Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelscy Terytorialsi wezwani na pomoc do gminy Wilków (zdjęcia)

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT wspierają działania strażaków i innych służb w gm. Wilków, której mieszkańcy zostali przed wczoraj dotknięci skutkami nawałnicy. Na miejscu jest łącznie 20 żołnierzy z 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty, 22 dęblińskiego batalionu lekkiej piechoty oraz kompanii saperów wyposażonych w piły.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, na wniosek wojewody lubelskiego, wydał decyzje o wsparciu służb ratunkowych oraz mieszkańców poszkodowanych w nawałnicy w gminie Wilków w powiecie opole lubelskie.

W dniu 24 czerwca aktywowany został Zespół Oceny Wsparcia, który w godzinach nocnych udał się na miejsce dotknięte kataklizmem, nawiązał kontakt ze strażakami i dokonał oceny możliwości wsparcia ich działania. Następnie wczoraj aktywowano żołnierzy z 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty, 22 dęblińskiego batalionu lekkiej piechoty i kompanii saperów, którzy od samego rana stawili się na miejscu zdarzenia
i przystąpili do działania.

Obecnie na miejscu pracuje 20 żołnierzy OT wraz ze specjalistycznym sprzętem. Zadaniem żołnierzy będzie współdziałanie ze strażą pożarną i innymi służbami w likwidacji skutków nawałnicy, w tym pomoc w najcięższych pracach, jak usuwanie konarów drzew i udrażnianie dróg.

Siły i środki 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od jesieni 2018 r. są włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Procedura ich uruchomienia jest taka sama jak w przypadku innych rodzajów sił zbrojnych i jest realizowana zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, a wydzielone siły są przekazane w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ.

W miniony czwartek w godzinach popołudniowych min. na terenie gminy Wilków w powiecie opole lubelskie przeszła nawałnica. Najbardziej ucierpiały miejscowości: Zagłoba, Kosiorów, Żmijowiska, Szczekarków, Szczekarków Kolonia, Brzozowa. Uszkodzeniu uległo wiele budynków gospodarczych, mieszkalnych, a także sprzęt gospodarczy. Zerwane zostały linie energetyczne, wiele dróg jest nieprzejezdnych. Trwa akcja usuwania skutków nawałnicy.

Przypomnijmy, że to już nie pierwsze działania lubelskich Terytorialsów w zakresie usuwania skutków nawałnic. W maju 2019 r. w miejscowości Wojciechów pod Lublinem żołnierze 2LBOT po raz pierwszy zostali użyci do usuwania skutków wichury. Tam też został użyty sprzęt specjalistyczny będący na wyposażeniu brygady min. maszty oświetleniowe, agregaty prądowe oraz piły spalinowe.

Lubelscy Terytorialsi wezwani na pomoc do gminy Wilków (zdjęcia)

Lubelscy Terytorialsi wezwani na pomoc do gminy Wilków (zdjęcia)

Lubelscy Terytorialsi wezwani na pomoc do gminy Wilków (zdjęcia)

Lubelscy Terytorialsi wezwani na pomoc do gminy Wilków (zdjęcia)

Lubelscy Terytorialsi wezwani na pomoc do gminy Wilków (zdjęcia)

(fot. WOT)

14 komentarzy

 1. Dobra robota żołnierze WOT, oto co znaczy świetne wyszkolenie i pomoc w trudnej sytuacji.
  Wielki szacun za to co robicie.

  • Są jakieś szkolenia z przerzucania gałęzi?
   Owszem część miała kurs na pilarza, ale czy to jest „świetne wyszkolenie”…

 2. Osp to samo robi

 3. Po ostrzelaniu chmur z broni automatycznej, wrzuceniu kilku granatów do rzeki oraz złapaniu i przesłuchaniu przebiegającej sarny jako możliwego ruskiego agenta ogłoszono zakończenie działań w walce z żywiołem naturalnym. Sukces operacji uczczono imprezą pod sztandarami LGBT, zgodnie z wytycznymi amerykańskiego sojusznika.

 4. Wpiszcie ile zarabia żołnierz WOT. Podpowiem. Ta kwota to 411 PLN / miesiąc 🙂 miłego dnia

  • Za 3 dni w miesiącu, miłego dnia.
   Kilku znajomych wstąpiło, żeby sobie „dorobić” i zadowoleni są.
   Poprzebierają się w te ciuszki, pobiegają, pobawią się pistolecikami i jeszcze pieniądze za to wezmą…

 5. ***** PO i Romka i Stefanka

  Szacun

 6. Lepiej dostac w lep nocnikiem niz byc w WOTach ochotnikiem

 7. Przynajmniej do czegoś ci chłopcy i dziewczęta się przydadzą. Bo wojskiem tej formacji nazwać niemozna. Nikogo nie obrazując w mojej ocenie jest to coś na kształt skautingu.
  Prawdziwe wojsko skończyło się w latach 90tych. Za PRL jeszcze jak istniały Wojska Układu Warszawskiego,zachód nas się naprawdę bal. Ale to było i nigdy nie wróci. Nas nikt już nigdy się nie będzie obawiał.

  • Za komuny było lepiej. I to akcent na w ogóle „było”, bo już Polski prawie nie ma, jakieś niedobitki Polaków się szwędają pomiędzy kamienicami należącymi do obcych, a i tych już się zastępuje imigrantami.

  • Nas się bał zachód? Weź mnie nie rozśmieszaj. Jeśli już to bał się ZSRR, a tereny naszego kraju miały być miejscem walk lub jałowym polem po użyciu broni jądrowej.

   • Bal ?stał w gacie zachód przed nami bo byliśmy częścią Wojsk Układu Warszawskiego. Zresztą była u nas broń jądrowa durniu! Wojne z Zachodem mogliśmy wygrać tylko w sojuszu ze Związkiem radzieckim.

 8. teraz czasy sie zmienily …

Z kraju