Kontrole mają być długie i bardzo skrupulatne. Policjanci rozszerzają formę protestu

W trwającym od miesiąca proteście, policjanci starają się dawać jak najwięcej pouczeń, zamiast karać mandatami. Zakończone fiaskiem rozmowy z MSWiA sprawiły, że planują rozszerzenie swojej akcji protestacyjnej.

Związki zawodowe policjantów zapowiedziały zaostrzenie prowadzonej od 10 lipca akcji protestacyjnej. Od ponad miesiąca funkcjonariusze wobec sprawców wykroczeń, zamiast wypisywać mandaty stosują pouczenia. Sprawiło to, że odwróciły się proporcje pomiędzy ilością mandatów a pouczeń. O ile wcześniej pouczenia stosowano tylko w nielicznych przypadkach, obecnie to mandatami karane są pojedyncze osoby.

Protest związany jest z wysuniętymi przez związki zawodowe żądaniami podwyżek o 650 zł dla każdego funkcjonariusza. Do tego domagają się powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego, bądź pozostawienia 25-letniego okresu służby, jednak przy jednoczesnej likwidacji zapisu określającego wiek, a także odmrożenia waloryzacji pensji.

Ponieważ prowadzone w tej sprawie rozmowy z resortem spraw wewnętrznych i administracji nie przyniosły do tej pory żadnych nadziei na poprawę warunków pracy funkcjonariuszy, zapadła decyzja o rozszerzeniu akcji protestacyjnej. Chodzi dokładnie o włączenie w nią elementów strajku włoskiego. Chodzi o przeprowadzanie dokładnych i skrupulatnych kontroli, co znacznie przedłuży czas prowadzonej interwencji.

Związkowcy zapewniają, że do końca tego tygodnia będą trwały konsultacje z przedstawicielami poszczególnych pionów policji. Chodzi bowiem o to, aby forma protestu w jak najmniejszym stopniu dotknęła społeczeństwo a jednocześnie biorący udział w akcji funkcjonariusze nie musieli się obawiać odpowiedzialności dyscyplinarnej ze strony przełożonych.

Zaplanowano również, że w najbliższy czwartek ruszy kampania dla społeczeństwa, w której funkcjonariusze będą rozdawać naklejki „Popieram protest policjantów. Jeżdżę bezpiecznie”. Będzie można umieścić ją na swoim aucie w ramach solidarności z protestującymi policjantami.

(fot. archiwum)
2018-08-13 10:40:58

Zobacz również

41 komentarzy

 1. Kochany resorcie spraw wewnętrznych i administracji, dajcie im, tirówka*, te podwyżki bo nas z kasy ogołocą!!!

  *- tirówka: słowo zastępcze, bo właściwego redakcyjna cenzura nie dopuszcza.

  • Popieram Policjantów w 100%. Powinni więcej zarabiać. Ich praca jest trudna i bardzo wymagająca.

  • a jak żebracie zeby ktos za was znalazl przestepce to wtedy obywatele dobrzy sa, obiboki prozniaki i jeszcze im kasy malo

 2. Może wkoncu policjant będzie człowiekiem a nie wykonawca rozkazów swojego szeryfa

 3. Niech w ramach protestu spalą wszystkie radiowozy 😉
  Skończyło się branie łapówek i jak tu żyć z gołej wypłaty ??

 4. W końcu jest trochę normalności. Kary adekwatne do wykroczeń. Niestety, jak policjanci dostaną to o co walczą nastąpi powrót do łupienia obywateli. Znów posypią się mandaty za byle co, a pouczenie to najwyżej znajomy policjanta otrzyma. Kasa musi się zgadzać.

  • Gdzie ta demokracja?

   Oby im nie dali tego za szybko. Pieniędzmi z tych mandatów zasilany jest Skarb Państwa, a w rezultacie „recycling” tych pieniędzy idzie po cześci na ich wypłaty. Nie będzie mandatów – nie będzie wypłat, będą mandaty – i tak nie będzie podwyżek.
   PiSowskie państwo zjada się samo od środka, policja strajkuje, bo za mało zarabiają, trzepią ostro TIRy, przez co kierowcy strajkują i zmniejszają prędkość, w celu zakorkowania dróg… A Ci na górze się cieszą, stołki jeszcze popiastują, a przecież jest poprawa dla reszty społeczeństwa. Mniej mandatów – przecież tego wszyscy chcieli, TIRy będą wolniej i bezpieczniej jeździć – tez tego chcieliśmy.
   Do czasu aż nie zacznie to godzić w inne sektory, wszystko będzię się zgadzało, poparcie też będą mieli, a mniejszość… co tam, wliczy sie w straty, kogo to zresztą obchodzi, tak jak nikogo nie obchodziły matki chorych dzieci koczujące w sejmie.

