Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelska firma podpisała kontrakt z ministerstwem zdrowia. Jak twierdzą posłowie, nie zapłaciła podatków

Jako klasyczną lukę vatowską określili posłowie działanie lubelskiej firmy, która współpracowała z ministerstwem zdrowia. Chodzi o podatek, który miał nie wpłynąć do skarbu państwa.

W poniedziałek posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli przeprowadzenie kontroli w ministerstwie finansów wobec lubelskiej spółki, która zawarła kontrakt z ministerstwem zdrowia. Chodzi o głośną sprawę dostawy respiratorów. Jak wyjaśnia poseł Dariusz Joński, firma wystawiła dokumenty fakturopodobne, które fakturami pro forma nie są. Z kolei w oparciu o cztery tego typu dokumenty, na konto spółki przelano 160 milionów złotych.

– Następnie, zgodnie z umową handlarz był zobowiązany do wystawienia faktury vatowskiej. Ta faktura nie została wystawiona, a tym samym nie został odprowadzony podatek VAT. Jest to klasyczna luka vatowska – dodał poseł Michał Szczerba.

Parlamentarzyści obliczyli, że Skarb Państwa miał stracić w ten sposób kwotę ponad 36 milionów złotych. Posłowie dodali, że postanowili nagłośnić sprawę po tym, kiedy wicepremier Jarosław Kaczyński wydał oświadczenie ws. zakupów respiratorów tłumacząc, że temat ten jest już zamknięty. Tymczasem sprawa nie może być zamknięta skoro „handlarz bronią” nie wystawił ani faktur VAT, ani też nie odprowadził podatku VAT.

Sprawę faktur poruszała już w ubiegłym roku sieć Watchdog Polska. Zastrzeżeń, co do dokumentów był tak dużo, że nie ukrywano, iż gdyby zwykły przedsiębiorca wystawił faktury z takimi brakami formalnymi i błędami, cały aparat skarbówki zwaliłby się mu na głowę. Dlatego też posłowie zapowiedzieli przeprowadzenie w tej sprawie kontroli poselskiej w Ministerstwie Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Lubelska firma podpisała kontrakt z ministerstwem zdrowia. Jak twierdzą posłowie, nie zapłaciła podatków

(fot. Dariusz Joński)

25 komentarzy

 1. Złodziej krzyczy łapać złodzieja ha ha.

 2. Czy to PiS czy PO czy jakakolwiek inna portja oni są dla kasy każde grabie grabią do siebie, a nie od siebie

 3. .. zdarzyło się kiedyś, jeden jedyny raz, kiedy polityk powiedział prawdę o tym kraju.
  „Państwo polskie istnieje tylko teoretycznie”

  • @haha – przed tobą z pewnością jeszcze wiele godzin i lat, które warto poświęcić na naukę.
   Przestaniesz wtedy wierzyć, że tylko jeden raz polityk powiedział prawdę.
   Dla przykładu zacytuję ci słowa Józefa Piłsudskiego:
   „Do polityki garną się ludzie, którzy nic nie osiągnęli, a więc nieudacznicy i darmozjady. Polityka to dla nich deska ratunku, mogą godnie żyć nie dając w zamian nic”
   A niektóre cytaty o politykach lublin112 musiałby usuwać lub „kropkować” 🙂
   Wszak w „żołnierskim” języku Pan Marszałek często się wypowiadał 🙂

 4. Dobra, ja nikogo nie bronie, ale nie trzeba wyliczas Vatu na fak profomra.

 5. złodziej to złodziej czy POwski czy PISowski , nic sie nie zmieniło w tym kraju

 6. Prawi i sprawiedliwi w pełnej krasie.