Poniedziałek, 02 grudnia 202402/12/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy Lublina uczcili 106. rocznicę odzyskania niepodległości (zdjęcia)

Mieszkańcy Lublina uczcili 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uczestnicząc w uroczystościach na Placu Litewskim i wydarzeniach towarzyszących. W programie znalazły się m.in. uroczysta Msza Święta, apel pamięci, defilada oraz Miejska Gra Niepodległościowa, które przypomniały o historycznym znaczeniu 11 listopada i bohaterach walki o wolność.

11 listopada mieszkańcy Lublina uczcili Narodowe Święto Niepodległości, uczestnicząc w serii wydarzeń upamiętniających 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody odbyły się w sercu miasta, a ich kulminacją był uroczysty apel na Placu Litewskim.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:00 uroczystą sesją Rady Miasta Lublin, która miała miejsce w Trybunale Koronnym. Następnie, o godzinie 10:00, w Archikatedrze Lubelskiej odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyły władze miasta, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Lublina.

O godzinie 11:30 na Placu Litewskim zgromadzili się uczestnicy uroczystego apelu, podczas którego złożono meldunek Dowódcy Garnizonu oraz odśpiewano Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Ważnym momentem było uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, co stanowiło symboliczne oddanie hołdu wszystkim, którzy walczyli o niepodległość kraju.

W apelu udział wzięli przedstawiciele Województwa Lubelskiego, którzy wygłosili okolicznościowe przemówienia. Wręczono również medale i odznaczenia osobom zasłużonym, po czym odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa. Tradycyjnie złożono kwiaty pod pomnikami Nieznanego Żołnierza oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie uczestnicy przemaszerowali w uroczystej defiladzie.

W defiladzie wzięli udział uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, którzy zagrali paradne marsze, towarzysząc uczestnikom wydarzeń. Tego dnia miało również miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej „Ojcowie Niepodległości”, zlokalizowanej przed budynkiem Poczty Polskiej – siedzibą Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

O godzinie 13:00 rozpoczęła się Miejska Gra Niepodległościowa, przygotowana przez Oddział IPN w Lublinie we współpracy z Okręgiem Lubelskim ZHR. Gra rozpoczęła się przy stoisku edukacyjnym OIPN w Lublinie, które znajdowało się przed budynkiem Poczty Polskiej.

O godzinie 13:30 Koło Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK zorganizowało oprowadzanie mieszkańców po „Lubelskim Szlaku Niepodległości”. Wycieczka ta rozpoczęła się przy pomniku Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim i stanowi doskonałą okazję do poznania historii miasta w kontekście odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obchody 11 listopada w Lublinie, bogate w symboliczne wydarzenia i pełne podniosłych chwil, były wyrazem pamięci i hołdu dla tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dla współczesnych bohaterów, którzy dbają o patriotyzm i historię naszej Ojczyzny.

(wideo – Lubelski Danielski)

26 komentarzy

  1. Elyta.

  2. O jest i blond z targu.

  3. Ocena: 0

    Szkoda, że nie POpadał deszcz albo lepiej grad na tych „patriotów”.

  4. Ocena: 0

    Taka ciekawostka: za Sanacji warunki życia plebsu były gorsze niż za zaborów (np. na wsi 90% populacji żyło w stanie niedożywienia).

    • poza tym to zaborcy znieśliw pańszczyznę ,
      jakby nie oni to do 1939 roku by obowiązywała

  5. Zdjęcie 100 bolszewik z warkoczem

  6. Jest i ta morda z PSL. Obleśny typ.

  7. Komuniści na mszy świętej nie do POmyślenia.

    • no tak do kościoła mogą chodzić wyłącznie wyznawcy PiS i Kaczyńskiego reszta według nich to lewacy

  8. czy obchody będą trwały 3 dni

  9. Uważam, że żadne państwowe służby mundurowe nie powinny oficjalnie uczestniczyć w jakichkolwiek uroczystościach kościelnych. Reprezentują całe polskie społeczeństwo a Polacy to nie tylko wierzący (ich jest coraz mniej) ale też ateiści a oni też łożą na te służby i nie życzą sobie by ich służby płaszczyły się przed samozwańczymi przedstawicielami Boga. Tym bardziej, że Polska Konstytucja nie stanowi, że Polska to kraj wyznaniowy.

    • zgadzam sie, ale III RP jest pańśtwem kościelnym niestety

    • Uważam, że ateiści powinni pracować w dniach 25 i 26 grudnia. Dlaczego korzystają z tych „obrzydliwych” kościelnych Świąt?

  10. Ocena: 0

    (Fotka 98) Łysa Pała chyba nie bardzo w humorze, że zamiast sączyć 20 letniego łyskacza z deweloperami przy kominku, musi marznąć i odgrywać rolę „patrioty” na potrzeby gawiedzi.

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia