Poniedziałek, 16 września 202416/09/2024
690 680 960
690 680 960

Kły morsa, żywe papugi, tabletki z konikiem morskim. Ciekawostki przemytnicze z granicy (zdjęcia)

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali w ostatnich tygodniach na granicy okazy chronione przepisami konwencji CITES. Zatrzymali żywe papugi, żółwia stepowego, koralowca, kły morsa i tabletki z konikiem morskim. Za nielegalny przewóz okazów CITES grożą wysokie kary.

Chronione gatunki na granicy

Przekraczające przejście graniczne w Dołhobyczowie podróżne z Ukrainy zgłosiły do kontroli przewóz zwierząt towarzyszących. Jedna z kobiet podróżowała z dwoma żywymi papugami – papugą Konura ognistobrzuchą i papuga Aleksandrelttą większą, a druga z żółwiem stepowym. Zwierzęta te należą do gatunków chronionych na podstawie przepisów Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Z kolei w Oddziale Celnym w Hrebennem funkcjonariusze trafili na kły morsa i koralowca, również będące okazami CITES. Tym razem podróżni próbowali wwieźć je do Polski bez zgłoszenia do kontroli celnej.

W czerwcu i lipcu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli też aż 1,7 tys. tabletek z wyciągiem z konika morskiego. W zdecydowanej większości ujawnienia miały miejsce w Oddziale Celnym w Hrebennem.

Konwencja CITES

3 marca 1973 r. w Waszyngtonie została sporządzona Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem – CITES. Jej celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. Konwencja reguluje kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi gatunkami, ich częściami i produktami pochodnymi, takimi jak np. odzież, galanteria, przedmioty pamiątkowe czy suplementy medyczne.

Zabezpieczone papugi, żółw, kły morsa, koralowiec i tabletki z wyciągiem z konika morskiego to gatunki chronione na podstawie Konwencji.

Na ich legalny przewóz przez granicę wymagane są zezwolenia i świadectwa. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

Brak dokumentów – wysokie kary

Za nielegalny przewóz chronionych okazów CITES grożą wysokie kary – nawet do 5 lat pozbawienia wolności . W związku z tym, że podróżni nie posiadali wymaganych dokumentów okazy zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Papugi i żółw zostały przekazane do ZOO w Zamościu w celu odbycia kwarantanny.

(Źródło: Izba Administracji Skarbowej)

2 komentarze

  1. a szpryc nie zauważyli

  2. tabletki z konikiem morskim.

    To akurat najlepsze lekarstwo na kamicę nerkową Lubelską chorobę dzięki najlepszej w Polsce wodzie .

Dodaj komentarz

Z kraju