Lublin: Zakończyła się akcja poszukiwawcza na gruzowisku. Trwa wyburzanie kamienicy

Od godziny trwa wyburzanie części kamienicy przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. Ekipa specjalistyczna z psami nie odnalazła w gruzowisku osób poszkodowanych.

W środę po południu w Lublinie przy ul. Lubartowskiej runęła część kamienicy. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Do godzin wieczornych trwało przeszukiwanie gruzowiska. Do Lublina, z Warszawy i Łodzi, przyjechały Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze z psami, które przeszukały gruzowisko. Jak nam przekazali jej członkowie, psy nie odnalazły przysypanych osób. Po zakończeniu działań strażaków w rejon katastrofy budowlanej wkroczył ciężki sprzęt.

 

Od ponad godziny trwa rozbiórka uszkodzonej kamienicy. Wyłączona z ruchu częściowo jest ulica Lubartowska oraz całkowicie zamknięta ulica Targowa. Teren zabezpieczają funkcjonariusze policji i straży miejskiej. Rozbiórka rozpoczęła się od odseparowania uszkodzonej kamienicy od budynku u zbiegu ul. Targowej i ul. Nowy Plac Targowy. Stopniowo demontowane są fragmentu od góry budynku do dołu.

 

W chwili obecnej osoby, które pozostały bez dachu nas głową przebywają w hotelu. Na czas rozbiórki ewakuowano mieszkańców z sąsiadujących kamienic. W zdarzeniu ucierpiała jedna osoba.

Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w środę około godziny 14 przy ul. Lubartowskiej 45 w Lublinie. Zawaliła się tam część 3-piętrowej kamienicy. Jak przekazał nam po godzinie 15 pracownik Zarządzania Kryzysowego, runęły kondygnacje od dachu, aż po pierwsze piętro w jednym pionie budynku. W części tej, ze wstępnych informacji wynika, że zamieszkiwało 39 osób.

Trwa ustalanie dokładnych przyczyn katastrofy budowlanej.

2017-05-24 22:14:49
(fot. wideo lublin112.pl, nadesłane Paweł)

35 komentarzy

 1. Strasznie się to czyta, przeraża mnie Wasza mentalność… Ludzi dotknęła tragedia, a Wy tylko o polityce, rzekomych przekretach i teoriach spiskowych. Napiszcie jeszcze, że to Żuk spowodował zawalenie, bo miał inwestora na działkę – szczerze mówiąc dziwię się, że takie zdanie nie padło, jak przeczytałam całą resztę.

  • TW Bolek wieżowiec wysadził by się do kompromitujących kwitów dostać, więc co się dziwisz internautom? Zastanawiający jest ten dziwny 38 % udział Miasta we własności kamienicy.

 2. Właśnie o tym mowa ze jak coś wcześniej się sypało to komisje z nadzoru budowlanego łaziły miesiącami a i konserwator zabytków krzyżem prawie leżał przed taką kamienicą bo zabytkowa itd, itp .A tu nagle ni z tego ni z owego przydrałował pan Ż i od rączki wyburzenie załatwił ? To że targ jest od dawna solą w oku ratuszowi to wiadomo bo grunta zacne i nie tanie tam zalegają ale żeby się za kamienice brali ? Dalej twierdze że za szybko to poszło bo nadzór raczej nie zdążył ekspertyz porobić rzetelnych zanim zapadła decyzja .

 3. Mam pytanie. Czy chociaż jedna z osób tutaj kometujących była na miejscu i widziała co się tak naprawdę stało? Wątpie – to po pierwsze. Po drugie nawet jeśli znajdzie się nowy „ynwestor” (jak to jeden z mądrych skomentował) i wybuduje bank, sklep, bar czy jeszcze coś innego to i tak wszyscy będziecie z tego korzystali i nie będziecie pamiętać, że w tym miejscu dach nad głową straciło prawie 40 osób, będziecie mieli to gdzieś jak większość ludzi. Po trzecie – po co wmieszać w tą tragedię politykę. Tutaj PiS tam PO a zaraz napiszecie jeszcze o jakiejś innej partii, wszystkie te ugrupowania łączy jedno – w większości mają gdzieś przeciętnego obywatela. Po czwarte – o wyburzaniu kolejnych kamienic zadecyduje Nadzór budowlany. Własnie przejeżdzam obok i widzę co się dzieje. Zapadający się strop uszkodził sciany sąsiadującyh kamienic, a od wczoraj trwa wyburzanie cięzkim sprzętem więc pewnie kolejne uszkodzenia powstały. Na zakończenie budynek po dawnym PZU miał zostać wyburzony w całości jednak zadecydowano tak a nie inaczej, że budynek zostanie a usuną tylko jedną jego część, kształt został zachowany (chyba lepsze to niż miałby powstać tam jakiś super nowoczesny budynek). Dziękuję za uwagę, wszystkim życzę miłego dnia (no może nie wszystkim).

  • dżizus krajst

   nie mieszajcie polityki do tragedii ludzi…
   chociaż…
   macie rację, patologia dostanie za darmo nowe mieszkania /znam mieszkańców/ i dalej będzie żyć na nasz koszt;
   jak długo jeszcze? bo na razie rydzykowcy nie zaproponowali niczego oprócz 500+ /czyli dalej na nasz koszt/?

 4. Ciekawe co za jakiś „dziwny” inspektor nakazał w tak szybkim czasie wyburzyć tak ciężkim sprzętem główne ściany co są (już były) związane z sąsiednimi budynkami bez ich naruszenia??!!!! Teraz sąsiednie budynki zaczną pękać

  • Skąd wiesz? Zajmij się kierowaniem, a nie architekturą jak nie masz pojęcia i wykształcenia w tym kierunku.

   • Ma rację. Zewnętrzne ściany nośne wspierały sąsiadujące budynki. Taki wyłom w całości doprowadzi do naruszenia konstrukcji ścian sąsiednich budynków. Kamienice z tego samego okresu. Myślisz, że te obok są w lepszym stanie i wytrzymają bez podparcia z jednej strony? Jak domek z kart. Wyjmij jedną a cała konstrukcja może runąć.

  • W przeciwieństwie do Ciebie inspektor posiada wiedzę i doświadczenie wieloletnie w tym temacie. Więc daj sobie spokój z bezsensownymi komentarzami

 5. Jedni pomstują na nadmiar biurowców, inni rozpaczają nad losem mieszkańców, a ja?
  Mi szkoda jest tych kilku bezdomnych kotów zamieszkujących dotąd piwnice tej kamienicy. Miały tam swój dom, tereny łowieckie, znajomych ludzi, którzy je dokarmiali… mieszkały tam od pokoleń. Ciekawe, dokąd teraz pójdą?

  • Też się nad tym zastanawiam 🙁 Mam nadzieję, że ci, którzy się nimi zajmowali, nie przestaną się interesować. Chyba że to osoby z tej kamienicy, które też nie mają gdzie iść. Tragedia ludzi i zwierząt 🙁

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia