Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy oraz radni nie chcą komisarza w gminie Firlej. „To zagorzały działacz PiS”

Oburzenie wśród mieszkańców gminy Firlej wywołała informacja o możliwości powołania na komisarza Grzegorza Siwka. Jak wskazują, nie ma on nic wspólnego z gminą. Domagają się, aby władzę pełniła dotychczasowa zastępczyni wójta.

Po śmierci Wójta Gminy Firlej Dawida Tarnowskiego, komisarz wyborczy wydał postanowienie o wygaśnięciu jego mandatu. Zgodnie z przepisami oznacza to również konieczność ogłoszenia przedterminowych wyborów w celu wybrania nowego włodarza. Aby jednak zachować ciągłość władzy wykonawczej w gminie, powinien zostać też wybrany komisarz rządowy. Ustanawia go premier, wcześniej zasięgając w tej sprawie opinię wojewody.

Tyle, jeżeli chodzi o teorię. W praktyce grupa radnych uzgodniła wspólnie, aby nie przeprowadzać wcześniejszych wyborów. O wszystkim powiadomiony został również wojewoda lubelski Lech Sprawka. Jak jednak ustaliliśmy, tego typu decyzja musi zostać poparta odpowiednią uchwałą. A ta ma być podejmowana podczas najbliższej sesji Rady Gminy, jaka jest zaplanowana na koniec sierpnia.

Radni chcą również, aby władzę nad gminą do czasu przyszłorocznych wyborów samorządowych sprawowała obecna zastępczyni wójta Małgorzata Zagojska. Tymczasem zarządzenie komisarza wyborczego dotyczące wygaśnięciu mandatu Dawida Tarnowskiego odwołuje również zastępcę wójta. Dlatego też radni postulują, aby Małgorzatę Zagojską ustanowić komisarzem rządowym.

I tu pojawia się problem, gdyż coraz częściej zaczęły pojawiać się informację, że komisarzem ma zostać osoba spoza terenu gminy. A więc nie znająca tutejszych problemów, potrzeb itp. To z kolei oburzyło również mieszkańców.

– Potencjalnym kandydatem ma być Grzegorz Siwek, zagorzały działacz partii PiS, który do dziś nie miał nic wspólnego z naszą gminą. Uważamy, że na to stanowisko nie ma lepszej osoby niż pełniąca do tej pory funkcję zastępcy wójta Małgorzata Zagojska. Dlatego jako mieszkańcy jesteśmy, mówiąc delikatnie, zbulwersowani samym pomysłem wyznaczenia innej osoby, zwłaszcza takiej, której kompetencje nie pokrywają się oczekiwaniami na tym stanowisku. Pani Małgorzata jest osobą wykształconą pod kątem prawa, wychodzącą do ludzi i słuchającą ich potrzeb. Z pełnym profesjonalizmem zastępowała sprawującego do tej pory urząd Wójta pod jego nieobecność. Nie życzymy sobie tutaj nikogo obcego – zwłaszcza na siłę – wyjaśniają w swoim piśmie mieszkańcy.

Jak ustaliliśmy, rzeczywiście Grzegorz Siwek jest brany pod uwagę do obsadzenia tego stanowiska. Obecnie jest on kierownikiem Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Lubartowie, jest też przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Lubartów.

Zbulwersowani mieszkańcy Firleja dodają, iż do wojewody wysłane zostały rekomendacje od społeczności wobec Małgorzaty Zagojskiej. Pomimo tego wyraził swoje poparcie dla lokalnego działacza PiS. Teraz mieszkańcy składają apele do Lecha Sprawki, aby wziął pod uwagę dobro mieszkańców tak małej gminy, jaką jest Firlej, a tym samym wyznaczył osobę, która ma ogromne kompetencje do tego, aby przez najbliższe miesiące pokierowała gminą.

– W wielu sytuacjach, w których wojewodowie musieli wyznaczyć zarządcę komisarycznego wybierali na to stanowisko właśnie zastępcę wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Domagamy się tego samego. Zwłaszcza, że Małgorzata Zagojska jest osobą cenioną w środowisku prawniczym, w którym pracowała przez wiele lat jak i w środowisku samorządowym, z którym stykała się przez ostatnie lata. Ma bogate doświadczenie zawodowe i życiowe. Pełniąc obowiązki Zastępcy Wójta Gminy Firlej wykazała się ogromną wiedzą, sumiennością, rzetelnością i życzliwością względem petentów i interesantów – czytamy w apelu do wojewody.

Mieszkańcy wskazują również, że wyznaczenie Grzegorza Siwka na komisarza będzie podyktowane tylko i wyłącznie dobrem działaczy Prawa i Sprawiedliwości a nie troską o dobro lokalnej społeczności. Nie zgadzają się również na upolitycznianie gminy, która do tej pory nie włączała się w żadne polityczne zagrywki.

27 komentarzy

 1. Wszyscy w gminie się boją, bo jak Siwek znacznie rządzić to posprząta ten bałagan.

  • Dobre he he he, PIS i sprzątanie bałaganu 🙂 nikt tak bajzlu nie narobił jak PIS nie ma gorszego kolesiostwa i układów jak w PIS!!! Oni działają dokładnie tak samo jak kiedyś Polska Zjednoczona Partia Robotnicza!!! Wszystko scentralizować, decyzje podejmować w Warszawie, ceny i zarobki też tam ustalać nie patrząc na rynek. Obsadzanie stołków tylko swoimi miernymi kolesiami z partii którzy na niczym się nie znają ale są w partii i są wierni.

   • niby dobrze napisałeś, ale czy PISUARY CZY PLATFUSY, to jeden temat, te same zasady działania, kolesiostwo to samo, nepotyzm jak był tak jest.
    dziwie się Polakom głosującym tak samo na jednych jak i na drugich. i takich ludzi uważam za kobiety które są bite przez mężów, ale wierzą że „on” się zmieni.

 2. Już nawet wschód Polski kopie pis w zad, brawo, jest nadzieja w narodzie!

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo