Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry: szampon, krem, balsam – co warto stosować?

Skóra atopowa wymaga specjalnej troski. Jest wrażliwa, łuszcząca się, zaczerwieniona i łatwo reaguje na nieodpowiednie kosmetyki. Wymaga zastosowania specjalnych preparatów, stworzonych z myślą o potrzebach osób z atopowym zapaleniem skóry. Czym kierować się przy wyborze kosmetyków? Jaki balsam, krem i szampon na atopowe zapalenie skóry? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

Tak jak w przypadku innych chorób o podłożu autoimmunologicznym, w atopowym zapaleniu skóry (AZS) niezwykle ważny jest prowadzony tryb życia i unikanie sytuacji, które prowadzą do zaostrzenia choroby. Co wpływa na przebieg choroby, a co za tym idzie – na kondycję skóry? Należy zwrócić uwagę na prowadzoną dietę, higienę i jakość snu, narażenie na sytuacje stresowe i zanieczyszczenie środowiska. Ale ważnym filarem w radzeniu sobie z chorobą jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do skóry atopowej.

Praktyka pokazuje, że większość „zwykłych” kosmetyków nie jest odpowiednia do skóry atopowej. Wywołują one podrażnienia, a w niektórych przypadkach, mogą nawet powodować zaostrzenie dolegliwości skórnych. Stosowanie odpowiednich preparatów jest kluczowe dla łagodzenia stanów zapalnych, swędzenia i łuszczenia się skóry, występującego w przebiegu AZS.

Kosmetyki na AZS mają specjalnie skomponowany skład, który odpowiada na potrzeby skóry atopowej, łagodząc stan zapalny, przynosząc ulgę i ukojenie.

Żel do mycia i szampon na atopowe zapalenie skóry – jak wybrać?

Kosmetyki do skóry atopowej powinny działać wielokierunkowo. Z jednej strony silnie nawadniać przesuszoną skórę i nawilżać, a z drugiej natłuszczać. To pozwala na złagodzenie dolegliwości wrażliwej skóry oraz stworzenie warstwy ochronnej, która zmniejsza ryzyko zaostrzenia objawów. Kosmetyki mają przynieść ulgę swędzącej i łuszczącej się skórze, dlatego warto wybierać te specjalnie stworzone na potrzeby skóry z AZS.

Żel do mycia i szampon do skóry atopowej powinny delikatnie myć wrażliwą skórę i usuwać wszelkie zanieczyszczenia i pozostałości kosmetyków, ale bez przesuszenia i podrażnienia. To pierwszy etap pielęgnacji wymagającej skóry z AZS, wybierajmy zatem kosmetyki antyalergiczne, bez sztucznych substancji (konserwantów, barwników, substancji zapachowych, w tym parabenów i innych alergenów), które przy codziennym stosowaniu pozostawią skórę w dobrej kondycji. Ważne, aby preparaty zawierały delikatne substancje myjące, ale jednocześnie nie naruszały naturalnej warstwy ochronnej i pomogły w jej odbudowie.

Szukajmy kosmetyków z kwasem betulinowym, iridoidami, mocznikiem, d-pantenolem, alantoiną, gliceryną, ceramidami, kwasem hialuronowym, wybranymi olejami roślinnymi (np. olej lniany) czy ekstraktami ziołowymi.

Balsam i krem na AZS – nawilżanie, natłuszczanie i ochrona

To podstawa pielęgnacji przesuszonej i wrażliwej skóry atopowej. Kremy i balsamy mają za zadanie dogłębnie nawilżać i natłuszczać skórę, dzięki czego łagodzą przede wszystkim dokuczliwe uczucie swędzenia i redukują drapanie się, które prowadzi do zaostrzenia dolegliwości.

Dla osób cierpiących na AZS kremy i balsamy są pierwszą linią obrony i sposobem na łagodzenie dokuczliwych objawów. Te kosmetyki można stosować miejscowo w razie potrzeb, aby pomóc swędzącej i podrażnionej skórze.

Warto zastanowić się też nad osobnym kremem do twarzy do skóry atopowej, a do ciała wybrać inny kosmetyk. Te obszary skóry mają nieco inne potrzeby, a bardziej specjalistyczne kosmetyki są w stanie je zaspokoić.

Emolienty na AZS – jak pomagają podrażnionej skórze?

Jak działają emolienty? To kosmetyki o tak skomponowanym składzie, które nawilżają i zmiękczają chropowaty i przesuszony naskórek, jednocześnie powlekając go ochronnym hydro-lipidowym płaszczem, który zabezpiecza przed utratą wody i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo emolienty mają właściwości przeciwzapalne, co ułatwia powrót skóry do równowagi.

W aptekach dostępne są całe serie kosmetyków do skóry atopowej opartej na emolientach. W ich skład wchodzą zarówno szampony i żele do mycia, jak i kremy i balsamy, a nawet mydła nawilżające. 

Kursy walut

  • USD 4.5111zł 0.02%
  • GBP 5.4497zł -0.08%
  • EUR 4.6884zł -0.23%
  • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…