Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto Lublin podsumowało kolejny rok z miejskim programem „Złap deszczówkę” (zdjęcia)

W trzeciej edycji miejskiego programu ochrony zasobów wodnych dla miasta Lublina zawarto 31 umów dotacyjnych oraz rozliczono projekty 26 gospodarstw domowych na łączną kwotę ponad 106 tys. zł. Powstały przede wszystkim naziemne i podziemne zbiorniki oraz studnie chłonne.

– Jako jedni z pierwszych w kraju wprowadziliśmy miejski program dotacji na instalację małej retencji, a co roku dzięki środkom budżetowym liczba domowych rozwiązań zatrzymywania wody rośnie. Sposobów wykorzystania dofinansowania jest wiele i można zrealizować różne pomysły, których celem jest zatrzymanie wód w miejscu opadu oraz ich ponowne wykorzystanie. Może to być budowa wolnostojącego lub podziemnego zbiornika, studni chłonnej, oczka wodnego czy ogrodu deszczowego. Można też zmodernizować istniejącą już instalację zatrzymywania deszczówki – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W 2024 roku w ramach przyznanych dotacji mieszkanki i mieszkańcy Lublina wykonali 31 zbiorników naziemnych, 12 zbiorników podziemnych, 2 studnie chłonne, rozbudowali istniejący system gromadzenia wody wraz z systemem nawadniania oraz wykonali odprowadzenie wód deszczowych do istniejącego zbiornika bezodpływowego.

Miasto Lublin podsumowało kolejny rok z miejskim programem „Złap deszczówkę” (zdjęcia)

fot. UM Lublin

Miejski program małej retencji adresowany jest do mieszkańców Lublina, którzy mogą liczyć na wsparcie do 5 tys. zł na jedną nieruchomość, w wysokości 70% poniesionych kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 5 tys. zł. Rozpatrywanie wniosków odbywa według kolejności zgłoszeń, do wykorzystania limitu środków finansowych przeznaczonych na ten cel. Inwestycja może polegać na budowie: naziemnego wolnostojącego zbiornika na wody opadowe z dachu, podziemnego zbiornika na wody opadowe, ogrodu deszczowego w pojemniku, studni chłonnej czy tez wdrożeniu innych rozwiązań.

Program ochrony zasobów wodnych dla miasta Lublina wprowadzony w 2020 roku był jednym z pierwszych w kraju. Do tej pory w trzech edycjach Miasto przyznało dotacje 103 gospodarstwom domowym na łączną kwotę ponad 351 tys. zł. Od początku funkcjonowania programu powstało 51 zbiorników podziemnych, 92 zbiorniki naziemne, 12 studni chłonnych, 1 oczko wodne, 1 modernizacja oczka wodnego. Wykonano też punkt poboru wody wraz z siecią nawadniającą ogród, rozbudowano istniejący system gromadzenia wody wraz z systemem nawadniania oraz zrealizowano odprowadzenie wód deszczowych do istniejącego zbiornika bezodpływowego.

Kolejna edycja programu zostanie ogłoszona w pierwszym kwartale 2024 roku.

Miasto Lublin podsumowało kolejny rok z miejskim programem „Złap deszczówkę” (zdjęcia)

fot. UM Lublin

 

Miasto Lublin podsumowało kolejny rok z miejskim programem „Złap deszczówkę” (zdjęcia)

fot. UM Lublin

 

Miasto Lublin podsumowało kolejny rok z miejskim programem „Złap deszczówkę” (zdjęcia)

fot. UM Lublin

(Źródło: UM Lublin)

12 komentarzy

 1. To nie jest takie proste: „Złap deszczówkę”. Myślą, że wykopią dołek, albo kupią ładny, plastyczany zbiorniczek i jest !!!
  Do pełni szczęścia potrzebny jest deszcz… jak go nima, goono z pięknego i drogiego zbiornika, a nawet z najgłębszeoo głębokiego dołka.

  • Na to czy deszcze jest, czy go nie ma – wpływu nie ma. Ale na to, czy woda wsiąknie w ziemię (czego chcemy), czy zostanie spuszczony kanalizacją – człowiek ma wpływ urbanistyką.
   Istnieje taki parametr jak „powierzchnia biologicznie czynna”. Mówi on ile powierzchni działki ma być „zielone”. Jak on jest przestrzegany widać po nowych inwestycjach – wszędzie parkingi.

  • Co ty majaczysz? Od października mam wszystkie zbiorniki pełne. Topniejący śnieg poszedł w ziemię bo nie było już miejsca w zbiornikach.

 2. Wpierw zakostkuj „pół miasta” kilometrami kwadratowymi parkingów (więc spuść większość deszczówki rzeką do morza), a potem złap 0,1% deszczówki w wiaderko i otrąb sukces.
  To taki sam sukces, jak budowa buspasa na obrzeżach miasta, a nie w zatłoczonym centrum.

  • Tak sam sukces, albo jeszcze większy można ogłosić, jak z wielkiej sosny, pracowicie przy pomocy scyzoryka wystrugać jendą zapałkę i… cieszyć się, że się ją ma.

  • kronikidewelorozwoju

   10/10.

 3. Urzędnicy zastanowili się jak zabudowa Górek Czechowskich wpłynie na gospodarkę wodną miasta i regionu?

  • kronikidewelorozwoju

   Prędzej zastanawiali się, jak to wpłynie na gospodarkę i bilanse dewelo-buraczków.

 4. a kiedy podsumuje ilu ludzi naciągneło nie dostarczając korenspodencji…..

 5. Benzyna była za tania! Jeździli i jeździli zupełnie bez refleksji i namysłu.

 6. Zapisałem się i zrezygnowałem chcieli tyle dokumentów że się odechciało

Dodaj komentarz