Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Leszek Mądzik w gronie laureatów Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Leszek Mądzik, jeden z najznakomitszych artystów teatru plastycznego i teatru autorskiego w Polsce, założyciel Sceny Plastycznej KUL otrzymał Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Został wyróżniony za całokształt działalności.

Przyznane zostały tegoroczne Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Przyznawane od 1997 roku wyróżnienie nadawane jest artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku. W ten sposób Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśla najważniejsze nurty i zjawiska, pojawiające się w polskiej kulturze uhonorowując osoby, które je tworzą i reprezentują.

W kategorii teatr nagrodę otrzymał Leszek Mądzik, jeden z najznakomitszych artystów teatru plastycznego i teatru autorskiego w Polsce. Jeszcze jako student, w 1969 roku utworzył Scenę Plastyczną KUL, czyli teatr pozbawiony słów, tradycyjnego aktorstwa, operujący ciszą i dźwiękiem, oparty na scenografii, przestrzeni i grze światła. Artysta współpracuje jako scenograf i reżyser z wieloma zespołami w Polsce oraz za granicą. Za swoją działalność twórczą otrzymał już wiele nagród i odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per artem ad Deum”, Papieski Krzyż Zasługi „Pro Ecclesia et Pontifice” czy też Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Na liście laureatów znalazło się 21 osób i dwie instytucje. Za całokształt twórczości zostali nagrodzeni aktorka teatralna i filmowa Katarzyna Łaniewska, dyrygent Kazimierz Kord oraz jeden z najwybitniejszych aktorów Wiesław Gołas. Za upowszechnianie kultury nagrodzona została Elżbieta Stanisława Alicja Janowska- Moniuszko, w kategorii sztuki wizualne Jacek Adamas, za ochronę dziedzictwa kulturowego konserwator-restaurator dzieł sztuki prof. Bogumiła Rouba oraz Zbigniew Wawer, za ochronę dziedzictwa narodowego nagrodzono kampanię BohaterOn zaś za ochronę dziedzictwa kulturowego za granicą Bibliotekę Narodową, Joanna Borysiak, Dorota Fortuna oraz Jerzy Piórecki.

Statuetka w kategorii film trafiła do Marii Dłużewskiej, w kategorii muzyka otrzymali je Milo Kurtis i Michał Lorenc, w kategorii taniec Romana Agnel, literatura Wojciech Wencel a edukacja artystyczna Agata Sapiecha. Za twórczość ludową nagrodzony został Ryszard Rabeszko a za design Bartosz Piotrowski. Nagroda honorowa Mecenas Kultury trafiła do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej a Nagroda im. Tomasza Merty do Wojciecha Roszkowskiego. Po raz pierwszy od kilkunastu lat wydarzeniu nie towarzyszyła uroczysta gala z udziałem nagrodzonych. Pamiątkowe statuetki zostaną przekazane osobiście przez przedstawicieli ministerstwa lub wysłane pocztą.

(fot. SP KUL)

Jeden komentarz

  1. Kilka nazwisk jakby dziwnie upolitycznionych…

Z kraju