Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie placówki oświatowe z kolejnym wsparciem od UNICEF

Sprzęt sportowy oraz zestawy edukacyjne trafią do uczennic i uczniów lubelskich szkół. To kolejne wsparcie przekazane przez UNICEF w ramach porozumienia, jakie Miasto Lublin zawarło z międzynarodową organizacją.

– Zestawy sportowe i edukacyjne dla lubelskich uczennic i uczniów to kolejny efekt współpracy Miasta i UNICEF. Do tej pory, dzięki pomocy organizacji, do szkół w Lublinie trafiły już, m.in.: pomoce dydaktyczne, meble, sprzęt komputerowy, specjalistyczne wyposażenie dydaktyczne dla dzieci z niepełnosprawnościami, a w 19 placówkach prowadzonych przez Miasto pojawiły się przestrzenie integracyjne. To ogromne wsparcie dla dzieci i młodzieży uczących się w naszym mieście, za co jestem niezwykle wdzięczny – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

43 palety zestawów sportowych i edukacyjnych dla Lublina

Pod koniec 2023 roku Miasto otrzymało od UNICEF 43 palety zawierające zestawy sportowe i edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Trafią one do lubelskich placówek oświatowych, do których uczęszcza najwięcej uczniów i wychowanków z Ukrainy i są przeznaczone zarówno dla polskich, jak i ukraińskich dzieci. Wśród przekazanych materiałów znajduje się 2,5 tys. zestawów edukacyjnych zawierających, m.in. materiały plastyczne, zeszyty, długopisy i inne przybory szkolne oraz 3 tys. plecaków. Skorzystają z nich uczennice i uczniowie 30 szkół podstawowych z terenu Lublina. Ponadto blisko 50 placówek otrzyma po 2 komplety sprzętu sportowego do dyscyplin indywidualnych i zespołowych.

Zestawy dla najmłodszych

Z kolei do najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Lublina trafi 90 zestawów wczesnego rozwoju dziecka, które zawierają, m.in. gry edukacyjne, puzzle, maskotki oraz przybory do pisania i malowania. Zostaną one przekazane do blisko 60 lubelskich przedszkoli, Baobabu, Spilno, punktów zbiorowego zakwaterowania dla obywateli Ukrainy, Centrum Pomocy Dzieciom oraz rodzinnych domów dziecka. Styczeń jest miesiącem, w którym trwa przekazywanie materiałów do lubelskich szkół i przedszkoli. Pierwsze placówki odebrały już zestawy dla swoich uczniów i wychowanków.

Działania na rzecz uchodźców

W ramach porozumienia, jakie Miasto Lublin zawarło w czerwcu 2022 roku z UNICEF, zrealizowano szereg działań służących zarówno uchodźcom z Ukrainy, jak i mieszkańcom Lublina. Efektem współpracy Miasta i międzynarodowej organizacji są m.in.: uruchomienie Spilno, czyli miejsca wsparcia i integracji dla dzieci i młodzieży, przekazanie funduszy na zapewnienie wyżywienia i środków higieny osobistej dla uchodźców w punktach noclegowych, zakup materiałów edukacyjnych i książek dla bibliotek, wakacyjne kolonie dla 300 dzieci uchodźczych, zakup żywności do miejskiego punktu wydawania paczek żywnościowych czy wyposażenie lubelskich szkół, m.in.: w pomoce dydaktyczne, sprzęt sportowy, sprzęt komputerowy, meble oraz wyposażenie kuchni i stołówki.

Przestrzenie integracyjne

Środki przekazane przez UNICEF pozwoliły również na stworzenie przestrzeni integracyjnych w 19 szkołach prowadzonych przez Miasto, zatrudnienie psychologów, asystentów międzykulturowych, logopedów, tłumaczy i asystentów uczniów z niepełnosprawnością, a także uruchomienie kursów języka polskiego dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów będących obywatelami Ukrainy, a także kursów języka ukraińskiego dla lubelskich nauczycieli. Łączna wartość pomocy rzeczowej i finansowej, która trafiła do Lublina wynosi niemal 18 mln zł. W 2024 roku planowana jest kontynuacja wspólnych działań.

Lubelskie placówki oświatowe z kolejnym wsparciem od UNICEF

 fot. UM Lublin

(Źródło: UM Lublin)

8 komentarzy

  1. I tak wszystko pójdzie wukrainu

  2. Moje przypuszczenie się potwiedza: Jesteśmy krajem trzeciego( a wkrótce pod rządami pookrogłostołowych band-czwartego) świata,skoro UNICEF musi nam pomagać.

  3. Brawo Tusk , Poprzednicy to wszystko dla Rycyka

  4. Dzieciom w dzisiejszych czasach to najbardziej potrzeba ruchu. Czyli miejsca (np. boisk), gdzie mogły by wykonywać zajęcia sportowe.
    Ale jeżeli w Lublinie buduje się najnowocześniejszą szkołę podstawową bez boiska (za to z parkingami), to zamiast boisk, trzeba obok wybudować przychodnię rehabilitacyjną dla nastoletnich kalek kończących tę szkołę.

  5. Przychodnia przy szkole to jeszcze jeden atut. Miejsca postojowe można wtedy pomalować na niebiesko. A wtedy miejsca te można lokować bez żadnych ograniczeń.

  6. Tylko nie Ukraińcom to są bardzo nie wdzięczni ludzie, niestety :(. Kto miał doczynienia ten wie…

  7. Oni nie wiedzą że w dzisiejszych czasach dziecku potrzebne jest telefon tablet lub laptop.

  8. Coś jakby jałmużna?

Dodaj komentarz