Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Jacek Sasin: „Budowa obwodnicy Chełma to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla miasta i dla całego regionu”

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wysłała ogłoszenie o postępowaniu przetargowym na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma. Jacek Sasin wziął dziś udział w briefingu prasowym dotyczącym ogłoszenia przetargu na realizację tej inwestycji.

Szczegółowe informacje o przetargu pojawią się na stronie GDDKiA w najbliższych dniach. Podczas dzisiejszej wizyty w woj. lubelskim Jacek Sasin wziął udział w briefingu prasowym, podczas którego przekazano informacje o ogłoszeniu przetargu na budowę obwodnicy Chełma. Jak zaznaczył wicepremier budowa obwodnicy Chełma to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla miasta i dla całego regionu.

Obwodnica Chełma będzie miała ok. 14 km i będzie przebiegać po nowym śladzie. W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Wybudowane zostaną cztery węzły drogowe, wiadukty, dwa mosty w ciągu drogi ekspresowej i przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej.

– Zgodne z naszymi zapowiedziami ogłaszamy przetarg na wyłonienie wykonawcy obwodnicy Chełma. Dzięki tej inwestycji ruch tranzytowy ominie miasto, co wpłynie na komfort życia i poprawi poziom bezpieczeństwa zarówno mieszkańców, jak i kierowców. Dziękuję panu ministrowi Andrzejowi Adamczykowi i pani europoseł Beacie Mazurek, którzy przyczynili się do tego, że dziś inwestycja ta może wkroczyć w fazę realizacji – powiedział Mirosław Czech, dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA w związku z zapewnieniem finansowania na całą drogę ekspresową S12 z Piask do Dorohuska, realizacja początkowego odcinka obwodnicy o długości ok. 3 km została włączona do odcinka wcześniejszego (Dorohucza – obw. Chełma). Pozwoli to uniknąć zbędnych robót i kosztów związanych z koniecznością tymczasowego skomunikowania obecnej DK12 z nową trasą.

Przebieg nowej trasy

Trasa ominie miasto od północnej strony. Jadąc od strony Piask, kierowcy wjadą na nią na węźle Chełm Zachód w miejscowości Janów. Drugi z węzłów (Chełm Północ) powstanie w miejscowości Horodyszcze, a dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm – Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, umożliwiającym zjazd na obecną DK12, w miejscowości Kolonia Antonin.

Wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy planowane jest w I połowie 2021 r. Rozpoczęcie budowy planowane jest w 2023 roku.

S12 w przygotowaniu

Na pozostałych trzech odcinkach S12, od Piask do Dorohuska, trwają prace projektowe, a rozpoczęcie budowy planowane jest w 2024 roku. Obecnie opracowywana jest koncepcja programowa dla odcinków:
– Piaski – Dorohucza (ok. 13 km)
– Dorohucza – obw. Chełma (ok. 25 km)
– obw. Chełma – Dorohusk (ok. 23 km)

Jacek Sasin: „Budowa obwodnicy Chełma to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla miasta i dla całego regionu”

Jacek Sasin: „Budowa obwodnicy Chełma to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla miasta i dla całego regionu”

Jacek Sasin: „Budowa obwodnicy Chełma to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla miasta i dla całego regionu”

(fot. MAP, GDDKiA)

24 komentarze

  1. Krościaty gwarantem realizacji inwestycji,czy coś może pójść nie tak?,pan kałoręki czego się nie dotknie zamienia w gó..o,albo w kilka ton aluminiowego złomu

  2. Oddasz 70 baniek to zaczną

  3. Co ten Kokosz obsypuje prentami to zapisiowioną lubelszczyznę, mydlenie oczu że szwagierka w Porcie Lublin stołek dostała??
    ***** ***

  4. Wygrajcie wybory lewaki

  5. o sasin przyjechał budować obwodnice korespondencyjnie, dobry pomysł żeby poczta polska budowała drogę, dobry pomysł panie a”sasin”s Cradł

  6. Faktycznie inwestycja o kluczowym znaczeniu, teraz będzie można omijać Chełm jeszcze bardziej niż zwykle ?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo