Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kto musi wymienić piec, a kto nie. Odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące uchwały antysmogowej

Spotkanie w celu omówienia nowych przepisów uchwały antysmogowej, ich konsekwencji, a także dat wejścia w życie organizuje Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Będą też porady dla osób zainteresowanych ubieganiem się o dotację z programu „Czyste powietrze”.

Towarzystwo dla Natury i Człowieka organizuje kolejne spotkanie, na temat uchwały antysmogowej, jaką w lutym przyjął Sejmik Województwa Lubelskiego. Jej zapisy dotyczą wszystkich gospodarstw domowych, w których do ogrzewania używa się węgla lub drewna.

Wprowadzone przepisy regulują bowiem m.in. normy jakości węgla, jakiego można używać w celach opałowych, określają również obowiązek wycofania z użytku tzw. kopciuchów, czyli znaczną część użytkowanych dziś kotłów centralnego ogrzewania. Oczywiście jest to proces rozłożony w czasie, jednak już należy się powoli do tego przygotowywać.

Dlatego też spotkanie ma na celu omówienie nowych przepisów, ich konsekwencji a także dat wejścia w życie. Odbędzie się ono w formule on-line w najbliższy czwartek 25 marca o godzinie 17.00. Będzie je można śledzić na profilu facebookowym „Lublin bez smogu”. Każdy chętny może też wziąć w nim udział „na żywo”. W tym przypadku należy wcześniej zgłosić swój udział.

Jednak to nie wszystko. Kolejne spotkania zostaną zorganizowane dla osób, które są zainteresowane ubieganiem się o dotację z programu „Czyste powietrze”. Zaplanowano je w niedzielę 28 marca oraz w poniedziałek 29 marca o godzinie 17.00. Wcześniej można też zadawać pytania ekspertowi od tego źródła finansowania.

(fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne)

14 komentarzy

  1. Przydałby się link do tego profilu na facebooku

  2. Do wyborów jeszcze sporo czasu, ale może się okazać, że szybciej niż tzw. kopciuchy, zostaną wymienieni ci, którzy podjęli taką uchwałę.

  3. Czy nNarodowy koncern Orlen będzie pomagał we wdrazaniu programu?

  4. Niech żyje wolność!

  5. Wszystkim tak broniącym kopciuchów i palenia węglem życzę z całego serca pobytu na oddziale pulmonologi i onkologi jako pacjent oczywiście, możne to otworzy trochę oczy i zabetonowany łeb. Na wszystko mają kasę a głównie na wóde i fajki tylko na porządny opał wiecznie brakuje. Trują wszystkich dookoła i śmieją sie nam w twarz, głównie ci których stać na inne ogrzewanie ale po co. Oni tacy przebiegli i po taniości palą a reszta ich nie interesuje. Cała ul.Willowa, ul.Bogdanówka, ul. Bartnicza i ul. Sławinkowska kopci aż miło i nie są to stare wiejskie domki tylko współczesne domy. Dlatego mam nadzieję, że w końcu oni i ich rodziny też zachorują na choroby płuc.

  6. w miastach niekoniecznie ale spalanie ekogroszku w nowoczesnych piecach na wsi nie powinno byc problemem i zmniejszy konkurencje dla innego opału np .peletu!

  7. ,,Kto musi wymienić piec, a kto nie” Droga redahcjo, piec to u babci w kącie stał a do c.o. to stosuje się kotły.

  8. Niech wytlumacza starszym ludziom ze trzeba pozbyc sie starych piecow, czasami nawet kaflowych….
    Sama wymiana pieca nic tu nie da, stare instalacje centralnego ogrzewania nie sa przygotowane do nowoczesnych zrodel ogrzewania, w to wszystko trzeba wpompowac duzo kasy!!!
    Od wymiany pieca po cala istalacje to sa ogromne koszty, nawet jak oddadza 70%, to moze sie okazac ze jak ktos zyje w ubustwie i te 30% dla niego to suma nieosiagalna.

    • Jasne, bo taka babcia czy dziadek z 950 zl emerytury w kieszeni już leci wymieniać piec… Tu nie chodzi o czyste powietrze tylko o zamkniecie kopalni. Nie udalo sie to wprost to wymyslili zmuszenue ludzi do innego opalu. Poza tym kopci sie w fazie rozpalania, ale ludzie mieszkajacy w bloku, ktorzy nawet ogniska nigdy w zyciu nie rozpalali nie maja o tym pojecia.

  9. Zeby nie bylo, ja nie bronie wlascicieli kopciuchow, jestem przeciwnikiem palenia byle czym, ale trzeba zrozumiec tez czesc spoleczenstwa ktore ogrzewa dom weglem, nie dlatego ze lubi smrod spalanego wegla na zewnatrz, ale tylko na taki opal go stac.

Z kraju