Lublin: Zakończyła się akcja poszukiwawcza na gruzowisku. Trwa wyburzanie kamienicy

Od godziny trwa wyburzanie części kamienicy przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. Ekipa specjalistyczna z psami nie odnalazła w gruzowisku osób poszkodowanych.

W środę po południu w Lublinie przy ul. Lubartowskiej runęła część kamienicy. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Do godzin wieczornych trwało przeszukiwanie gruzowiska. Do Lublina, z Warszawy i Łodzi, przyjechały Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze z psami, które przeszukały gruzowisko. Jak nam przekazali jej członkowie, psy nie odnalazły przysypanych osób. Po zakończeniu działań strażaków w rejon katastrofy budowlanej wkroczył ciężki sprzęt.

 

Od ponad godziny trwa rozbiórka uszkodzonej kamienicy. Wyłączona z ruchu częściowo jest ulica Lubartowska oraz całkowicie zamknięta ulica Targowa. Teren zabezpieczają funkcjonariusze policji i straży miejskiej. Rozbiórka rozpoczęła się od odseparowania uszkodzonej kamienicy od budynku u zbiegu ul. Targowej i ul. Nowy Plac Targowy. Stopniowo demontowane są fragmentu od góry budynku do dołu.

 

W chwili obecnej osoby, które pozostały bez dachu nas głową przebywają w hotelu. Na czas rozbiórki ewakuowano mieszkańców z sąsiadujących kamienic. W zdarzeniu ucierpiała jedna osoba.

Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w środę około godziny 14 przy ul. Lubartowskiej 45 w Lublinie. Zawaliła się tam część 3-piętrowej kamienicy. Jak przekazał nam po godzinie 15 pracownik Zarządzania Kryzysowego, runęły kondygnacje od dachu, aż po pierwsze piętro w jednym pionie budynku. W części tej, ze wstępnych informacji wynika, że zamieszkiwało 39 osób.

Trwa ustalanie dokładnych przyczyn katastrofy budowlanej.

2017-05-24 22:14:49
(fot. wideo lublin112.pl, nadesłane Paweł)

35 komentarzy

 1. Coś nie za szybko podjęto decyzję o wyburzeniu kamienicy ? Czyżby już w kolejce stał chętny na wykup gruntu pod kolejny nikomu nie potrzebny biurowiec ?

  • w poprzednim artykule była informacja, że Żuk doglądał miejsca, więc nie wykluczone

   • Cóż – Pańskie oko Oriona tuczy.

   • Plac zabaw dzieciom (zrobiony przez rodziców z własnych środków) też zlikwidował, bo się chętny na atrakcyjną działkę trafił. Panie Wojewodo! Jak długo ten szkodnik będzie rujnował i zadłużał bezkarnie nasze miasto?

    • Akurat Wojewoda już wnioskował o wygaszenie prezydentury tego (grzecznie i powierzchownie mówiąc) kombinatora z urzędu prezydenta, finał będzie w sądzie o ile dobrze pamiętam. Więcej zrobić się nie da. Przy czym wcześniej pewne koleżeńskie grono w radzie miasta odrzuciło oczywiście odwołanie go z urzędu w przeprowadzonym głosowaniu, bo jakżeby inaczej.

  • decyzję o wyburzeniu podejmuje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, widocznie miał powody do podjęcia takiej decyzji. Jak wyobrażasz sobie wznowienie ruchu na ul. Targowej obok budynku, który grozi zawaleniem.

   Snuj dalej teorie spiskowe

  • W tych biurowcach mnóstwo ludzi pracuje łosiu, ale według Ciebie są niepotrzebne?

  • Budynek miał naruszoną konstrukcję więc został rozebrany. Prędzej czy później ściany zewnętrzne same by się zapadły. Czemu nie myślicie logicznie? Decyzja o rozbiórce została podjęta ze względu na bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców ale i osób które tamtędy przechodzą….

  • A co tam było zostawiać? Kupe kamieni?

 2. No to teraz może wejść już „ynwestor” i zepsuć, jak zepsuł nieodległą bryłę budynku PZU przy Nadstawnej?

 3. Niezłe zdjęcia.

 4. Za pół roku będzie stał śliczny budyneczek – jakiś bank, ew biuro kredytowe.
  Będzie stał za pół roku bo w takim czasie realizowane są inwestycje prywatne.
  Inwestycje finansowane z budżetu (przetargi) – muszą się przeterminować (najlepiej kilka razy) żeby i jeden wujek zarobił i żeby stryjkowi coś wpadło – rodzina to podstawa!

 5. Wczoraj baobab, dziś kamienica.

 6. ludzie jestescie okropni, ludzie stracili dach nad glową a wy pie**cie o inwestycjach i jacy to urzędnicy niedobrzy, eh szkoda szczepic

 7. Się radni PiS to kompa dorwali. Kolejny rok czekam, żebyście coś sensownego zaproponowali w odpowiedzi na krytykę Żuka, ale zawsze jest tylko krytyka, a sensownych pomysłów jak nie było, tak nie ma i jeszcze długo nie będzie.

  • Zaproponują ci nieudacznika typu Pruszkowski. Kogo Oni maja zaproponować ? Jak nawet na ministrów w tej parti nie ma kogo powołać i poobsadzali jakichś nieudaczników co już tak się skompromitowali (bp Waszczykowski i Szydło)że dziwie się że nie wstyd im jeszcze jeździć za granicę czy tez występować przed TV po takich numerach co wywineli.

  • A kto mówi, że ja wielbię PiS?
   Wprost odwrotnie, tę łamiącą konstytucję chołotę winno się dawno wyekspediować w jakieś odległe miejsce o dalece chłodniejszym klimacie.
   Ale nie ma tak, że prezydent Żuk to sam cud-miód, najwyższe ogniwo stworzenia.
   Wystarczy kasę utopioną w stadion dla „Spartakusa” wspomnieć, w „Aquę” czy właśnie w biura przy Wieniawskiej (wynajęte na długo przed rozpoczęciem inwestycji, kiedy ważyły się jeszcze losy zabytkowego budynku który tam stał). Ta władza sprzyja inwestorom (co i dobrze, bo w końcu się coś w tym grajdole dzieje), ale przegina z tym sprzyjaniem. I to, a właściwie aż to chciałem w swoich komentarzach podkreślić.

   • Mówiąc o łamiącej konstytucję Hołocie, zapewne masz na myśli posłów PO, którzy ma kilka kadencji w przód chcieli obstawić Trybunał, tak na wszelki wypadek, gdyby im się krzywda działa?

 8. Słabo chyba ten dach został wyremontowany – lipiec 2014 -> https://goo.gl/xMyQqW

 9. To będą cały blok aż do Ruskiej i Targowej wyburzać? Przecież w wuj rodzin tam mieszka. To jedno. Dwa. Nie można było pozwolić mieszkańcom zabrać z mieszkań najbardziej potrzebnych rzeczy, przynajmniej z tej części, która najmniej groziła zawaleniem się? Śródmieście znowu straci co najmniej kilkudziesięciu mieszkańców, sporo osób straci pracę (sklepy i usługi na parterze). Ps. Radzę dokonać dokładnego przeglądu kamienic w tej części Lublina. Budynku szkoda, zabytkowy, charakterystyczny dla tej okolicy.

 10. To aż do 49 będą wyburzać???

 11. Strasznie się to czyta, przeraża mnie Wasza mentalność… Ludzi dotknęła tragedia, a Wy tylko o polityce, rzekomych przekretach i teoriach spiskowych. Napiszcie jeszcze, że to Żuk spowodował zawalenie, bo miał inwestora na działkę – szczerze mówiąc dziwię się, że takie zdanie nie padło, jak przeczytałam całą resztę.

  • TW Bolek wieżowiec wysadził by się do kompromitujących kwitów dostać, więc co się dziwisz internautom? Zastanawiający jest ten dziwny 38 % udział Miasta we własności kamienicy.

