690 680 960

Kolejne opóźnienia przy budowie Dworca Metropolitalnego to niejedyny problem miasta. Budimex zażądał dodatkowych pieniędzy

Zakończyły się negocjacje pomiędzy Miastem Lublin a wykonawcą Dworca Metropolitalnego. Budimex zażądał dodatkowych środków w związku ze wzrostem kosztów materiałów budowlanych.

Dokładnie 29 lipca ubiegłego roku miały się zakończyć prace związane z budową Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Termin ten był już kilkukrotnie przesuwany, a co więcej, wykonawca niedawno otrzymał dodatkowy czas na ukończenie robót. Obiekt ma być gotowy do 20 października. Za każdym razem jako przyczyny wskazywano konieczność wykonania nieplanowanych prac, których nie przewidywał projekt. Teraz do tego dochodzi roszczenie Budimexu związane z zapłatą dodatkowych pieniędzy.

Firma wystąpiła do Urzędu Miasta o zwiększenia wynagrodzenia już w lipcu ubiegłego roku. Chodzi o waloryzację stawek w ramach zawartej umowy na realizację zarówno dworca jak też przebudowy okolicznych ulic. W roszczeniu wskazano na znaczący wzrost kosztów materiałów budowlanych oraz kosztów pracy. Koszty, jakie w związku z tym musiał ponieść wykonawca określone zostały na kwotę 49 mln zł.

Jak wyjaśnia Justyna Góźdź z kancelarii prezydenta Lublina, wraz z otrzymaniem roszczenia miasto musiało obrać jedną z dwóch dróg dalszego postępowania. Pierwsza z nich to droga sądowa, które związana była z ryzykiem wstrzymania realizacji tej ważnej dla całego regionu inwestycji, dofinansowanej ze środków europejskich, druga z kolei to mediacje przed Prokuratorią Generalną. Zdecydowano się na drugie rozwiązanie które w tego typu sytuacjach wybrały także inne samorządy, czy też takie podmioty, jak GDDKiA.

– Ponieważ orzecznictwo sądowe w podobnych sprawach skłaniało się do uznawania roszczeń wykonawcy, a miasto na czas trwania sprawy musiałoby zamrozić środki na poczet potencjalnie uznanych w przyszłości roszczeń, zdecydowaliśmy się na mediacje przed niezależną instytucją zewnętrzną – Prokuratorią Generalną. Szczególnie w obecnej sytuacji gospodarczej tego typu działania są rzeczą powszechną, a mediacje przy udziale służb zewnętrznych zapewniają obiektywną oceną przedstawianych przez strony argumentów. W naszej ocenie, zawarcie ugody przed mediatorem chroni interes miasta oraz gwarantuje szybsze zakończenie sporu – dodaje Justyna Góźdź.

Mediacje podjęto pomimo tego, że zawarta w grudniu 2020 roku umowa z Budimexem nie przewidywała waloryzowania wynagrodzenia wykonawcy z uwagi na nadzwyczajny wzrost cen materiałów i innych kosztów niezbędnych do realizacji umowy. Jednak na skutek obecnej sytuacji gospodarczej i inflacji, takie rozwiązanie wprowadzono później w ustawie Prawo zamówień publicznych. Jak jednak zaznaczają urzędnicy, w zmianach pomyślano o ochronie wykonawców a zapomniano o inwestorach nie przewidując np. dla nich rekompensat.

Jak wskazują miejscy urzędnicy, od dnia zawarcia umowy wzrost cen stali w sierpniu 2021 r. przekracza 60%, a w maju 2022 r. wynosił już ponad 100%. Tymczasem stanowi ona kluczowy materiał budulcowy dla lubelskiego Dworca Metropolitalnego, to na niej w głównej mierze opiera się konstrukcja obiektu. Według pierwotnego kosztorysu elementy stalowe miały pochłonąć niemal 44 mln zł netto, co stanowiło prawie 1/3 wartości kontraktu.

-Stanowiska Prokuratorii Generalnej, Urzędu Zamówień Publicznych, a także obowiązujące obecnie przepisy kodeksu cywilnego wskazały, że jesteśmy zmuszeni uwzględnić roszczenie wykonawcy. W ramach mediacji przy Prokuratorii Generalnej strony uzgodniły wysokość ostatecznej rekompensaty dla Wykonawcy bazując na wskaźnikach GUS i uwzględniając proporcje użytych materiałów, a następnie na tej podstawie wypracowując obiektywne rozwiązanie sporu. Takie wyjście z sytuacji jest dla Miasta korzystniejsze biorąc pod uwagę przyjęte wskaźniki bazowe do waloryzacji oraz podział ryzyka pomiędzy stronami kontraktu. Zawarta ugoda będzie posiadała walor prawomocnego wyroku sądowego w przypadku zatwierdzenia jej przez sąd powszechny w drodze postanowienia na posiedzeniu niejawnym – mówi Mecenas Zbigniew Dubiel, Koordynator Biura Obsługi Prawnej Urzędu Miasta Lublin.

Na najbliższą sesję Rady Miasta Lublin skierowany zostanie projekt autopoprawki do budżetu miasta i wieloletniej prognozy finansowej, co ma na celu zabezpieczenie środków na ten cel.

(fot. UM Lublin/archiwum)

44 komentarze

 1. Pod artykułem o przedłużeniu terminu pisałem, że zaraz będą żądać większej kasy. A i oto niespodzianka 😉
  Teraz jeszcze większa inflacja, a że są po terminie o rok to tylko szczegół. Nie ma to jak wygrać przetarg zmienić później czas realizacji i cenę. To po co w ogóle organizować przetargi?

  • Padły tu prorocze słowa.
   Ale niech miasto zapłaci, bo oszuści zwiną interes, a niedokończony Dworzec rozsławi Miasto Inspiracji po całym świecie tak jak np. remont „tunelu” przy Kunickiego, czy Teatru, który „budowano” ze 30 lat.

 2. A co to oni dopiero teraz tę stal kupują? Przecież konstrukcja już stoi od dłuższego czasu. Coś tu zwyczajnie śmierdzi.

 3. Nie na bata na złodzieji z peło w mieście inspiracji.

 4. Ha ha ha nasi ludzie z po

 5. Powiemiem jak jest bo wiem, znajomy robi tam nadzór. Firma nie ma bardzo innej roboty więc żeby przetrwać kryzys przedłużają a że są sprytni to robią waloryzację ceny i pompują Miasto na robotach dodatkowych. Dzieje się tak bo mamy nieudaczników inspektorów z miasta słabo ludzie ,do rekinów z tej firmy miernota więc wykorzystują okazję.

 6. Niech zapłacą najpierw kary za niedotrzymanie terminów budowy

 7. gdyby się tak nie pierdo**li z robotą to i materiały kupiliby po starych cenach…

 8. Tak się zarabia biedacy, a wy do roboty, nie stać i nie plotkować…

Kursy walut

 • USD 4.1903zł -1.17%
 • GBP 5.2543zł -0.31%
 • EUR 4.5148zł -0.36%
 • CHF 4.6332zł -0.52%

Polub nas