690 680 960

Lekarze pozują do zdjęć z chorymi pacjentami. Sprawę bada Rzecznik Praw Pacjenta

Lekarze ze szpitala w Hrubieszowie pozują do zdjęć obok ciężko chorych pacjentów Oddziału Intensywnej Terapii. Po skargach sprawą zajmuje się Rzecznik Praw Pacjenta.

Internauci przeglądający stronę Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie, wśród informacji dotyczących funkcjonowania szpitala, mogą zobaczyć zdjęcia, na których obok ciężko chorych pacjentów, np. zaintubowanych czy tez podłączonych do innej medycznej aparatury, pozują lekarze pracujący w szpitalu. Oprócz tego, że są to pacjenci w ciężkim stanie, to na dodatek widoczne są ich twarze, co zaczęło bulwersować osoby odwiedzające stronę internetową.

O sprawie poinformowała nas czytelniczka. – Sama jestem pielęgniarką na Oddziale Intensywnej Terapii w innym szpitalu i uważam, że jest to nie moralne oraz niezgodne z prawem. Inni zaś przywołują etykę lekarską, sugerując że została ona pogwałcona poprzez tego typu zachowanie lekarzy. Czytelniczka zwraca również uwagę na możliwość złamania innych przepisów. – Pacjenci mają ręce przywiązane do łóżek, zaś zgodnie z ustawą nie można unieruchomienia stosować bez kart i specjalnego nadzoru. Tutaj użyto do tego zwykłego bandaża.

Bulwersującymi fotografiami zainteresował się już Rzecznik Praw Pacjenta. Jak nas poinformowano, wpłynęło telefoniczne zawiadomienie na ten temat. – W celu ustalenia, czy w związku z publikacją zdjęć pacjentów, nie doszło do naruszenia ich prawa do poszanowania intymności i godności, podjęto niezwłoczne czynności wyjaśniające. Ich wyniki będą znane po zakończeniu tych działań – wyjaśniał nam Dyrektor Generalny Biura rzecznika Praw pacjenta Jarosław Fiks.

Rzecznik jednocześnie przypomniał, że zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, pacjent ma prawo do poszanowania intymności i godności, w szczególności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych. Tymczasem dyrekcja szpitala nie ma sobie nic do zarzucenia. –Rodziny pacjentów wyraziły zgodę na publikację zdjęć – poinformowano nas w placówce. Jednak jak wyjaśniają prawnicy, zgoda rodziny nie oznacza zgody pacjenta, który jest uwieczniony na fotografii. Gdy jest to osoba dorosła i nie ma ograniczonych praw, to tylko ona może decydować o takich sytuacjach.

(fot. SPZOZ Hrubieszów)
2014-10-13 09:45:42

3 komentarze

  1. Pierdolony kraj. Panstwo wie lepiej czy wolno miec ci takie zdjecie czy inne. Pewnie dostana kary i zamiast sie skupic na ratowaniu zycia beda chodzic po sądach…

  2. Ludzie umierają, a te przepłacane pajace robią sobie sesje zdjęciowe. Ch…j mnie strzela jak na to patrzę. Widać nudzą się.

  3. Ojojojoj patrąc po fotach to naprawdę nie ma o co kruszyć kopii kolega małpa ma racje jak pacjenci mają pretensję to proszę bardzo a urzędasom się w d…. poprzewracało z braku zajęcia chyba .Popatrzcie na zdjęcia ci ludzie napewno wyrazili zgodę http://www.spzozhrubieszow.pl/wew1/szpital033.jpg , więcej nie chciało sie mnie szukać.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku