Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelscy rowerzyści powitają wiosnę i rozpoczną sezon. Nie zabraknie topienia Marzanny

W najbliższą niedzielę, 24 marca, lubelskie środowiska rowerowe rozpoczną tegoroczny sezon. Powracające po kilku latach wydarzenie połączone zostanie z powitaniem wiosny.

Przed laty tradycją było, że wraz z nadejściem wiosny, lubelscy rowerzyści organizowali wydarzenia związane z rozpoczęciem sezonu. Jednak sytuacje, z jakimi mieliśmy w ostatnim czasie do czynienia, m.in. pandemia Covid sprawiły, że zaprzestano uroczystych zgromadzeń. Te jednak nie uległy zapomnieniu i Stowarzyszenie Rowerowy Lublin przy współpracy z Fundacją Rozwoju Sportu w Lublinie postanowiło reaktywować imprezę.

Całość rozpocznie się w niedzielę o godz. 10.30 na Moście Kultury przy ul. Zamojskiej. Następnie uczestnicy wyruszą w trasę „w poszukiwaniu wiosny”. Na trasie przejazdu, w miejscu znanym jedynie organizatorom, zaplanowana jest przerwa by rozstrzygnąć konkurs na najciekawsze Marzanny.

– Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach obszedł wszystkie domy we wsi. Następnie słomianą kukłę topiono w rzece, stawie lub jeziorze. Bywało, że marzannę podpalano i płonącą wrzucano do wody. Nasi przodkowie topili kukłę w czwartą niedzielę Wielkiego Postu – wyjaśnia Radosław Sawicki ze Stowarzyszenia „Rowerowy Lublin”.

Kukły, jakie powinni zabrać ze sobą rowerzyści, muszą być zrobione z materiałów naturalnych, w 100% biodegradowalnych. No i oczywiście muszą zmieścić się na rower jak też umożliwiać bezpieczną jazdę. Wszystko dlatego, że ich topienie odbędzie się przy tamie na Zalewie Zemborzyckim.

Na koniec uczestnicy wydarzenia udadzą się na BikePark, gdzie zaplanowano ognisko. Tam też, wyłonieni wcześniej zwycięzcy otrzymają nagrody – oczywiście rowerowe. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w wydarzeniu zwłaszcza rodziców z dziećmi. Jak podkreślają, trzeba wśród młodzieży krzewić tradycję topienia Marzanny.

Lubelscy rowerzyści powitają wiosnę i rozpoczną sezon. Nie zabraknie topienia Marzanny

21 komentarzy

  1. Prezydent Wrocławia zakazał protestu rolników. Autentycznego protestu ludzi, których egzystencja została zagrożona. Nie odważyłby się zakazać marszu równości. Tak wygląda nowa definicja europejskiej równości. Równi i równiejsi. Bruksela dyktuje zasady. Coraz twardszą ręką.

  2. Jakie rozpoczęcie sezonu, jak nie było zakończenia 😛
    Było tak fajnie luźno na DDR, a zaraz się zacznie. Bezmyślne ameby ze słuchawkami po całej szerokości ;/

  3. ##### kodziarskich sługusów

    to wandzia skisło?

Dodaj komentarz