Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin odwiedziło w ubiegłym roku blisko 1,6 mln turystów. „Miasto osiągnęło kolejny rekord”

W środę, w Centrum Inspiracji Turystycznej odbyła się konferencja, w trakcie której podsumowany został ruch turystyczny w 2023 roku w Lublinie, przedstawiono również działania miasta na rzecz branży turystycznej. Władze miasta wskazują, że rozwój w tym kierunku przynosi znaczące efekty.

Podsumowany został miniony rok, jeżeli chodzi o liczbę turystów, którzy odwiedzili Lublin. Jak się okazuje, od początku stycznia do końca grudnia było to aż 1,588 mln podróżnych. Z tego prawie 1,245 mln to osoby z Polski zaś 343 tys. było obcokrajowców. To o 65 proc. więcej gości krajowych i aż 7-krotnie więcej przyjezdnych z zagranicy niż w 2022 roku. Podobnie jak w ubiegłych latach, do Lublina najchętniej przyjeżdżają młodzi ludzie. Osoby do 30. roku życia stanowiły aż 48 proc. wszystkich przyjezdnych

Z opracowanych przez miasto danych wynika, iż ponad połowa turystów z naszego kraju, gdyż 670 tys., zostało w Lublinie na dłużej niż jeden dzień. Ponadto 38 proc. turystów skorzystało z jednego noclegu, 42 proc. od 2 do 4 nocy, a 16 proc. od 5 do 7 noclegów. Pozostałe 575 tys. to odwiedzający, czyli osoby, które spędziły w Lublinie 1 dzień.

– Bardzo cieszy nas ten trend, szczególnie w kontekście rosnącej popularności wśród gości zagranicznych. Nowe rekordy w ruchu podróżnych to między innymi efekt skutecznej współpracy Miasta z lubelską branżą turystyczną. Bardzo dziękuję lokalnym przedsiębiorcom za ich profesjonalizm, otwartość na wspólne działania oraz determinację, dzięki której lubelska turystyka nie tylko przetrwała wyzwania, jakie w ostatnich latach stanęły przed całym sektorem turystycznym, ale dodatkowo wzbogaciła swoją ofertę o kolejne atrakcyjne produkty i usługi – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Miejsca, które zwiedzano najchętniej to Zamek Lubelski, który odwiedziło ponad 1 mln osób, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście oraz Plac Litewski z fontanną multimedialną. Popularnością wśród przyjezdnych cieszyły się także tereny
zielone, takie jak Ogród Saski czy Zalew Zemborzycki. Podobnie jak w poprzednich latach, do Lublina najliczniej przyjeżdżali goście z województwa lubelskiego (510 tys.) i mazowieckiego (440 tys.). Następnie byli to mieszkańcy Małopolski (54 tys.), Śląska (42 tys.) i Podlasia (35,5 tys.).

Spośród osób z zagranicy do Lublina najchętniej przyjeżdżali obywatele Niemiec (140 tys.), Izraela (46,5 tys.) oraz Wielkiej
Brytanii (39,5 tys.). Ponadto, po raz pierwszy wśród najliczniejszych grup podróżnych, znaleźli się Kanadyjczycy (12 tys.) i Czesi (10,5 tys.). W analizie nie zostali ujęci przyjezdni z Ukrainy, których ruch, choć wyraźnie osłabiony, wciąż może mieć charakter migracyjny.

– 2023 rok był dla nas niezwykle intensywnym czasem, w którym skupiliśmy się na potrzebach młodych w związku z tytułem Europejskiej Stolicy Młodzieży. Działania podjęte w ramach obchodów przyniosły efekty i Lublin przyciągnął tysiące młodych ludzi, którzy stanowili blisko połowę wszystkich podróżnych. Jestem pewna, że jako ESM daliśmy się poznać jako miejsce otwarte i warte odkrycia, a kolejne miesiące będą przynosiły jeszcze lepsze statystyki w związku ze staraniami Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

 

21 komentarzy

  1. Teraz modne jest podglądanie patologii 🙂

  2. Brawo Lublin. Już nie jesteśmy Polską B, widać to po ilości wycieczek z zagranicy i wielu językach używanych na ulicy. No niestety zarobki są jakie są.

  3. co tu oglądać meliny i śmietniki ?

  4. Bród smród i dziura na dziurze miasto inspiracji hahaha.

  5. Zapewne „turyści” zza wschodniej granicy 🤣 Swietłany, Tanie i opalone na mahoń 🤣🤣🤣 Boltem jeżdżą często, zwiedzając Lublin 😅

Dodaj komentarz

Z kraju