Krzysztof Żuk już 10 lat jest na stanowisku prezydenta miasta

Krzysztof Żuk już od 10 lat jest prezydentem Lublina. W tym czasie zrealizowane zostały największe inwestycje w historii miasta na kwotę ponad 4,6 mld zł, głównie w obszarze komunikacji, jakości przestrzeni miejskiej, infrastruktury sportowej, kulturalnej i rekreacji.

Krzysztof Żuk po pierwszy raz wygrał wybory na prezydenta miasta Lublin w 2010 roku. Odniósł wtedy wyborcze zwycięstwo w II turze, która odbyła się 5 grudnia 2010 roku. Zagłosowało na niego wówczas blisko 48 tysięcy mieszkańców Lublina – 54,65 proc. wszystkich biorących udział w wyborach.

Zaprzysiężenie Krzysztofa Żuka na Prezydenta odbyło się 13 grudnia 2010 roku w Trybunale Koronnym. W kolejnych wyborach samorządowych poparcie głosujących mieszkańców dla prezydenta Krzysztofa Żuka rosło. W 2014 roku zagłosowało na niego prawie 66 tysięcy lublinianek i lublinian (60,13 proc. biorących udział w wyborach), a w 2018 roku blisko 90 tysięcy mieszkańców Lublina (62,32 proc.) opowiedziało się za ponownym wyborem Krzysztofa Żuka na urząd Prezydenta Miasta Lublin.

– Jasno nakreślony plan na Lublin sprzed dziesięciu lat przyniósł widoczne efekty. Jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, a jednocześnie przyjaznym dla osób, które z Lublinem związały swoje życie. Przed nami oczywiście jeszcze wiele do zrobienia, ale jesteśmy na właściwej ścieżce i konsekwentnie nią kroczymy. Wszystkim mieszkańcom Lublina i moim współpracownikom dziękuję za zaufanie i na co dzień okazywane wsparcie. Pełnienie funkcji Prezydenta Lublina to dla mnie zaszczyt i życiowa misja – mówi Krzysztof Żuk.

W latach 2010-2020 w Lublinie zrealizowano projekty inwestycyjne na kwotę ponad 4,6 mld zł, z czego 3 mld pozyskano z funduszy europejskich. W tym czasie powstały m.in. miejskie obwodnice, dojazdy do obwodnicy miasta, łącznie zbudowano i wyremontowano ponad 200 km dróg, chodników i dróg dla rowerów w mieście. Unowocześniono i zmodernizowano sieć komunikacyjną, przyłączając miasto do głównych szlaków komunikacyjnych, drogowych i lotniczych, co potwierdziło rolę regionalnego lidera. Postawiono na ekologiczną komunikację publiczną, czyniąc Lublin jednym z polskich liderów elektromobilności, w 80 procentach wymieniono tabor komunikacji miejskiej. Zbudowano nowoczesną infrastrukturę drogową, a kolejnym krokiem jest budowa Dworca Metropolitalnego dla całego regionu.

Pozyskane środki unijne pozwoliły na realizację wielu złożonych i ambitnych projektów. Dzisiaj Lublin może pochwalić się nowoczesnymi obiektami sportowymi, takimi jak Arena Lublin, Aqua Lublin czy Stadion Lekkoatletyczny, na których organizowane są międzynarodowe wydarzenia sportowe. Lubelska kultura zyskała nowe miejsca spotkań, w odnowionych w tym czasie zabytkach dzisiaj funkcjonują Teatr Stary czy Centrum Kultury, tętniące życiem i przyciągające mieszkańców i turystów wydarzeniami na najwyższym poziomie.

W latach 2010-2020 zrealizowano także projekty zrównoważonego rozwoju w obszarze środowiska i miejskiej zieleni. Po rewitalizacji Placu Litewskiego i Ogrodu Saskiego, urządzeniu Parku Zawilcowa i rozbudowie Parku Jana Pawła, rewitalizacja Parku Ludowego stworzy kolejne atrakcyjne miejsce wypoczynku oraz rekreacji dla mieszkańców. W latach 2010-2020 w mieście powstały nowe szkoły, żłobki i przedszkola. Rozbudowana została również infrastruktura dla wsparcia osób starszych i z niepełnosprawnościami. Wyniki „Raportu o polskich metropoliach” opublikowanego przez PwC we 2019 roku potwierdziły, że Lublin jest jedną z najbardziej otwartych i przyjaznych do życia polskich metropolii.

W czasie prezydentury Krzysztofa Żuka wprowadzono narzędzia udziału mieszkańców w systemie zarządzania miastem, takie jak Budżet Obywatelski czy Inicjatywa Lokalna, wzrosły również kompetencje Rad Dzielnic. Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce wdrożył Zielony Budżet, w ramach którego realizowane są zgłoszone przez mieszkańców „zielone” projekty. Za czasów Prezydenta Krzysztofa Żuka stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od 20 lat i wynosi obecnie 5,6 procent. W ostatnich dziesięciu latach w Lublinie powstało 77 tys. nowych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

W latach 2021-2027 miasto planuje realizację inwestycji na kolejne 2 mld zł, z czego wartość unijnych dotacji może sięgnąć kwoty około 1,5 mld zł.

(fot. UM Lublin)

Zobacz również

44 komentarze

 1. Panie Prezydencie idź pan i już nie wracaj żegnamy

 2. Mam pytanie do pana prezydenta,ile Tusk ci zapłacił za fotel prezydenta Lublina i co on ma z tego???

 3. Podziękowałbym Żukowi, gdyby inwestycje – wszak widywane w mieście – nie były na kredyt, co aktualnie przekłada się na kwotę c.a. 5000 PLN na statystycznego mieszkańca. Budowa za pożyczane to nie sztuka. Ponadto duże wątpliwości budzą koszty i finalna jakość wykonania pewnych inwestycji – np. Plac Litewski, czy wynajmowanie powierzchni biurowych – głównie od jednego podmiotu.

 4. Obecny to miernota. Najwyżej trzyma w cuglach – obecny stan rzeczy, żeby to wszystko się jakoś kupy trzymało. Prezydent miasta powinien być managerem i mieć szerokie kontakty w świecie polityki, businessu, kultury a ten nic takiego nie ma. Tyle lat stagnacji – rządzenia – powinno się to przełożyć w postaci dużego zakładu pracy w Lublinie (montowni/fabryki samochodów osobowych – np) – bo warunki i infrastruktura ku temu są. Wybierajcie sobie dalej miernotę na gospodarza miasta – reszta Polski pójdzie do przodu a tu dalej miasto będzie funkcjonowało na usługach i małych firmach. Zarobki najniższe w Polsce. Układ zamknięty tu jest:-(

 5. *** tyle nie wytrzymują bo za bardzo smród się robi 😂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8393zł 1.43%
  • GBP 5.3056zł 0.64%
  • EUR 4.5793zł 0.56%
  • CHF 4.1313zł 0.76%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!