Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Marta Wcisło o Funduszu Sprawiedliwości. „Za pieniądze na ofiary przestępstw kupowali głosy przed wyborami”

Afera związana z Funduszem Sprawiedliwości przybiera na sile. Co dzień pojawiają się nowe informacje. Głównie chodzi o wykorzystywanie środków na cele polityczne. Dziś w tej sprawie głos zabrała posłanka Marta Wcisło organizując w Lublinie konferencję prasową.

Marta Wcisło przypomniała, że Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, maltretowanym dzieciom i kobietom czy ofiarom wypadków. Jednak został on niestety instrumentalnie wykorzystany przez polityków Suwerennej Polski – Zjednoczonej Prawicy do uprawiania polityki, pompowania kasy do swoich oraz robienia sobie kampanii.

Posłanka zarzuciła politykom, że ustawiali przetargi i wybierali osoby, do których pieniądze miały trafiać. Do tego wykorzystywali instrumentalnie środowiska, kupowali głosy a publicznymi pieniędzmi dysponowali jak swoimi. Co więcej, jak zaznaczyła Wcisło, czuli się bezkarni, stawiali się ponad prawem, czego nawet nie ukrywają.

– Pieniędzmi z funduszu dysponował minister Romanowski, który kandydował z województwa lubelskiego. Tylko w ostatnie dwa dni przed wyborami, czyli 12 i 13 października, obiecał i rozdał pieniądze blisko 20 jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej. Są to straże pożarne z jego okręgu. Dlaczego nie wspierał ochotniczych straży wcześniej, nie będąc ministrem, albo w innym obszarze kraju? Bo wiedział, że będzie kandydował z tego okręgu, z Lubelszczyzny, więc kupował głosy. W ministerstwie sprawiedliwości, w którym powinna panować sprawiedliwość i transparentność panowała korupcja polityczna i kupowanie głosów – mówiła Marta Wcisło.

Zaznaczyła jednocześnie, że nie ma nic przeciwko Ochotniczej Straży Pożarnej czy Kołom Gospodyń Wiejskich, do których to również trafiały środki z Funduszu Sprawiedliwości, gdyż sama wspiera OSP „pracując w takiej komisji”. Wskazała, że jej zdaniem wszystko wskazuje tu na robienie sobie kampanii wyborczej a dokładnie kupowanie głosów.

Lubelska posłanka zapewniła, że jeszcze dziś złoży interpelację poselską, a której domagać się będzie zmienienia zasad funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości. Wszystko po to, aby tego typu sytuacja więcej się nie wydarzyła, oraz żeby żaden polityk nie wykorzystał pieniędzy przeznaczonych dla osób pokrzywdzonych na swoje cele.

Wniosek ma dotyczyć m.in. tego, aby środki z Funduszu Sprawiedliwości nie były dzielone przez urzędników ministerstwa, lecz przez niezależne osoby lub organizacje pozarządowe. Wcisło dodała, że warto też zastanowić się nad zmianą nazwy funduszu, która została już wypaczona. Zapewniła jednocześnie, iż jest to przysłowiowy wierzchołek góry lodowej, a kolejne szczegóły afery przedstawi w środę w siedzibie ministerstwa sprawiedliwości.

57 komentarzy

 1. ##### kodziarskich sługusów

  portal budowlany z codzienną promocją pustaka

 2. Może ktoś prześwietli jej rodzinę ?.Najlepiej przed wyborami.

 3. Panowie pokażcie zdjęcia swoich żon, porównamy która ładniejsza.

 4. Oliwier Perski

  Jej córka [***] jest teraz wiceprezesem fundacji lubelska akademia potencjału i zajmuje sie

 5. Sprawdzimy na jakie cele ida pieniadze fundacji jej corki. Czy cele dla potrzebujacych i wyplaty dla prezesow sa szczytniejsze. Nie popierałem Pisu ale jak widze co robi Po to zastanawiam sie nad zmiana.

 6. Pani Marto tak trzymać

 7. Przeciez PiSuar to bezpośrednia kontynuacja PZPR. Standardy też identyczne.

  • LuckyLuke – czy ty wiesz z życia co to znaczy przytoczony przez Ciebie skrót – czy może słyszałeś o takiej organizacji na „wykładzie” jakiegoś nawiedzonego porównywacza .! – to po pierwsze .
   Teraz sprawa druga : do jakiej organizacji należy zakwalifikować PO srańców i ich „sposoby” zrozumienia prawa, konstytucji, niezależności i interesów Polski i Polaków, OBRONNOŚCI .!!!! . Może byłeś na jakimś „wykładzie” porównawczym ??

   • Pamiętam. I widzę że niektórzy zapomnieli. Ruska propaganda działa. I mam nadzieję że PiSuarów rozlicza tak że w piety im pójdzie.

 8. kto tego pustaka promuje

 9. A za sklep oddała już pieniądze?

Dodaj komentarz