Kolejne powołanie ochotników w szeregi Terytorialsów (zdjęcia)

W sobotę, 12 grudnia szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT zasiliło 102 nowych ochotników. Podczas weekendu dopełnią formalności, odbędą szkolenia stanowiskowe oraz egzamin sprawnościowy. Zasadnicze szkolenie podstawowe będą kontynuować w styczniu 2021 r. w ramach „Ferii Z WOT”.

12 grudnia łącznie 102 ochotników z województwa lubelskiego stawiło się w zamojskim, 25 batalionie lekkiej piechoty. Wśród nich jest 48 ochotników na szkolenie podstawowe oraz 54 żołnierzy rezerwy na szkolenie wyrównawcze. W związku z pandemią wszyscy rekruci zostali poddani testom na obecność wirusa covid-19.

Ostatnie w tym roku wcielenia ochotników są nieco nietypowe. Szkolenie podstawowe kandydatów do terytorialnej służby wojskowej zostało podzielone na dwie części (2 + 14 dni). W dniach 12-13 grudnia br. ochotnicy zostaną powołani, przejdą etap ewidencyjny, odbędą szkolenia stanowiskowe, odbiorą przydziały broni i wyposażenia oraz zostaną poddani testom sprawnościowym. Zasadnicza część szkolenia zakończona przysięgą, odbędzie się w terminie 4-17 stycznia 2021, a więc podczas ferii zimowych.

„Ferie z WOT” w nowym terminie

Jak potwierdzają statystyki, służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród osób młodych osób. Aż 33% lubelskich Terytorialsów to osoby w wieku 18-25 lat, z czego ok. 77% to studenci i pełnoletni uczniowie.

Wychodząc naprzeciw temu zainteresowaniu, Dowództwo 2 Lubelskiej Brygady OT już od kilku lat przygotowuje specjalną ofertę szkoleniową dla uczniów, nauczycieli oraz studentów, którzy letnią i zimową przerwę w nauce chcą wykorzystać na rozpoczęcie swojej przygody z wojskiem. Podobnie będzie w przyszłym roku. 2 LBOT dostosowała już termin szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT” do nowego terminu ferii zimowych. Szkolenie odbędzie się w nowym systemie (2 + 14 dni). Ochotnicy powołani w grudniu tj. 12 i 29 grudnia br., zasadniczą część szkolenia odbędą w styczniu 2021 r.

Osoby, które jeszcze przed wejściem w życie rozporządzania otrzymały karty powołania zostały już poinformowane przez WKU o zmianach, zaś osoby, które składają do WKU wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej informowane są na bieżąco o nowych terminach szkoleń.

Jak zostać Terytorialsem?

Aby wstąpić w szeregi lubelskich Terytorialsów należy złożyć wniosek o powołanie do służby, można to zrobić na cztery sposoby: 1) bezpośrednio w Wojskowej Komendzie Uzupełnień; 2) za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl; 3) za pośrednictwem ePUAP; 4) u rekrutera 2 LBOT – są to żołnierze ochotnicy, którzy pomogą w procesie rekrutacji. Kontakty można znaleźć na stronie internetowej 2 LBOT: https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/

(fot. nadesłane LBOT)

Zobacz również

10 komentarzy

 1. Pamiętacie że pracujecie dla Polski, nie obcych, czy od razu przysięga na wierność dolarowi i szeklowi podpisywana?

 2. Kolorowych ciotek i skrobaczek tam nie ma, szacun, na pohybel kacapom jak @niho

  • Są, zorganizowały ten cały pic na wodę fotomontaż o „obronie ojczyzny przez służenie w WoT”, gdy jedynie oddają tych ludzi pod komendę obcym niszczącym Polskę od wewnątrz.

 3. Tak na tym deszczu jak postoją to szybko ich coś złapie.

 4. Co za sieroty, nawet masek poprawnie nie potrafią nosić…

 5. szacun dla nich. ja nie mogę iść do wojska bo mam platfusa, ale zawsze chciałem.

 6. Najśmieszniejsze jest to jak dzwonią do ciebie WOTowcy bo jestes na kwarantannie i przedstawiają się Wojsko Polskie. JPRDLE

  • Prawidłowo. No a co mają mówić? Maja się może przedstawiać jako lewackie gebelsy i holenderskie ćpuny? Czy może jak Lempart drzeć ryja do ludzi i krzyczeć jak jakaś ku*** spod latarni „dzień dobry i wypeir****ć”. WOT robi to co do nich należy. Robią to, czego inne łajzy robić nie potrafią i tyle.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7145zł 0.08%
  • GBP 5.2607zł 0.6%
  • EUR 4.5176zł 0.18%
  • CHF 4.0959zł -0.72%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”