   • Niestety jest bardzo mało takich ludzi jak Ty którzy to rozumieją i widzą co tak na prawdę się dzieje. Ale to też pokazuje jak nasz naród jest podatny na manipulacje i jak dużo jest patologii w kraju. Bo właśnie o połechtanie ego takich osobników chodzi.
    Przeciętny Kowalski obudzi się jak po wezwaniu Policji nikt nie przyjedzie :”Bo nikt was nie trzyma w tej pracy, i wiedzieliście na co się decydujecie”… i w końcu ludzi zabraknie… Kierowcy będą jeździć powoli i bezpiecznie w protest a i tak jest źle… Cóż… Przyjdzie czas i historia np. z Brazylii się powtórzy. Jak najdalej od tego rządu…

    • Tak bo za wszystkich poprzednich kadencji w policji było jak u mamy…

     • Ja nie pamiętam kiedy w tym kraju było dobrze… nie jestem zwolenniczka żadnej partii…
      Po prostu sadziłam ze nic gorszego niż napływ imigrantów (który chciało zafundować PO) nas nie spotka… A jednak.
      Państwo wali się w zastraszającym tempie, a Polacy z walecznego (zjednoczonego) narodu (bardzo lubię historie), zmieniają się w zawistne bestie które jak nie będą miały piły, to zębami przegryza gałąź na której siedzą…Aby dopiec i zgnieść drugiego…

 5. Niech protestują, tylko dlaczego naszym kosztem??
  Poza tym jak już „idziesz” do policji to chyba wiesz na co się decydujesz….

 6. Niech się wezmą za kontrolowanie tych co jeżdżą rowerami po chodnikach. Bez karty rowerowej, bez OC.

  • Najpierw niech Ciebie zbada lekarz. Pokaż mi przepis czy wymagana jest karta rowerowa dla osoby która skończyła 18 lat. A od kiedy wymagane jest posiadanie przez właściciela roweru obowiązkowe ubezpieczenie OC o którym tak piszesz? Nieliczni ubezpieczyciele takie coś oferują dla rowerzystów, bo czym oni są chronieni kaskiem na głowie?, którego też nie wymagają żadne przepisy w naszym kraju.
   Wsiądź na rower pojeździj przez miesiąc po ulicy, a wtedy się wypowiadaj gdy zobaczysz jak 99% kierowców traktuje rowerzystę na drodze. Mijanie na tzw. „zapałkę” rowerzysty przez osobówkę jadącą 60-70km/h po mieście bo musi załapać się na zielone światło to już i tak szczęście dla roweru.
   Niech się zastanowią najpierw ci którym się ciągle spieszy w osobówce, czy warto tą 1-2 minuty zaoszczędzić, bo mi się spieszy. Może mnie nie złapią, a potem zatrzymuje policja takiego i co zaoszczędził czas bo się spieszył?
   A ilu jeździ po kielichu tak naprawdę i to jeszcze bez PJ, bo już mu zabrali za jazdę po alkoholu. A ilu złapią w czasie świąt, a ilu nie złapią.

 7. Jak jest protest to taryfikator nie obowiązuje i policjant może pouczać, a jak protestu nie ma to zawsze MUSI dać mandat, chociażby z dolnej granicy?
  Właśnie dlatego ludzie się nie zatrzymali gdy widzieli palący się radiowóz. Jeśli wyrabiasz normy mandatowe, przyznaj to powiedz że to robisz, nie ma się czego wstydzić drogi policjancie.

 8. naklejki nalepiać na swoje auta, haha chyba ich po##ło, jak wcześniej przy byle czym to trzepali mandaty bez litości, to teraz mam za nimi stać? ni chu chu

 9. Bardzo dobrze walczcie o swoje popieram protest policji

 10. Ja mam ich protest popierać a oni mnie spałują pod sądem za koszulkę KONSTYTUCJIA

  • Coś nie halo ta twoja ortografIJIa

   • całe szczęście już emeryt

    a znasz pojęcie interpunkcja ? Ale znaczeniu tego słowa rosyjskie piSSowskie trole nie mają zielonego pojęcia…

    • Co jeden to lepszy. Emeryt, a wiesz, że zdanie zaczyna się z dużej literki. Hahah. 🙂
     Trole z PO wcale nie „mondrzejsze”…

 11. Jak dostaną podwyższy, wtedy zacznie się dopiero odrabianie strat, a dodatkowo na podwyżki, 500+, 300+… Darmozjady policyjne. Wsparcie? Nigdy w życiu. Wsparcia można oczekiwać, gdy jest się DLA OBYWATELA, a nie OBYWATEL DLA WAS. Instytucja produkująca pieniądze od obywateli, zasłaniająca się bezpieczeństwem!

  • To nie jest zwykła praca. Ty nie idziesz na ,,nożownika” nie narażasz życia a my tak. Ty uciekasz przed niebezpieczeństwem a my w nie idziemy. Dlatego jak nie wrócę do domu abyś ty był bezpieczny to cgce aby moja rodzina miala za co żyć

   • Dobrze wiesz, że nie uczyli Cię „iść na nożownika”, więc nie pisz bzdur.
    Dobrze wiesz, że takie same idee przyświecają większości pracujących w innych zawodach.
    Równie dobrze wiesz, że powstał fundusz dla rodzin na okoliczność śmierci na służbie…
    O pozostałych profitach nie będę pisała, bo to nie ten temat.

 12. Polucjanci nie zasluguja na zadne podwyzki. To darmozjady. Nie potrafiace nic w zyciu.ostatnio wezwalam policje i co ? W muescie 20 tys nie potrafili odnalezc adresu przy glownej ulicy?
  Minimalna krajowa to za wiele dla nich !!!

 13. Koniec ze 100% L4
  Koniec z mieszkaniami służbowymi
  Koniec z trzynastkami i Bóg wie co oni tam jeszcze biorą.
  Niech pracują do 65 roku życia jak każdy! W czym oni są lepsi od nas. Odpowiem, w niczym!

  • całe szczęście już emeryt

   Oczywiście do 65 roku życia !! Nie mówię że cały czas na ulicy, ale za biurka jak to teraz robi spora grupa mundurowych emerytów dorabiających sobie do skromnych…

  • To nie jest zwykła praca. Ty nie idziesz na ,,nożownika” nie narażasz życia a my tak. Ty uciekasz przed niebezpieczeństwem a my w nie idziemy. Dlatego jak nie wrócę do domu abyś ty był bezpieczny to chce aby moja rodzina miala za co żyć.

  • To nie jest zwykła praca. Ty nie idziesz na ,,nożownika” nie narażasz życia a my tak. Ty uciekasz przed niebezpieczeństwem a my w nie idziemy. Dlatego jak nie wrócę do domu-abyś ty był bezpieczny, to chce aby moja rodzina miala za co żyć. Więc hejterom ,,dziękuję”. Bo nie wiedza o czym piszą. Jak 2600-2700 zł to dużo za narażenie życia i zdrowia to niemam pytań.

 14. .. racja , 15 lat pracy , często na d.. , a potem 40 lat na emeryturce !

 15. A ja popieram Policjantów w 99%. Nie popieram jedynie przywilejów emerytalnych, jakich się domagają. Niech w końcu będzie szanowany zapis konstytucji o równości WSZYSTKICH. Jakoś na przykład w USA nikt się nie dziwi na widok 60-letniego policjanta. W moim na przykład zawodzie, jeżeli już nie nadaję się do pracy to muszę zmienić profesję, a dlaczego taki policjant, strażak czy górnik ma mieć przywileje to tego nigdy nie zrozumiem. Wypadkowość? W wielu branżach jest większa. Sprawność? W wielu branżach jest też wymagana. Stres? Oczywiście że też występuje. Jeszcze ja muszę to wszystko finansować…..

 16. To niech policjanci w ramach radykalnego zaostrzenia protestu emanują miłością do kobiet kierowców,a panie policjantki do mężczyzn kierowców !

 17. Przecież ta forma protestu uderzy w nas, zwykłych ludzi a nie w tych co rządzą i decydują (w kulawego prezesa i jego marionetki). Każda kontrola będzie trwała 30-60 minut. Dlatego długie kontrole powinny dotyczyć zwolenników PISu a dla reszty szybkie pouczenie. Ciekawi mnie jak szybki byłby odpływ zwolenników dojnej zmiany, szybko by się okazało, że na PIS nikt nie głosował i poprzednie wybory zostały sfałszowane.

 18. halski a ty jak myslisz

 19. Jestem za tym aby podnieść im pensje, ale pod pewnymi warunkami:
  Wiek emerytalny jak dla lwiej części obywateli 65+ (ewentualnie wprowadzenie mnożników za szczególnie trudne warunki pracy dla małej części policjantów; praca zmianowa i odświętna nie wyczerpuje tej definicji, jeśli miałoby tak być to i np. pielęgniarki powinny mieć możliwość odejścia na emeryturę po 15/25 latach pracy)
  Naliczanie emerytury jak dla lwiej części obywateli, a nie z ostatniej napompowanej pensji
  Brak dodatków mundurowych , mieszkaniowycych, na zagospodarowanie, etc.

  Ponadto, na bazie posiadanego doświadczenia muszę stwierdzić, że drogówka która najbardziej pokrzykuje to najgorszy odłam policji. Dla jasności: nie pamiętam kiedy ostatni raz zapłaciłem jakiś mandat, jeżdżę zgodnie z przepisami. Co prawda jakieś 7-8 lat temu policjant z Niedrzwicy, Artur Z. próbował mi przybić mandat za… (sic!) swoje wykroczenie/ nieprawidłowe zachowanie na drodze ale spotkaliśmy się w sądzie, który to mi przyznał rację, pomimo że dzielny policjant unikał stawienia się w sądzie.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9573zł 1.16%
  • GBP 4.9536zł 0.71%
  • EUR 4.4347zł 1.11%
  • CHF 4.119zł 1.37%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online