690 680 960

Lech Sprawka nowym wojewodą lubelskim. Dzisiaj otrzymał akt powołania od premiera (zdjęcia)

Tak jak przewidywano, nowym wojewodą lubelskim został były poseł Prawa i Sprawiedliwości Lech Sprawka. Dzisiaj otrzymał akt powołania, jutro ma rozpocząć urzędowanie.

W poniedziałek szef rządu Mateusz Morawiecki, w obecności ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, przekazał akty powołania dla nowych wojewodów. Wojewodą lubelskim został Lech Sprawka, który od początku był wymieniany jako jeden z najpoważniejszych kandydatów na zastąpienie Przemysława Czarnka. W trakcie ostatnich wyborów nie udało mu się bowiem uzyskać wystarczającej liczby głosów, uprawniającej do zajęcia miejsca w sejmowych ławach na kolejną kadencję.

Lech Sprawka ma 64 lata i jest byłym posłem Prawa i Sprawiedliwości. Przed laty dwukrotnie pełnił funkcję lubelskiego kuratora oświaty. W 2007 roku dostał się do Sejmu, był posłem przez 12 lat. W latach 2000 – 2001 pełnił funkcję wiceministra edukacji zaś w 2010 roku startował w wyborach na prezydenta Lublina. Dostał się do drugiej tury, jednak przegrał z Krzysztofem Żukiem.

W trakcie uroczystości premier podkreślał, jak bardzo ważna jest rola wojewody, który pełni istotną funkcję w terenie. Urzędy wojewódzkie są zaś integralną częścią całego aparatu państwowego, który zapewnia obecność państwa, w każdym zakątku Polski. Mateusz Morawiecki dodał, że wraz z wojewodami rząd będzie dążył do usprawnienia państwa, tak żeby usługi publiczne były coraz bardziej dostępne dla wszystkich obywateli i w przyjazny sposób stosowane w różnych obszarach życia społecznego.

Nowy wojewoda rozpocznie urzędowanie już we wtorek.

(fot. Krystian Maj/KPRM)

11 komentarzy

 1. To jest właśnie polityka w cebulowie.
  Został pogoniony przez wyborców to i tak przytuli ciepła posadkę w LUW.

 2. Wyborcy go nie chcieli ale swoi nie dadzą odejść. Może w końcu coś zrobi, ale wątpię.

 3. Gratulacje Panie Leszku.Za

  • Za moich czasów był bardzo dobrym dyrektorem samochodówki i zawsze bronił ucznia.Zawsze otwarty na rozmowę a potem poszedł w politykę.Tego już nie oceniam,ocenię w trakcie sprawowania urzędu i na kolejnych wyborach się wypowiem czy dobry czy zły a może na to stanowisko się nie nadaje lub jest dobrym gospodarzem.

 4. Trzeźwy inaczej.

  Grunt, że nie ma już Czarnka!
  Jest okazja żeby się napić…
  Homofobii, ksenofobii mówimy stanowcze nie!

 5. Karaluchy to bardzo przykre stworzenia i trudne do wytępienia.

 6. Gratka nie gratka byle ciepła posadka. Wyborcy pogonili. Mam dosyć tego kumoterstwa pierników lubelskich. Wyjeżdżam z tego kraju. I to jak najdalej. Nowa Zelandia hello.

 7. Suweren nie wybrał, to i tak stołek miernemu, ale wiernemu trzeba dać!

Kursy walut

 • USD 4.3258zł 0.01%
 • GBP 5.3609zł 0.19%
 • EUR 4.716zł 0.18%
 • CHF 4.7054zł 0.2%

Polub nas