Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto Lublin wygrało elektryczny samochód. Jednak tylko na miesiąc

Przez miesiąc w Lublinie testowany będzie elektryczny Renault. Miasto otrzymało pojazd w ramach nagrody. Trwają też prace związane z projektem montażu na terenie Lublina stacji do ładowania tego typu aut.

Do Urzędu Miasta Lublin został dostarczony elektryczny Renault ZOE. Jest to nagroda w konkursie Eco-miasto 2018, w ramach którego stolica naszego regionu zdobyła 1. miejsce w kategorii „Mobilność zrównoważona” oraz „Gospodarka wodna”. W pierwszej kategorii komisja konkursowa doceniła osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego oraz ambitne plany podwyższenia tej liczby do 50%. Zgodnie z ustawą o elektromobilności do 2028 r. miasto ma zapewnić 30-procentowy udział autobusów zeroemisyjnych we flocie użytkowanych pojazdów.

Na chwilę obecną Lublin już teraz spełnia te kryteria. Na nowe autobusy elektryczne i kolejne ekologiczne trolejbusy miasto wydało blisko miliard złotych. Obecnie tabor liczy 123 trolejbusy i jeden autobus elektryczny. W planach jest zwiększenie w ciągu najbliższych czterech lat liczby zeroemisyjnych pojazdów do 201: 135 sztuk trolejbusów i 66 sztuk autobusów elektrycznych. Udział pojazdów elektrycznych w taborze przekroczy wtedy 50%. Łączna długość trakcji trolejbusowej w mieście to około 68 km.

Lublin został nagrodzony również za tworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności, w tym stałe poszerzanie infrastruktury pieszej i rowerowej. Na dzień dzisiejszy lubelscy rowerzyści mają do dyspozycji około 150 km dróg dla rowerów, tymczasem w 2015 roku ich długość wynosiła 100 km. Niebawem ma przybyć kolejne 15 km.

W ramach nagrody Lublin otrzymał samochód elektryczny. Jednak nie na własność, lecz tylko do testowania przez okres miesiąca. W pełni naładowane baterie zapewniają zasięg pojazdy w granicach 300 km latem i do 200 km zimą. Miasto przymierza się jednocześnie do budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych. Tworzony wraz z PGE projekt zakłada montaż 5 stacji o dużej mocy ładowania i 7 stacji o normalnej mocy ładowania.

Wyznaczone zostały już ich lokalizacje. Pierwsze z nich powstaną przy ul. Grottgera, Spokojnej, Chodźki oraz na Placu Wolności i w pobliżu skrzyżowania ul. Zana i Filaretów. Standardowe stacje umieszczone zostaną zaś przy ul. Cmentarnej, Żywnego, Lwowskiej, Tumidajskiego, Popiełuszki, Kaprysowej a także na Placu Dworcowym. Obecnie w Lublinie elektryczne samochody można ładować głównie w centrach handlowych: IKEA przy al. Spółdzielczości Pracy, Atrium Felicity przy al. Witosa oraz Vivo! przy al. Unii Lubelskiej 2.

Miasto Lublin wygrało elektryczny samochód. Jednak tylko na miesiąc

Miasto Lublin wygrało elektryczny samochód. Jednak tylko na miesiąc

(fot. UM)

12 komentarzy

  1. W Lublinie jest zdecydowanie za mało samochodów. Dlatego każdy kolejny cieszy.

  2. Nagroda czy reklama a może puchar przechodni (przejezdny)? Żal.pl

  3. Na jednym ładowaniu to prezydent Źuk nie objedzie wszystkich deweloperów , powinno być conajmniej 2 szt.

  4. łojeee ale super przez miesiąc żuk jeżdżąc za darmo do tbv w sprawie górek i innych będzie reklamować samochód

  5. A kto będzie tym autem jeździł?

  6. eko syf

  7. I znowu Franio jako pierwszy ,,,redakcja powinna pomyśleć o ufundowaniu mu nagrody ,np .bezpłatne leczenie u psychoterapeuty

  8. co to za nagroda ? śmiech na sali

    I to jest „nagroda ” …samochód użyczony na miesiac do testów ….śmiech na sali i żenada …to producent powinien zabiegać zeby ktoś zechciał przetestować jego „wyrob ” a nie robi łaskę ze udostępni swoje „cudo”

    • Dali dzieciom nową zabawkę a ci naiwnie cieszą się klaszcząc w ręce. Moje niewygodne pytania są nadal bez wygodnych odpowiedzi:
      1 – czy energia elektryczna do ładowania akumulatorów produkowana jest bez emisji spalin albo poza atmosferą ziemską?
      2 – czy bardzo szkodliwe dla środowiska akumulatory produkowane są poza atmosferą ziemską?
      3 – gdzie teraz można naładować jednocześnie(!) np. tylko 10 samochodów (a powinno być ich setki albo tysiące)?
      Popieram szybki postęp techniczny motoryzacji ale z silnikami spalinowymi!

  9. eko-ściema i tyle,a do tego jeszcze jakieś francuskie gó.wno 🙂

  10. W razie samozapłonu nie polewać wodą,bo „kopnie mocniej”.

Z kraju