Kolejne ogniska ASF w województwie lubelskim

W związku z wystąpieniem kolejnych ognisk ASF na terenie województwa lubelskiego, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wydał rozporządzenie, w którym zostały wyznaczone strefy zapowietrzone. Na tych terenach obowiązuje szereg zakazów i nakazów.

Nowe ogniska ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń, pojawiły się w miejscowości miejscowości Tarnów w gminie Wierzbica oraz w miejscowości Malinówka w gminie Sawin. Na mocy rozporządzenia wojewody lubelskiego tereny te objęto szeregiem zakazów oraz nakazów.

Zakazy dotyczą m.in. wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii, przywożenia do gospodarstwa lub wywożenia z gospodarstwa świń i zwierząt innych niż świnie bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii, transportu świń po drogach publicznych lub prywatnych (z wyłączeniem dróg w gospodarstwie), organizowania targów, wystaw zwierząt oraz polowań zbiorowych i odłowów zwierząt, wywożenia i rozrzucania ściółki oraz nawozu naturalnego pochodzącego od świń bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii, organizowania widowisk, zgromadzeń i pochodów czy też wysyłki ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi oraz produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych ze świń do pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw trzecich oraz pozostałych części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z rozporządzeniem na obszarach zapowietrzonych istnieje nakaz oczyszczania i odkażania środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu zwierząt, tusz, pasz, nawozów naturalnych, przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby.

Zaleca się także zachowanie zasad higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w szczególności odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące. Rolnicy muszą też niezwłoczne powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii o wszystkich przypadkach padłych lub chorych świń w gospodarstwie.

2018-06-05 08:29:10
(fot. LUW)

10 komentarzy

 1. Dania natomiast walczy z ASF stawiając płot na granicy z Niemcami.

 2. W Wierzchowiskach niedaleko ekspresówki leżał martwy borsuk na granicy jezdni z chodnikiem, po licznych telefonach do różnych „służb” mieszkańcy dowiedzieli się że borsuk jest „niczyj”… leżał przez cały długi weekend i leży tam do dziś, pierwszego dnia napuchł jak bania a następne dni już wysychał… fetor niemiłosierny, robactwo, muchy, zagrożenie epidemiologiczne i nikogo to nie obchodziło… (mieszkańcy mogli wzić łopatę i go zakopać ale bali się odpowiedzialności karnej „bo to teraz nic nie wiadomo co można a czego nie…” Więc: ASF to wielka ściema służąca do walki gospodarczej jak wcześniejsze ptasie, świńskie grypy, szalone krowy itp „epidemie”. 20 lat temu zwierzęta padały i zakopywało się je w ziemi… Dziś to wielkie afery o skali międzynarodowej

 3. Pewnie że ściema .Zniszczą rolnictwo a potem będą dyktować warunki i ceny bo tak najłatwiej pozbyć się konkurenta.Śmiecie zwozili do Polski bo Chiny zabroniły nie mają co z tym zrobić więc palą
  Kiedyś pisałem że to nie przypadek o tych palących składowiskach (teraz rząd nazywa to mafia śmieciowa)

 4. A u nas nie walczy sie z dzikami tylko z rolnikami i polskim rolnictwem. Ubic sciane wschodnią i wykupic ziemie za bezcen.

 5. andrzej z Rzeszowa

  czytam te komentarze lubelskich wieśniaków i jestem przerażony jaka ciemnota panuje jeszcze na wschodnich kresach naszego kraju.

  • Polska B

  • Ciemnota to jest wciskana takim „inteligentom” jak TY! Człowiek który chociaż trochę potrafi kojarzyć fakty, obserwując tę całą sytuację wyciągnie wnioski. Niestety duża część społeczeństwa jest zmanipulowana przez system, ślepo wierzą informacjom rozpowszechnianym w mediach.
   Ostatnio pojawiły się ogłoszenia pewnej firmy, namawiające rolników na postawienie na terenie ich gospodarstwa fermy dla świń. Oczywiście rolnik później będzie spłacał tą fermę…czytaj: będzie hodował dla kogoś świnie za darmo. A najlepsze w tym wszystkim jest zapewnienie 100% ochrony przed ASF. Chyba hermetycznie będą hodowane 🙂 Absurd

 6. rolnictwo juz wykanczają to ostatni bastion

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9563zł 0.15%
  • GBP 5.1269zł -0.26%
  • EUR 4.6188zł -0.31%
  • CHF 4.3197zł -0.3%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach