Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Łatwiejsza budowa domów do 70 metrów kwadratowych. Sejm przyjął nowe regulacje

Ułatwienia w budowaniu małych domów jednorodzinnych to jedna z 10 kluczowych regulacji Polskiego Ładu. Sejm przyjął zmiany w ustawie Prawo budowlane oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dzięki którym budowa przeznaczonych na własne potrzeby domów mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie jeszcze łatwiejsza.

– Dajemy wybór: kto chce, będzie mógł wybudować dom w swojej rodzinnej miejscowości, zamiast wyjeżdżać do dużego miasta i kupować mieszkanie. To krok w stronę ograniczenia wyludniania się wsi i miasteczek – mówił wczoraj w sejmie wiceminister Piotr Uściński, odpowiedzialny w Ministerstwie Rozwoju i Technologii m.in. za projekt „Dom bez formalności”.

Najważniejsze założenia nowych regulacji

Budynki takie mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane. Budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa.

Określona została dopuszczalna powierzchnia zabudowy tych domów do 70 m2. Wprowadza się uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m2, polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy – do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Inwestor będzie obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że:
– planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
– przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nie ustanowienia kierownika budowy,
– dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Rozszerza się także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia oprócz dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m2 także do 70 m2, przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych domków rekreacyjnych do 70 m2 nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m2 wydawana będzie w ciągu 21 dni.

– Projekt wpisuje się w założenia Polskiego Ładu i oczekiwania Polaków, którzy chcą szybciej zbudować swój dom, oczywiście przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa i zgodnie z przepisami – podkreślał wiceminister Uściński.

(fot. pixabay.com)

24 komentarze

 1. Dziś na CB radiu słyszałem, ze jest już duży odzew na tę Ustawę – ceny działek budowlanych poszybowały w góre… za np. 10 arową działkę trzeba dać od 200 tys. w górę.
  Każdy kto dostanie stosowny kredyt na jej zakup, 70 metrowy dom zbuduje już za jakieś 200 tys. innego kredytu, bo z 2-3 tysięcznej pensji i 500+ to raczej chyba za 50 lat (przy oduczeniu się jedzenia).

  • Już teraz ludzie na mieszkanie w bloku brali kredyt na 30lat a teraz przy tych cenach działek i materiałów budowlanych to chyba kredyt będzie dożywotni po czym nieruchomość przejdzie na skarb państwa.

  • Słuchaj uchem a nie brzuchem. Morawiecki w proklamacji o tej ustawie mówił o ramach i docelowym odbiorcy, czyly ludzi z prowincji.

  • … słuchaj dalej CB radia ! … tylko nie powtarzaj co mówili !

   • Demokrację mamy mości „ps”, każdy może słuchać takiego radia jakie sam sobie demokratycznie kupi i włączy.
    Jedni słuchają więc radia co ma wieprzową twarz, a inni wola porozmawiać na CB. 😆

 2. 70 m? Po co komu taki kurnik.

  • Sugerujesz że lepsze mieszkania w większym mieście 35-39m2 po 250-300 tys ? 🙂

   • poprzeglądaj ogłoszenia. W Lublinie w dobrej lokalizacji za 400 000 możesz kupić 60 m2. Coś chyba nie bardzo jesteś w temacie. A wybudowanie domu plus zakup działki to dziś więcej niż 400 000. Oczywiście co kto woli.

  • Podpis elektroniczny

   Żeby iść spać z kurami .

  • kurniki muszą być większe bo na 70 m nie wolno trzymać kur bo animalsi i ekolodzy przypier… się i zabiorą kury razem z jajkami i nawet kogutem

 3. Biedota musi mieszkać w klatce 50m2

  • Chciałbyś, ciesz się że w samochodzie ci pozwolą. Hit sezonu w USA obecnie – przerobione samochody dostawcze. „Nic nie będziesz miał i będziesz szczęśliwy” w następnym kroku.

 4. 70 metrów powierzchni zabudowy to jest ponad 100 metrów powierzchni użytkowej np z poddaszem użytkowym. Czy to za mało ? Moim zdaniem w sam raz.
  Jeżeli mieszkasz na wsi u rodziców czy tresciów taki domek bez problemu postawisz obok nich, odchodzą koszty działki. Bardzo wiele osób z tego korzysta i to tez dobrze.
  Szkoda tylko że będzie to trochę budowlana partyzantka, bo wiem jak ludzie podejdą do projektowania i budowania takich domów.

 5. BRAWO PIS

  • Cieniasy, ja bym ułatwił budowę domów do 700m2 !!! I limuzynę przed, a co mi tam. 40 lat temu obiecali wszystkim życie jak Carringtonów, tym razem to się spełni, tylko zagłosujcie w wyborach!

 6. A co z garażem? Też można 70m2?

 7. Czy można stawiać na działce tylko budowlanej,czy innej np.rolnej też?.Ktoś wie?.Pomysł wspaniały.Brawo ten co to wymyślił.

 8. Cham bity deską:)

  ja już 3 stawiam na wynajem…:D:D

 9. Tym sposobem zarobię pierwszy milion brawo PiS.

Wiadomości z info112