Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne quady trafiły do straży pożarnej (zdjęcia)

Kolejny sprzęt w postaci 43 quadów trafił do wybranych jednostek ochotniczych straży pożarnych. Tym razem uroczystość odbyła się w Radzyniu Podlaskim. Sprzęt został zakupiony w ramach projektu „Dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych, zmian w środowisku naturalnym oraz zagrożeń cywilizacyjnych” dofinansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Jednostki Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) z terenu województwa lubelskiego dzięki środkom z Funduszy Europejskich zostają wyposażone w pojazdy i specjalistyczny sprzęt ratowniczy do działań związanych ze zwalczaniem skutków zmian klimatu, zmianami w środowisku naturalnym oraz zagrożeniami cywilizacyjnymi. A wszystko to w ramach realizowanego przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie projektu „Dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych, zmian w środowisku naturalnym oraz zagrożeń cywilizacyjnych” w ramach Działania 3.1 Bezpieczeństwo ekologiczne programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Tym razem 43 quady z przyczepami zasiliły pokład PSP i OSP w powiatach: radzyńskim (7 szt.), łukowskim (9 szt.), parczewskim (6 szt.), włodawskim (7 szt.) i bialskim (14 szt.).

– Przekazaliśmy już dwie partie quadów z przyczepami 42 jednostkom OSP z powiatów: biłgorajskiego, zamojskiego, janowskiego, kraśnickiego i opolskiego. Bardzo się cieszę, że sprzęt dofinansowany z Funduszy Europejskich trafia do straży pożarnej, która na co dzień ratuje nasze zdrowie i życie – mówił Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

Całkowita wartość projektu to ponad 130,6 mln zł, natomiast dofinansowanie z UE wynosi blisko 107,5 mln zł. Przypominamy, że projekt ten to owoc pierwszej podpisanej umowy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Nowy sprzęt dla strażaków z regionu

Komenda Wojewódzka PSP w Lublinie otrzyma łącznie 167 pojazdów typu quad z przyczepami przewidzianych dla 10 jednostek PSP i dla 157 jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu województwa lubelskiego. Wartość jednego takiego pojazdu to 80 tys. zł.

Jednostki PSP oraz OSP z terenu województwa lubelskiego zostaną wyposażone także w takie pojazdy jak m.in.: 44 pojazdy ratowniczo-gaśnicze, 2 samochody z drabinami mechanicznymi, 7 łodzi, 167 quadów i specjalistyczny sprzęt ratowniczy (m.in. 173 motopompy, 173 zestawy pilarza), który wesprą również strażaków w likwidacji skutków zdarzeń, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska naturalnego, w szczególności w trudnodostępnym terenie (m.in.: w zakresie ratownictwa wysokościowego, technicznego, ekologicznego, chemicznego, wodnego i przeciwpowodziowego), a także jako kompleksowe rozwiązanie dostaw wody pitnej w sytuacjach kryzysowych.

Co zyskuje region

Szacuje się, że w wyniku realizacji projektu z Funduszy Europejskich zakupionych zostanie 58 wozów pożarniczych oraz 376 jednostek służb ratowniczych zostanie wyposażonych w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof.

4 komentarze

  1. Jak pis przegra to zabiorą je nam?

  2. po kiego wuja tyle kladow dla sreazy co niby beda robic w zimie?

  3. Na wojne sie szykują

  4. Jak zobacze że mi po siunym jeżdżą to nogów w ***** już nie mata!

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo