690 680 960

Legia Warszawa pokonała w Lublinie Stal Rzeszów w meczu Amp Futbolu (zdjęcia)

W niedzielę w Lublinie rozegrany został mecz piłkarski pomiędzy drużynami z Warszawy i Rzeszowa w Amp Futbolu, na stadionie Widok Lublin przy ul. Diamentowej. Spotkanie sparingowe zakończyło się wygraną zawodników ze stolicy.

Mecz rozgrywany był w ramach Amp Futbol (ang. Amputee Football). Jest to niezwykle dynamicznie rozwijająca się dyscyplina, która dziś uprawiana jest już w ponad 60 krajach na całym świecie. W drużynie występują zawodnicy po jednostronnej amputacji kończyny dolnej – w przypadku zawodników z pola, oraz po jednostronnej amputacji kończyny górnej – w przypadku bramkarzy. Mecz rozgrywany jest w wymiarze 2×20 minut z 10 minutami przerwy pomiędzy połowami.

Początki tej dyscypliny sportowej (a w zasadzie amp soccera) sięgają 1989  roku. Wtedy to w USA grupa niepełnosprawnych narciarzy szukała możliwości utrzymania aktywności fizycznej także w sezonie letnim. Pomysł narodził się, gdy pewnego dnia syn jednego z nich grał w koszykówkę. W pewnym momencie piłka potoczyła się do stojącego kilka metrów dalej ojca, a ten przy pomocy kul odkopnął ją do syna. W tym samym roku w Bellevue (USA) zorganizowano pierwsze spotkania i treningi nowo powstałej dyscypliny. Utworzono także pierwszy amp futbolowy związek na świecie – Amputee Soccer International.

Historia Amp Futbolu w Polsce nie jest tak odległa i odnosi się do roku 2011. Sukcesywnie rośnie liczba klubów posiadających sekcję w tej odmianie piłki nożnej. Nastąpił gwałtowny wzrost umiejętności polskich zawodników i profesjonalizacja w organizacji treningów, zawodów i turniejów Amp Futbolowych. Nasz kraj jest aktualnie trzecią siłą w Europie i siódmą na świecie w tej dyscyplinie. Polska reprezentacja w Amp Futbolu przygotowuje się obecnie do kolejnych Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie, które odbędą się w Turcji w dniach 01-09 października 2022 r.

W Polsce funkcjonuje obecnie sześć klubów, które występują w Amp Futbol Ekstraklasie, są to: „Wisła Kraków Amp Futbol”, „Legia Warszawa Amp Futbol”, „Warta Poznań Amp Futbol”, „TS Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała”, „Nowe Technologie Różyca” i „Stal Rzeszów Amp Futbol”.

Lubelskie spotkanie zostało rozegrane na zmienionych zasadach 3×20 minut i zakończyło się wygraną 6:0 dla zawodników warszawskiej Legii. Było to spotkanie sparingowe przed wrześniowymi rozgrywkami polskiej ekstraklasy w Amp Futbol. Mecz pełen był sportowych emocji, dopisali również kibice.

– Drużyna „Stal Rzeszów Amp Futbol” jest tegorocznym debiutantem w rozgrywkach ekstraklasy – wyjaśniała przed meczem Aneta Adamska – została założona w 2021 r. W drużynie Stali gościnnie zagrała Monika Kukla – zawodniczka Warty Poznań i żeńskiej sekcji reprezentacji Polski. Jej obecność wyraźnie wskazuje, że jest to dyscyplina, w której także kobiety mogą realizować swoje sportowe ambicje i marzenia. „Legia Warszawa Amp Futbol” to z kolei obecny wicemistrz Polski, z wieloma reprezentantami kraju w składzie – uzupełnia.

(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

 1. Żałosne. Nie mogę patrzeć. Sorry.

  • El loco żałosny jest stan twojego umysłu.
   Oni pomimo swojej niepełnosprawności potrafią mieć swoje pasje i je realizować.
   Na twoją głupotę nie ma żadnego lekarstwa.

  • Brawo niedorozwinięty umysłowo głąbie.
   Bo pewnie gdy niepełnosprawny na wózku inwalidzkim próbuje pokonać schody to też odwracasz głowę bo „nie możesz na to patrzeć”.

  • Mimo wszystko mam nadzieję, że nie jesteś zwolennikiem rozwiązań, które w połowie (mniej/więcej) ubiegłego wieku były stosowane przez jednego z małym wąsikiem na zachodzie i drugiego z większym wąsem na wschodzie.
   No chyba, że jakieś geny w tobie pozostały z tamtych czasów.
   Ale dzisiaj to nie jest żadnym wytłumaczeniem.
   Nie wiem czy współczesna medycyna jest w stanie ci pomóc ale spróbuj!!!

  • Pełna zgoda

  • ty mając dwie nogi nie potrafisz grać, tak dobrze jak oni, mający po jednej…

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas