Lubelski szpital wstrzymał operacje i przyjmowanie pacjentów. Pielęgniarki mają dosyć

Pacjenci odsyłani do innych szpitali, wstrzymane zabiegi, oraz nerwowa atmosfera. Tak wygląda sytuacja w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Wszystko dlatego, że pielęgniarki powiedziały dosyć i poszły m.in. na zwolnienia lekarskie.

W poniedziałek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej w Lubinie wstrzymano przyjmowanie pacjentów. O sytuacji, jaka panuje w placówce, poinformowali nas czytelnicy. Co więcej, odwołano również zaplanowane operacje. Jak wyjaśnia dr. Katarzyna Pikulska, która w szpitalu pracuje na oddziale ortopedii, rano na odprawie załoga została powiadomiona, że z powodu braku obsady pielęgniarskiej praca bloku operacyjnego jest niemożliwa. Zostały wstrzymane również przyjęcia ostro dyżurowe z powodu braku możliwości zaopatrywania pacjentów ortopedycznych jak i innych chorych w trybie ostrym. Prawdopodobnie sytuacja się nie zmieni przez cały tydzień.

Powodem ma być brak pielęgniarek, które licznie poprzechodziły na zwolnienia lekarskie. Zdaniem Katarzyny Pikulskiej sytuacja kadrowa w szpitalu jest bardzo zła i to już od dłuższego czasu.

– Już sześć miesięcy trwają rozmowy z Dyrekcją, która nie reagowała na alarmy zarówno Związku Pielęgniarek jak i Związku Lekarzy o dramatycznej sytuacji kadrowej. Teraz widać wyraźnie do czego doprowadziła opieszałość w działaniu Dyrekcji szpitala. Koleżanek jest mało, za mało, są notorycznie przemęczone, a średnia wieku pielęgniarek jest podobna jak w całym kraju – relacjonuje Katarzyna Pikulska.

O problemie dyrekcja szpitala powiadomiła Urząd Marszałkowski oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Jak udało nam się ustalić, pacjenci wymagający pilnych zabiegów przewożeni są do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.

– Otrzymaliśmy informację o tym, że nie udało się osiągnąć porozumienia z pielęgniarkami, w wyniku czego postanowiły one udać się na zwolnienia lekarskie. W związku z tym, obsada pielęgniarska jest niewystarczająca. Szpital rzeczywiście rezygnuje z przyjęć planowych, jednak tak zwane przyjęcia ostre miały być zapewnione. Dyrektor szpitala był dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim, na jutro przewidziane jest spotkanie marszałka Arkadiusza Bratkowskiego w szpitalu z przedstawicielami środowiska pielęgniarskiego – wyjaśniała nam Beata Górka z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pacjentów, dyrektor Wojewódzkiego szpitala Specjalistycznego zapewnił, że nawiązane zostało porozumienie za szpitalem PSK4. Jeżeli nie będzie możliwe przyjęcie do szpitala na al. Kraśnickiej pacjenci zostaną skierowani do szpitala przy ul. Jaczewskiego. Jest on bowiem najbardziej zbliżony oddziałowo, do szpitala przy al. Kraśnickiej.

Jak wyjaśniał nam anonimowo jeden z lekarzy, dramatyczna sytuacja z pielęgniarkami w tym szpitalu występuje od dawna. Po pierwsze są strasznie nisko opłacane, dodatkowo zdarza się, że muszą wykonywać nadgodziny, za które nikt im nie zapłaci. Wystarczy, że tuż przed końcem ich zmiany trafi się nagły przypadek, zostają kolejne 4-5 godzin, które już nie są płatne. Z kolei zmiana, która zaczęła, nie może ich zmienić, gdyż mają własne, zaplanowane zabiegi. Z rzecznikiem szpitala nie udało nam się skontaktować. Pomimo wielu prób, telefon milczał.

(fot. archiwum)
2018-05-21 20:00:04

143 komentarze

 1. Tylko, że pielęgniarki nie strajkują. Odmawiają pracy, łamiąc prawo i narażając pacjentów. same związki namawiają do łamania prawa. Zapomniały po co tam są. To co się tam dzieje to sprawa prokuratorska!!!

