Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

W piątek w Lublinie odbędzie się Marsz „Odzyskać Noc”

W piątek 07.12.2018 odbędzie się Marsz „Odzyskać Noc”, organizowany w ramach międzynarodowej kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć.

Lublin
2018-12-07, 17:00

– Kobiety nie mają poczucia bezpieczeństwa w przestrzeni miasta po zmroku. Boją się ciemnych ulic, przejścia przez park, jazdy nocnymi autobusami, późnych powrotów z pracy lub spotkań towarzyskich. Dlatego „Odzyskać noc” to wieczorny przemarsz ze światłami w ramach demonstrowania naszej niezgody na przemoc wobec kobiet – mówi Magdalena Bielska organizatorka Marszu.

Kobiety, które doświadczyły przemocy domowej oraz na tle seksualnym, często nie otrzymują odpowiedniego wsparcia i pomocy zarówno instytucjonalnej, jak i w społeczności lokalnej. Niejednokrotnie otoczenie okazuje współczucie sprawcy przestępstwa, a winę przypisuje ofierze. Wiele kobiet nie zgłasza przestępstw, ponieważ nie wierzą w ukaranie sprawcy, często to one są piętnowane za przestępstwo, którego stały się ofiarą.

– Chcemy poprzez naszą akcję okazać solidarność z kobietami i dziewczętami, ofiarami przemocy. Podczas Marszu będziemy odczytywać listy ze słowami wsparcia – daje Magdalena Bielska.

Marsz zacznie się pod Trybunałem Koronnym (Rynek 1) o godz. 17:00 i przejdzie na pl. Litewski.

(fot. pixabay.com)

11 komentarzy

 1. Sprawiedliwość ponad wszystko

  Popieram akcję!
  A jakie zainteresowanie mediów i społeczeństwa tą akcją jest? Prawie żadne bo wolimy patrzeć i komentować jak kolorowi z dresami się przepychają albo jak na 11 listopada czekamy aż zaczną się bić na marszu i będzie wielka rozruba.
  Jednym słowem dzisiejszy świat szuka sensacji i krzywdy a nie spokoju i dobra. A technika i postęp prowadzą do schyłku naszego bytowania na tej planecie.

  Brawo panie, życzę sukcesów i odwagi.

  • Przeciez nie dawno same pikietowalyscie przemoc,czarne marsze,moje cialo wiec moge zabijac itp a teraz boisz sie autobusem jechac?

 2. Powinno się powołać Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami i Kobietami, które czuwałoby nad tym, aby każda kobieta mogła bezpiecznie chodzić po ulicy.

 3. Jest jedno ale ….nie możemy od dewiantów oczekiwać zdrowej reakcji , zdrowego myślenia .Normalni faceci nie napadają na kobiety tylko wykolejeni dewianci . Lepiej ufać sobie i na czas powrotów z imprez mieć zapewniony bezpieczny powrót do domu.

 4. Fh klasyczny przykład dewianta

  • Ale mi pojechalas haha,prawda w oczy kole jestescie dnem spolecznym,pojedz do Szwecji,Francji,Niemiec to zobaczysz dewiacje i zboczenia u naszych biednych przyjaciol ktorzy uciekli przed wojna,prawda zadna nie jest tak inteligentna aby nawet z mapami google tam trafic,

 5. Ale zaraz zaraz. Czemu akcja dotyczy tylko kobiet. Jestem mężczyzną i tez czasem boję się przejść niektórymi miejscami po zmroku. I tez zostałem napadnięty. Przykro mi, że Pani Magdalena Bielska, okazała się tak nieczułą szowinistką i dyskryminuje mnie, tylko dlatego, że jestem innej płci. Szkoda, akcja jest słuszna, ale wstyd pozostanie.

 6. Dlaczego nie idą w nocy po 23:00 ! przecież 17:00 to nie noc – chcą się po prostu niedowartościowane niewiasty pokazać ! Co na to nasz Żuk ? Powinny Żuka oskarżać że włodarz Lublina nie daje bezpieczeństwa naszym Paniom !

 7. Bardzo dobra inicjatywa. Jednak w naszym społeczeństwie na wielkie poparcie i zrozumienie nie ma co liczyć.

 8. Krycha z Kalyny

  Ta,boję się że kosa ktorą potraktuje mieczaka nie zostawi dosć seksownych rys na twarzy i nie bede miała ochoty na nyiego.No chyba że postawi………jabola.

 9. Moim zdaniem, jeżeli ktoś strasznie się boi chodzić ulicami Lublina po zmroku, bo nie ma POCZUCIA bezpieczeństwa, to powinien udać się do psychologa. Takie lęki daje się wyleczyć elektrowstrząsami i potem człowiek przestaje się bać własnego cienia. Poza tym, ten tekst to groch, mydło i powidło, bo co ma wspólnego przemoc domowa z bezpieczeństwem na ulicach?

Z kraju