wolną Polskę.

 4. Historia zatoczyła koło niestety

 5. Ale skowyt pisowców w komentarzach. Uwielbiam.

 6. ***** *** i tyle w temacie. Świdnik mentalnie jest w tych czasach w których powstał, a może jeszcze gorzej. Ludzie zaś niczym w głębokiej rosji – tak samo inteligentni. Z takim myśleniem nigdy wschód Polski nie dorówna zachodowi Polski i dużym miastom. Nie wiem jak można nie zauważać, że mentalność tamtych ludzi, wcale nie idzie w sprzeczności z patriotyzmem i że ta sama mentalność powoduje bogacenie się tamtych rejonów, w przeciwieństwie do wschodniej części Polski.

  • A co ty masz pustaku na tym zachodzie geje lesbijki i narkomanii leżą po dworcach taki wspaniały zachód tępaku widać że nigdy nie ruszyłeś tyłka poza granicę swojej klatki.

   • Kultura osobista i inteligencja na poziomie ludzi, których właśnie opisałem. Czyli nigdy nie będzie dobrze. A tak uściślając, bo widzę, że ciężko z myśleniem i czytaniem ze zrozumieniem, pisałem o zachodzie Polski, a ty przesiąknięty propagandą od razu wbiłeś sobie w makówkę, że piszę o zachodzie Europy. Czyżby mieszkaniec Świdnika, po studiach u czarnka?

 7. A co ty masz na tym zachodzie Polski sztuczny uśmiech ludzi którzy są niewolnikami kredytowymi czy to że w sklepie nie można odróżnić kobiety od faceta na kasie .

  • Poziom wyprania mózgu trudny do opisania. ty i tak jesteś już stracony, nic cię nie uratuje. Na szczęście jako patriota ze wschodu będziesz we właściwym czasie odpowiednim mięsem armatnim. Cieszy mnie, że w Świdniku ludzie nie są niewolnikami kredytowymi i uśmiechają się tylko ze szczęścia i że w Świdniku nie ma żadnego geja czy narkomana. Dla twojej informacji ja mieszkam w Świdniku, za granicą byłem wiele razy, samolot widziałem od środka nie tak jak ty przez siatkę w PZL-u, poznawałem różnych ludzi i być może dlatego jestem lepszym od ciebie człowiekiem, bardziej wyrozumiałym i tolerancyjnym.

 8. Brawo Świdnik precz z komuną i pełowcami.

Dodaj komentarz

Z kraju