  • Jakie prawo łamią? Prawo do zwolnienia lekarskiego w razie niezdolności do pracy z powodów zdrowotnych? Pielęgniarka tak samo jak pani w biurze, nauczyciel czy każdy inny człowiek też może zachorować.

 2. Aaron Fleischman

  Mam nadzieję, że bohaterskie pielęgniarki przetrą szlak dla innych grup zawodowych, którym w tym kraju nic się nie należy, czyli ratownikom medycznym, nauczycielom, pocztowcom. Oby skończyły się czasy jawnej pogardy wobec ciężko pracujących ludzi.

 3. I bardzo dobrze. Żałosne pensje robią swoje. Niech w końcu zacznie się normalnie zarabiać w tym kraju „raju” to ludzie będą pracować.

 4. Na „polne” zabiegi może wojsko użyczy jakiś namiot i jednak się odbędą?

 5. pozdrawiam panie pielęgniarki z Jaczewskiego,czwarte piętro,urazówka,tam leżałem,fajne,dzielne kobiety,naprawdę mają co robić,doceńcie to pacjenci!!!,nie mają lekko,macham tym co zostało…

 6. Całe szczęście już emeryt

  Polska w ruinoe. A ponoć wstaliśmy z kolan

 7. Wydaje sie, ze...

  Zdania sa okropnie podzielone a prawda lezy po srodku. Ostatnio mialem do czynienia z pielegniarkami w szpitalu MSW tyle ze w Warszawie na oddziale intensywnej opieki. Pielegniarki ktore tam pracuja sa naprawde bardzo kompetentne i pozytywnie nastawione do pacjentow i odwiedzajacych. Opieka nad moja bliska osoba byla sprawowana perfekcyjnie bez zadnych problemow. Moze w Lublinie jest inaczej. Ale wydaje mi sie ze czym szpital w mniejszej miejscowosci tym pielegniarki bardziej olewaja swoja prace. Ale pensje do tego co robia sa niewspolmierne. Przepraszam za brak polskich znakow ale pisze z telefonu.

 8. proponuje kontrolę ZUS. Wszystkie nagle się rozchorowały? A lekarze nie boją się fikcyjnych zwolnień wystawiać?

  • Aaron Fleischman

   No i co im zrobisz, cwaniaro? Zwolnisz z pracy i zajmiesz ich miejsce przy łóżku pacjentów?

 9. Bzdury, bzdury…. Nie ma młodych, chetnych do pracy pielęgniarek. Nie w takich warunkach. Dziękuj tym „starym” że jeszcze są, bo nie będziesz miał żadnej opieki …

 10. Miałem stawić się do tego szpitala w niedzielę, a tu paraliż. Rozumiem panie pielęgniarki, ale moja noga już nie… Ledwie łażę i mimo strachu przed operacją, już się na nią cieszyłem. Co teraz? Szukać pomocy gdzie indziej? Skąd mam wiedzieć, że nowy termin jest realny? Przecież ta nienormalna sytuacja może potrwać…

 11. Skrót „dr” nie powinien mieć kopki !!!

 12. wypieprzyć na zbity pysk przyjąć ukraińców

  • Wypieprzyć to powinni tych zarozumiałych doktorków i doktorki, którzy robią wielką łaskę, że przyjmą pacjęta i nie jednokrotnie umawiając sie na godzinę trzeba czekać, aż wielmożne towarzystwo raczy przyjść do pracy z godzinnym spóźnieniem. Wtedy może znalazła by się kasa dla pielegniarek.

  • nie znasz ukraińców chyba?,ruscy tak ale ukrainiec?

 13. „…pacjenci wymagający polnych zabiegów przewożeni są do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.” jak polnych to po co robic je w szpitalu, lepiej na polu.

 14. Zamiast hejrować pielęgniarki lepiej się zastanówcie, kto was za kilka lat będzie pielęgnował w szpitalach?! Osób chętnych do wykonywania tego zawodu brak. Wiec wszyscy powinniście stanąć po ich stronie dla ich i swojego dobra! Bo za parę lat bedziecie musieli mówić w szpitalach po ukraińsku!!!!!!!!

  • Aaron Fleischman

   Spokojnie. Większość jest po ich stronie. Tylko najbardziej zatwardziałe polactwo-cebulactwo widzące tylko czubek własnego nosa i gardzące pracą pielęgniarek je hejtuje.

  • ataman wioskowy

   A wtedy ktoś może usłyszeć przy łóżku…kęsim,kęsim!!!,nu lachy…!!!,my pany riezać budu…!!!

 15. NIE WAŻNE CZY LUBLIN CZY SZCZECIN… CAŁY KRAJ POWINIEN STANĄC I TYLE… SŁUŻBA ZDROWIA JEST DLA WSZYSTKICH… A NIKT O NIĄ NIE DBA. PIELĘGNIARKI WSZYSTKICH SZPITALI ŁACZCIE SIĘ…. W JEDNOŚCI SIŁA…. TYLKO RAZEM WYWALCZYCIE LEPSZE WARUNKI PRACY I LEPSZE PŁACE

 16. Życzę pielęgniarkom aby kiedyś znalazły się na miejscu pacjentów…

  • Aaron Fleischman

   Dla takich buców jak Ty powinny być specjalne ośrodki reedukacyjne, gdzie mógłbyś przez miesiąc popracować w takim charakterze i w takim wymiarze godzinowym jak polskie pielęgniarki, aby nauczyć się szacunku do ich pracy. Wystarczy, że na miesiąc przejąłbyś ich obowiązki w zakresie czynności sanitarno-higienicznych wobec pacjentów i tak sobie potyrał przez 12-16 godzin na dobę przez 6 dni w tygodniu.

   Odszczekałbyś solennie każdą szkalującą pielęgniarki sylabę.

 17. Młodych pielęgniarek nie ma i nie będzie. Niech to dotrze do wszystkich: młodzi ludzie chcą godnie żyć i kitu o powołaniu TUDZIEŻ INNYM MIŁOSIERDZIU już nie dadzą sobie wcisnąć.Zachód czeka! Skoro pielęgniarki są takie złe , to po korzystać z tego szpitala? Po drugie : można było wykształcić syna/córkę na pielęgniarkę i byłoby cudownie. Odpoczywałaby w pracy i do domu wracałaby opita jak bąk kawą. Po ostatnie:pielęgniarki w tym wieku i pracujące na oddziale zawsze dostaną tzw. L4, Cały cywilizowany świat używa mat ślizgających do przemieszczania chorych, to u nas używa się kręgosłupów pielęgniarek. I jeszcze takie małe pytanie: kiedy już pacjent jest w szpitalu, kto jest najbliżej niego? Otóż pielęgniarka. Poza tym wszystkim: pielęgniarki nie mówią, że nie będą się opiekować chorymi, one chcę tylko w końcu godnie zarabiać.

 18. Tak jest wszędzie. Administracja rośnie w siłę, a.zapomina się o tych którzy naprawdę to wszystko napędzają. Nowa replika feudalizmu.

 19. Brawa dla pielęgniarek!

  PS Zwolnienia nie muszą być lewe. Biorąc pod uwagę średnią wieku w tym zawodzie, to zawsze coś się znajdzie.
  PS2 Siedzenie i picie kawy często wiąże się z pisaniem papierów. Każdy myśli, że pielęgniarka tylko czeka na wezwanie pacjenta. Niestety jest i ciemna strona, której nie pokazują w telewizji, w żadnym serialu. Tony dokumentów, często niepotrzebnych. I nie dotyczy to tylko pielęgniarek, bo i lekarze miszą produkować papiery. Takie mamy czasy.

 20. Pielęgniarki i lekarze śmierdzący ruskimi fajkami taki szpital

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9623zł 0.01%
  • GBP 5.1178zł 0.13%
  • EUR 4.2831zł 0.1%
  • CHF 4.0367zł 0.15%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Pokazywanie miasta. Drugi spacer z perspektywy osoby niewidomej
   Zaproszenie na wystawę „Miejsca, które były”
   I Otwarte Mistrzostwa Tańca o Puchar Wójta Gminy Firlej
   Maraton Teatralny w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” w Gardzienicach
   Dwie wystawy Stanisława Baja zaplanowano w Galerii Gardzienice
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.