Mają swój zalew, ale nie chcą z niego korzystać. Niebawem ma się to zmienić

Władze miasta chcą sprawić, aby mieszkańcy nie musieli już jeździć do innych miejscowości i tam spędzać czas nad wodą. Zalew, który obecnie jest mocno zaniedbany, ma zmienić swoje oblicze.

Ponad 5,6 mln złotych uzyskał Zamość w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na modernizację zalewu. Obecnie obiekt ten jest dość zaniedbany i z pewnością nie jest dumą miasta. Z kolei mieszkańcy chętniej wybierają kąpieliska w Krasnobrodzie, Nieliszu, Zwierzyńcu a nawet w Józefowie. Dlatego od kilku już lat władze Zamościa czynią starania, aby odmienić to miejsce. Ma się to przyczynić do wzrostu atrakcyjności Zamościa dla turystów, lecz przede wszystkim zapewnić mieszkańcom miejsce do letniego wypoczynku. Miasto kilkukrotnie starało się o dofinansowanie inwestycji, jednak projekt za każdym razem nie uzyskiwał wystarczającej liczby punktów. Teraz w końcu się udało i z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na tan cel trafi prawie 70 proc. środków potrzebnych do sfinansowania inwestycji.

W pierwszej kolejności zlikwidowana ma być grobla działowa pomiędzy zbiornikiem dolnym i górnym. Z uzyskanej z niej ziemi usypana zostanie wyspa, która stanowić będzie ostoję dla ptactwa wodnego. Do tego zostanie odmulone dno rowu odprowadzającego wodę ze zbiornika, wyprofilowane będą skarpy a piasek na plaży i kąpielisku ma być częściowo wymieniony i uzupełniony. Obecnie istniejąca zabudowa kontenerowa zostanie wymieniona na nową. Oprócz kontenerów magazynowych powstaną kontenery socjalne, w których zlokalizowane będą szatnie, umywalnie i toalety.

Aby poprawić dostępność do zalewu powstaną dwa parkingi: pierwszy przy strzelnicy, drugi przy ul. Źródlanej w okolicy południowego skraju zbiornika wodnego. Pierwszy z nich jest już w budowie. Do tego ścieżka pieszo-rowerowa o długości około 2,8 km. Zaprojektowano ją głównie po istniejących szlakach, przy czym ma ona jednocześnie spełniać funkcję dydaktycznej ścieżki przyrodniczej. Wykonane zostaną też miejsca do odpoczynku w formie zatoczek wyposażonych w ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci, a także tablice informacyjno-edukacyjne, dotyczące przyrodniczych uwarunkowań terenu, aspektów ochrony oraz przedstawiające występujące na tym terenie gatunki roślin i zwierząt. Cały teren ma być monitorowany oraz posiadać dostępu do bezprzewodowego internetu.

(fot. UM Zamość)

12 komentarzy

 1. Nie wiem czy znajdzie się odpowiednie miejsce na postawienie wirtualnego znicza na tym portalu, więc postawię go tu; (*) dla Człowieka jakim był Jan Olszewski.

   • Jan Olszewski- premier pierwszego prawdziwie niekomunistycznego rządu w Wolnej Polsce. Obalony na wniosek prezydenta Wałęsy za próbę lustracji osób rządzących społeczeństwem. Człowiek uczciwy, nie złożył rezygnacji pod wpływem nacisków, by móc spojrzeć ludziom w oczy. Adwokat broniący wielokrotnie za darmo w procesach politycznych, tzw. adwokat Solidarności. O ile żałoba po śmierci Adamowicza była niestosowna, to premier Jan Olszewski jest godzien pochylenia głowy przed jego postawą w życiu.

  • OLSZEWSKI BYŁ MĄDRYM CZŁOWIEKIEM – TY RACZEJ POTRZEBUJESZ POMOCY PSYCHIATRY

 2. Czy na Wyspie powstanie plaża dla nudystów jak w Lublinie?

  • Dyrdymałko Eustachy

   Obawiam się, że ksiądz proboszcz i stado członkiń kółka różańcowego nie dopuszczą do takich bezeceństw, rozpusty i bez mała sodomii i gomorii.
   Ale wzdłuż tej wspomnianej ścieżki pieszo – rowerowej może powstaną jakieś ustronne zakątki gdzie można by trochę poswawolić, albo nawet zgrzeszyć (!).

  • no przecież napisane że ostaja ptactwa ma byc 🙂

  • Możesz coś więcej o tej plaży napisać ?

 3. A co z Lubelskim zalewem, punktów brak ,czy starań, a może 30% ?

 4. na zdjęciu zalew kraśnicki

 5. Najlepszy ostatni punkt, dostęp do internetu bezprzewodowego. Jeszcze głośniki na słupach z muzyką rockową …

 6. A w opolu lubelakim? Taki ladny zalew, dzieci sie pluskaja a obok rumuy pranie robia? Czy to normalne?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7312zł 0.02%
  • GBP 5.1244zł 0.34%
  • EUR 4.531zł 0.16%
  • CHF 4.2053zł 0.19%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL