Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Lublin
2019-03-01, 18:00

1 marca będziemy obchodzić po raz kolejny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji, lubelskie środowisko narodowe, zgodnie z tradycją, organizuje Marsz poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy piątek o godz. 18:00 na Placu Litewskim. Wśród organizatorów znalazły się tylko organizacje społeczne. Marsz wchodzi w skład Lubelskich oddolnych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

(fot. lublin112.pl)

47 komentarzy

 1. i jeszcze to powinni zrobic swietem i dniem wolnym

  • Tak jest ! Ale tylko dla tych, co zasłużyli sobie ! Nie dla sowieckich pachołków, zawiedziony komuszku !

 2. Obawiam się w tego dnia o swoje zdrowie i życie. W tym miejscu apeluje do wszystkich turystów, aby wtedy zostać w domu lub wyjechać Lublina. Ostatnio co widziałem podczas kontr-marszu równości/wolności. Hordy ogolonych na łyso mężczyzn ubranych w czarne kurtki typu „Flack” z naszywkami 88 i skórzanych butach do kolana. Na twarzach było napisane ” Ja zabył”. Normalnie Faszystowskie hordy. Nie spotykane w innych regionach naszego pięknego kontynentu. No ale co się dziwić powołując na słowa Prezesa LPL ”Lublin jest odcięty od cywilizacji. Policja powinna ich pałować za darmo.

  • Z główką wszystko dobrze?

  • @Tutysta to kacapski troll.

  • To jedź na marsz ku czci bandery. Widocznie tam bardziej pasujesz szoszonie. Tam się poczujesz bezpiecznie…

  • Ja bylam na kontrmarszu. Tam byli normalni ludzie. A wsrod nas policja „w cywilu” ktora co chwild atakowala uczestnikow naszego marszu. Bo sa rowni i rowniejsi – teczowi. Ciekawe czy teraz podczas tego marszu policja nas ochoroni rownie skutecznie a przeciwnikow potraktuje gazem i armatka wodna.

   Ja sie wybierm na ten marsz.

   • Powiedz to właścicielom aut zaparkowanych przy Hanki Sawickiej.
    Kilkanaście osób ma kosztowne pamiątki po twoich „normalnych” faszystowskich bandytach.

  • A niesione przez tych „normalnych” transparenty rodzaju : „Żeby życie miało smaczek, raz dziewczyna , raz chłopaczek” nie urażały twej godności i nie przestraszały cię turysto seksualny?

 3. Nie dla czczenia bandytów!!!

  • Kogo konkretnie nazywasz bandytą ?

   • pewnie tych UB-SB co mordowali polskich żołnierzy po wojnie jak np. bliscy Michnika i inni resortowi…

   • Tych wszystkich co ganiali po lasach – zabijali swoich sąsiadów ” niepokornych” zamiast walczyć na froncie jak przystało na prawdziwych bohaterów… Popytaj ludzi po 90 tce – a nie żyjesz wypocinami niedouczonych historyków…

   • ja nazywam bandytą Żelaznego…chcieli mu pomnik postawić…a miejscowa ludność chciała tych pomysłodawców na widłach roznieść…

   • a kogo nazywasz żołnierzem?

    Żołnierz – osoba pełniąca służbę w siłach zbrojnych danego państwa i zobowiązana do obrony jego granic. Żołnierzem jest również osoba wykonująca zadania bojowe poza granicami własnego kraju, zarówno wówczas, gdy kraj ten jest agresorem, jak i w przypadku uczestniczenia sił zbrojnych danego kraju w misjach pokojowych lub siłach szybkiego reagowania w sytuacjach zmuszających społeczność międzynarodową do natychmiastowego zbrojnego współdziałania (operacje reagowania kryzysowego).

    Żołnierz jest podstawową jednostką w wojsku, formacji zbrojnej powołanej przez organizm społeczno-polityczny dla obrony własnego terytorium przed najazdem, utrzymania (w szczególnych sytuacjach) w porządku w kraju lub dokonywania podbojów.

    Umowy międzynarodowe określające prawo konfliktów zbrojnych uznają za żołnierzy także osoby inne niż służące w siłach zbrojnych (patrz niżej) o ile osoby spełniają ustalone zasady (pozostawanie pod dowództwem, noszenie z daleka widocznego znaku rozpoznawczego, jawne noszenie broni, przestrzeganie w swych działaniach praw i zwyczajów wojny).

    W działaniach zbrojnych celem jest wyeliminowanie przeciwnika z walki, zabronione jest atakowanie wyłączonego z walki (jak jeniec czy ciężko ranny) czy odmowa brania jeńca (zwana niedawaniem pardonu).

    Jeśli ktoś nie przestrzega powyższych zasad jest nazywany bandytą.

    • To teraz dopasuj sobie znaczenie do tych definicji takiego kogoś jak partyzant… Jakby nie patrzeć – to osoba która nie kieruje się zasadami sztuki wojennej – czyli jest zwykłym BANDYTĄ…

     • Urasz się bo ci partyzanci dziadka ubili bo był częstym gościem na Pawiaka ze świeżym donosem, potomek konfidenta i kolaboranta.

     • Sigrun czy dzieci zabite przez Uskoka próbujesz nazwać donosicielami?

     • Monika,
      Podaj nazwiska dzieci zabitych przez Uskoka. Kłapać dziobem możesz na razie bezkarnie, aż ktoś ci udowodni obrzydliwe kłamstwo. No to jest coś nowego ! Uskok latał po wsiach i mordował dzieci ! Komusza propaganda wypaliła ci mózg aż do poniżej pasa !

  • Nie lepiej niech sodomici sobie paradują to nie przezkadza co??

   • masz pojęcie co znaczy sodomita????…a na marszu to ja widziałam rodziny z dziećmi, młodzież i niepełnosprawnych….
    tak bardzo ci tacy ludzie przeszkadzają???

    • Tak”grzech sodomski”to również homoseksualizm, a rodziny z dziećmi? Pewnie to te które są spłodzone przez dwóch ojców albo dwie matki. Wszak jak twierdzi homolobby w związku homoseksualnych samotnie i naturalnie rodzą się dzieci.

  • Idź być niemcem gdzie indziej.

  • Nikt ciebie, z całą pewnością, czcić nie będzie.

 4. Jestem z okolic Parczewa, nikt tu złego słowa nie powie o Żelaznym czy Jastrzębiu. Znam paru ludzi po 90-tce, bo tylko paru tylko zostało, też o Partyzantach nic złego nie mówią.

 5. 1 marca to Dzień Ofiar Bomby Atomowej aka Dzień największego ataku terrorystycznego dokonanego przez Amerykanów „obrońców demokracji”

 6. Skoro wedlug co niektorych tych niedouczonych i.karmionych ipnowska propaganda to zadam.wam.pytanie czy strzelic w leb 14’16’17 latkowi ot tak.bez zadnego.powodu to czyn.bohaterski?a czy wyciagnac 24letnia dziewczyne w nocy z domu zgwalcic i.powiesci na drzewie to.tez bohaterstwo jesli tak.to.gratuluje wiedzy i.polecam.wizyte w ok ryk.pulaw kozienic i posluchac opowiesci tych co.maja 80’90a nawet 100 lat co maja do.powiedzenia na temat tych pseldo bohaterow to nie bohaterowie to zwykli rabusie i bandyci nic wiecej a ich gloryfikacja na bohaterow stawianie im.pomonikow to.oszustwo historyczne ktore sie zemsci .ja nie moge sie doprosic posmiertnego.awansu na pulkownika zolnierza poleglego.w boju w 39 a taki bandzior dostaje ot hot i gdzie tu sprawiedliwosc?

  • ciemnej masie tego nie wytłumaczysz, a temat przeklęty to sztucznie zakrzywiona historia dla celów politycznych.
   Choć dla równowagi dodam, że budowanie patriotycznych postaw między innymi na tym właśnie polega.

  • Jak nie potrafisz pisać poprawnie po polsku to pisz ojczystym niemieckim, bedzie ci łatwiej i nie skompromitujesz się jako analfabeta.

   • Sigrun też nie potrafisz po polsku, toteż nie wiem, który twój język jest ojczysty. Może rosyjski? Interpunkcja się kłania.

  • Właśnie takich historii jest wiele – a ci wielcy obrońcy wyklętych przeklętych zawsze będą szczekać … To są właśnie ich potomkowie – wilki w owczej skórze…

   • Spać nie możesz w nocy bracie i takie niezależne głupoty wypisujesz 🙂 Pusty śmiech mnie ogarnia kiedy czytam taki komentarze, zarówno przeciwników jak i zwolenników za to,że się wkręcają w pustą polemikę.
    Wszyscy tak naprawdę bardzo mało wiemy zarówno o bohaterach ” wyklętych ” jak i bandytach, podszywających się pod wyklętych. Nikt chyba nie ma wątpliwości,że robione były celowo akcje UB i mordy na ludności cywilnej,aby przyszyć łatkę mordercy bohaterom. Tego typu wydarzenia pamiętają ” naoczni świadkowie „. Nie na sensu bić piany. Cześć i wieczna chwała Bohaterom.

 7. Nie chodzi tu o bandytów tylko o ludzi którzy walczyli za kraj w każdej grupie są czarne owce ale to nie powinno rzucać cienia na całą grupę. W końcu czcimy bohaterów co jest nie w smak dzieciom ubeków i równym tęczowym. A co do Turysty to siedź w domu owiń się tęczowym kocem jak chcesz i nie przesadzaj chłopie z tym strachem…..

 8. Wyklęty dzisiaj

  Nie dla łysoli w Lublinie. Wywieść to dziadostwo do Turkmenistanu albo gdzieś za Ural, bo tylko tam takie wynalazki się uchowały.
  A my chcemy żyć w normalnym Polskim mieście bez oglądania kogoś kto gloryfikuje najezdzców.
  P.S. Jestem wnukiem partyzanta spod Bychawy, dowódzcy oddziału i nie pójdę na ten marsz właśnie ze względu na organizatorów.

  • To dla ciebie „normalne” miasto jest wtedy, gdy ulicami idą ( ochraniani przez policję) zboczeńcy, czyli okaleczeni przez naturę i agitują oraz przekonują, że to właśnie oni są normalni, a reszta mężczyzn i kobiet, którzy czują się mężczyznami i kobietami są be i nie trendy. A jeżeli Polacy walczący o wolność swojego narodu są dla ciebie najeźdźcami, a nie sowieckie hordy, ich komisarze, oficerowie bezpieki(wiadomej proweniencji), funkcjonariusze sprzedajni Ub, to radzę udać się do specjalisty od zwidów i omamów ! Twój dziadek partyzant, pewnie przewraca się w grobie, widząc co jego wnuk wypisuje, no chyba, że była to jedynie słuszna partyzantka

   • serio ktoś przekonywał, że ludzie hetero są „be” na marszu? Masz jakieś dowody? Filmy, zdjęcia z transparentami, cokolwiek? poproszę, bo coś nie dowierzam twojej propagandzie. Co do wyklętych to temat rzeka, bo zalicza się do nich też akowców, którym daleko było do bandytyzmu. Prawdą jednak jest niepodważalną, że wielu z tych wyklętych, szczególnie z szeregów nzs to zwykli bandyci, którzy robili to samo co upowcy i trzeba o tym mówić głośno. AK nie chciało zjednoczenia podziemia jeszcez podczas okupacji, bo twierdzili, że z nzs pod rękę nie pójdą, bo to bandziory. to jest prawda, a wy sobie możecie zaklinać historię jak chcecie, ale to tego nie zmieni

 9. Ważne że można znowu się po napierd….

 10. UB-eckie ścierwa aż się gotują! Dziadzio naopowiadal jak ganiali partyzantów po lasach bo tak im Ruska chołota kazała?

 11. wnuk wuklętego

  Co do Pan od definicji żołnierza chciałem zaznaczyć że AK i NSZ to wedle rządu na uchodźstwie żołnierze RP wiec niestety a może stety Pana racja bo tzw Wyklęci byli żołnierzami .A CO DO GLORYFIKACJI ŻOŁNIERZY to może porozmawiamy o AL owcach albo Ub-ekach co gwałcili pałką kobiety ,dziewczyny na zamku Lubelskim co kazali siadać chłopakom na odwróconym taborecie albo jak lali gorzej jak gestapo ,może porozmawiamy o tym jak masakrycznie przesłuchiwali wymuszając zeznania . Pytasz ludzi o wyklętych ? to może zapytaj tych co mieli takich w rodzinie tych co im Ub zabrało syna w wieku 14 lat i posadziło na zamku w Lublinie a po cieżkim katowaniu wysłano na wczasy na Mgadan gdzie w kopalniach węgla robił do 54 a potem na piechotę wrócił do domu tylko po to by wcielili go siłą do wojska do batalionów górniczych … może zapytaj tych co przeżyli majdanek albo zamek lubelski o to jak postępowało WOJSKO .Ludzie 1 marca to dzień żołnierzy zapomnianych przez lata to dzień bohaterów takich jak Pilecki , Młot znajdźcie mi w szeregach berlingowców takiego kto dorówna Pileckiemu ….a potem trolujcie

 12. Wnuku wykletego.jestes rownie tepy jak.glupi bo.tak.samo robili alianci w zachodniej.europie tylko.o tym.cisza .a i.owszem.znami juz niezyjacego berlingowca bohatera 5 krotnego virtuti .gostek.przedreptal caly front od wisly bo.berlin.w tym.polowe w karnej.kompani..zaden.ten.pseldo.wyklety bohater nawet mu do.piet nie dorasta .

  • Mógł sobie przedreptać, bo mu sowiecka bezpieka i polscy(?) ubecy po pietach nie deptali, ale dawali ile chcieli ówczesnych virtuti. Po lasach się nie ukrywał, miał michę żołnierską zapewnioną, jak i strawę duchową ze strony politruków. Nie porównuj więc tych dwóch przypadków, bo argumenty twe nie wytrzymują próby historycznej i ludzkiej.
   A twój argument, że alianci, że w Europie zachodniej, ze cisza, jest z rodzaju : „A w Ameryce biją murzynów ”
   Twój język „polski” też daje dużo do myślenia. Dawno cię go zaczęli wasi uczyć?

 13. Czytam te komentarze i wlosy mi staja deba . Tyle jadu , tyle klamstw i tyle pogardy dawno nie czytalem . Przeciez ci ludzie walczyli o wolna Polske i wiekszosc z nich zaplacila za te walke smiercia lub wieloletnim wiezieniem , na dodatek ci , ktorym udalo sie przezyc przez wiele lat byli szykanowani , ponizani i przesladowani przez komune . Oczywiscie zdrzaly sie przypadki bezprawia a wrecz bandytyzmu , tylko ze byly to raczej wypadki sporadyczne , ktore nie moga przeslonic calej prawdy o czynach bohaterow . No bo jak wytlumaczyc fakt , ze od lat 90-ych ( kiedy juz bylo mozna ) ludzie z wiosek i miasteczek gdzie walczyli wykleci spontanicznie budowali pomnik, obeliski i odslaniali tablice pamiatkowe . A potomkowie ubecji i czerwonych pajakow niech zamkna swoje parszywe ryje bo wykorzystuja bezczelnie , ze teraz malo kto moze poswiadczyc jak bylo naprawde w tamtych czasach . Major Zapora ( notabene w jego oddziale walczyl moj wujek skazany na kare smierci przez Ubeckie sady , na szczescie zamieniona pozniej na dozywocie ) powiedzial na wiesc o amnestii : ” Amnestia jest dla zlodziei i bandytow a my jestesmy Wojsko Polskie ” . I niech ten cytat bedzie swiadectwem o tych ludziach , dla ktorych Bog Honor i Ojczyzna byla wartosciami najwazniejszymi

 14. Jeszcze jedno . Witold Pilecki nieludzko torturowany w ubeckich kazamatach , na jednym z widzen powiedzial swojej zonie : ” Marysiu , Oswiecim to byla igraszka w porownaniu z tym co sie tutaj dzieje”. Ten cytat niech swiadczy o tym co wyprawialy bolszewickie bestie w ludzkiej skorze , ktore teraz co niektorzy ( patrz wczesniejsze komentarze) chca stawiac na piedestalach .

  • no, prawda, ale czy to zmienia fakt, że wśród „wyklętych” było wielu zwykłych bandytów i warto o tym wspominać, a nie wrzucać ich do jednego wora z tymi, co byli bohaterami? Wasze milczenie robi krzywdę prawdziwym bohaterom, zrównując ich z bandziorami.

 15. W tyle wizji 2019-03-01

  Tytułowy niewygodny dla niektórych odcinek zapamiętuje się na stałe. Szczerze polecam odszukać w sieci np. na youtube. Obejrzyj i dopiero wtedy komentuj.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7556zł -0.18%
  • GBP 5.0101zł -0.36%
  • EUR 4.471zł -0.01%
  • CHF 4.1171zł -0.31%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)