 12. Właśnie o tym mowa ze jak coś wcześniej się sypało to komisje z nadzoru budowlanego łaziły miesiącami a i konserwator zabytków krzyżem prawie leżał przed taką kamienicą bo zabytkowa itd, itp .A tu nagle ni z tego ni z owego przydrałował pan Ż i od rączki wyburzenie załatwił ? To że targ jest od dawna solą w oku ratuszowi to wiadomo bo grunta zacne i nie tanie tam zalegają ale żeby się za kamienice brali ? Dalej twierdze że za szybko to poszło bo nadzór raczej nie zdążył ekspertyz porobić rzetelnych zanim zapadła decyzja .

 13. Mam pytanie. Czy chociaż jedna z osób tutaj kometujących była na miejscu i widziała co się tak naprawdę stało? Wątpie – to po pierwsze. Po drugie nawet jeśli znajdzie się nowy „ynwestor” (jak to jeden z mądrych skomentował) i wybuduje bank, sklep, bar czy jeszcze coś innego to i tak wszyscy będziecie z tego korzystali i nie będziecie pamiętać, że w tym miejscu dach nad głową straciło prawie 40 osób, będziecie mieli to gdzieś jak większość ludzi. Po trzecie – po co wmieszać w tą tragedię politykę. Tutaj PiS tam PO a zaraz napiszecie jeszcze o jakiejś innej partii, wszystkie te ugrupowania łączy jedno – w większości mają gdzieś przeciętnego obywatela. Po czwarte – o wyburzaniu kolejnych kamienic zadecyduje Nadzór budowlany. Własnie przejeżdzam obok i widzę co się dzieje. Zapadający się strop uszkodził sciany sąsiadującyh kamienic, a od wczoraj trwa wyburzanie cięzkim sprzętem więc pewnie kolejne uszkodzenia powstały. Na zakończenie budynek po dawnym PZU miał zostać wyburzony w całości jednak zadecydowano tak a nie inaczej, że budynek zostanie a usuną tylko jedną jego część, kształt został zachowany (chyba lepsze to niż miałby powstać tam jakiś super nowoczesny budynek). Dziękuję za uwagę, wszystkim życzę miłego dnia (no może nie wszystkim).

  • dżizus krajst

   nie mieszajcie polityki do tragedii ludzi…
   chociaż…
   macie rację, patologia dostanie za darmo nowe mieszkania /znam mieszkańców/ i dalej będzie żyć na nasz koszt;
   jak długo jeszcze? bo na razie rydzykowcy nie zaproponowali niczego oprócz 500+ /czyli dalej na nasz koszt/?

 14. Ciekawe co za jakiś „dziwny” inspektor nakazał w tak szybkim czasie wyburzyć tak ciężkim sprzętem główne ściany co są (już były) związane z sąsiednimi budynkami bez ich naruszenia??!!!! Teraz sąsiednie budynki zaczną pękać

  • Skąd wiesz? Zajmij się kierowaniem, a nie architekturą jak nie masz pojęcia i wykształcenia w tym kierunku.

   • Ma rację. Zewnętrzne ściany nośne wspierały sąsiadujące budynki. Taki wyłom w całości doprowadzi do naruszenia konstrukcji ścian sąsiednich budynków. Kamienice z tego samego okresu. Myślisz, że te obok są w lepszym stanie i wytrzymają bez podparcia z jednej strony? Jak domek z kart. Wyjmij jedną a cała konstrukcja może runąć.

  • W przeciwieństwie do Ciebie inspektor posiada wiedzę i doświadczenie wieloletnie w tym temacie. Więc daj sobie spokój z bezsensownymi komentarzami

 15. Jedni pomstują na nadmiar biurowców, inni rozpaczają nad losem mieszkańców, a ja?
  Mi szkoda jest tych kilku bezdomnych kotów zamieszkujących dotąd piwnice tej kamienicy. Miały tam swój dom, tereny łowieckie, znajomych ludzi, którzy je dokarmiali… mieszkały tam od pokoleń. Ciekawe, dokąd teraz pójdą?

  • Też się nad tym zastanawiam 🙁 Mam nadzieję, że ci, którzy się nimi zajmowali, nie przestaną się interesować. Chyba że to osoby z tej kamienicy, które też nie mają gdzie iść. Tragedia ludzi i zwierząt 🙁

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online