Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublinalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w nowej formule. Organizatorzy zapewniają szereg atrakcji

Lubelskie uczelnie oraz samorządy studenckie połączyły siły i przy współpracy z Urzędem Miasta stworzona została wspólna impreza pod nazwą Lublinalia. Organizatorzy mają nadzieję, że już co roku Dni Kultury Studenckiej będą się odbywały w tego typu formule.

W czwartek władze miasta oraz przedstawiciele lubelskich uczelni przedstawili szczegóły zbliżających się Dni Kultury Studenckiej, które w tym roku odbywać się będą w nowej formule. Po raz pierwszy w historii uczelnie oraz samorządy studenckie połączyły siły, aby wypracować wspólny program imprezy. W działania włączyło się także miasto, aby wydarzenie wpisywało się w program Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Jak wyjaśnia Michał Siwka, Przewodniczącego Samorządu Studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, organizacja wspólnej imprezy jaką są Lublinalia, jest ogromnym wyzwaniem logistycznym, jednak idą za tym również ogromne możliwości. Ostatecznie udało się zaplanować cztery dni wypełnione koncertami i szeregiem innych dodatkowych atrakcji.

– Dzięki współpracy i zaangażowaniu uczelni, samorządów studenckich, Miasta Lublin oraz pozyskaniu partnera strategicznego, udało się zaproponować bogatą ofertę tego wyjątkowego wydarzenia, szczególnie w roku, w którym Lublin nosi tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Wierzymy, że tworzone dziś podstawy tej współpracy będą wzorem na przyszłe lata, a przez nowy format Lubelskich Dni Kultury Studenckiej stworzymy jakość będącą przykładem do naśladowania – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Tradycyjnie już, Dni Kultury Studenckiej rozpoczną się od symbolicznego odebrania przez studentów od prezydenta Lublina kluczy do miasta. Następnie z placu Litewskiego wyruszy barwny korowód, który przemaszeruje przez miasto w rejon ul. Nadbystrzyckiej. Tam przez dwa dni odbywać się będzie część imprezy, za którą odpowiada Politechnika Lubelska. Przez dwa dni zaplanowano szereg muzycznych i nie tylko wydarzeń. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Następnie wydarzenie przeniesie się na teren Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej. Na scenie ma się pojawić kilkunastu artystów reprezentujących szereg gatunków muzycznych. Wśród gwiazd, które zaprezentują się lubelskim żakom będą m.in: Baranowski, The Dumplings, Wieniawa, Young Igi, Zalia. Zespoły zaproszone do udziału w wydarzeniu wybrały i wskazały lubelskie samorządy studenckie.

To oczywiście tylko część wykonawców, wśród których mają być również, tak określili organizatorzy, „gwiazdy światowego formatu”. Kolejni będą przedstawiani sukcesywnie w ciągu kolejnych dni. Główne wydarzenia rozpoczną się 18 maja i potrwają do 21 maja.

– Tradycja organizacji Dni Kultury Studenckiej jest nierozerwalnie związana z wieloma miastami. Dla nas, jako władz rektorskich uczelni lubelskich, niezmiernie ważne jest, by była ona kultywowana właśnie w Lublinie – jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce. Niezwykle cieszy fakt, że po raz pierwszy w historii, w gronie czterech uczelni, integrujemy uniwersyteckie środowisko łącząc się w organizację tego wyjątkowego studenckiego święta. Inicjatywa Związku Uczelni Lubelskich, przy wsparciu Miasta Lublin, jest przykładem bardzo dobrej współpracy i połączenia naszych potencjałów – wyjaśniał prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Co ważne, w odróżnieniu od podobnych tego typu imprez w innych miastach, gdzie wstęp jest biletowany, w Lublinie zabawa będzie bezpłatna. Wszystko dzięki pozyskaniu przez organizatorów partnera strategicznego i sponsora głównego, jakim jest Perła – Browary Lubelskie. Jak zapewnia Maciej Ładwiński, Dyrektor ds. Marketingu w lubelskim browarze, Perła zrobi wszystko, aby osoby, które odwiedzą w tym czasie zabytkowy kompleks przy ul. Bernardyńskiej, czuły się u komfortowo. Mowa tu nie tylko o studentach, lecz wszystkich mieszkańcach miasta.

Lublinalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w nowej formule. Organizatorzy zapewniają szereg atrakcji

Lublinalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w nowej formule. Organizatorzy zapewniają szereg atrakcji

Lublinalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w nowej formule. Organizatorzy zapewniają szereg atrakcji

Lublinalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w nowej formule. Organizatorzy zapewniają szereg atrakcji

(fot. lublin112)

2 komentarze

  1. Większość z tych „atrakcji” to jak zwykle będzie rzyganie pod siebie przez młodzież, która studia zacznie dopiero za kilka lat i pełne ręce roboty dla funkcjonariuszy prewencji, ratowników medycznych i lekarzy na SORach.

Dodaj komentarz

Z kraju