Kłusowali na Wiśle za pomocą „szarpaków”. Wkrótce staną przed sądem

Dzięki zgłoszeniu od społecznych strażników rybackich udało się zatrzymać w rejonie Wisły dwóch kłusowników. Wkrótce mężczyźni za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem.

W miniony poniedziałek w nocy puławscy policjanci otrzymali zgłoszenie o kłusownikach od społecznych strażników rybackich. Z ich relacji wynikało, że dwóch mężczyzn w Wólce Gołębskiej, przy wojskowej tamie na Wiśle prowadziło nielegalny połów ryb. Zatrzymani przez nich mężczyźni łowili za pomocą „szarpaków”.

Jest to narzędzie w postaci wędki z zestawem ciężko obciążonej kotwicy przystosowanej do zacinania i kaleczenia ryb. Przy mężczyznach strażnicy ujawnili także, będącego w okresie ochronnym suma o długości niewiele ponad 50 centymetrów.

Na miejscu policjanci zatrzymali 42 i 26-latka, a następnie przewieźli ich do policyjnego aresztu. Mundurowi zabezpieczyli także narzędzia służące kłusownikom do popełnienia przestępstwa. Po zebraniu materiału dowodowego, zatrzymani zostali przesłuchani i usłyszeli zarzuty.

Nielegalny połów ryb jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd orzeka przepadek narzędzi połowowych i innych przedmiotów, które służyły do jego popełnienia.

(fot. pixbay.com – ilustracyjne)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Dowalić kilka tysięcy grzywny w trybie zaocznym, a nie ciągnąć pełną sprawę kilka miesięcy/lat, by na koniec uznać podejrzanych za winnych i „ukarać” zawiasami, a kosztami postępowania obciążyć skarb państwa.
  Sprawa prostsza być nie może: są świadkowie, dowody, wina nie budzi wątpliwości, wiec powinno się to zakończyć jak najszybciej.
  A już na wigilię powinien pojawić się komornik po grzywnę.

  • A nie lepsza szybka karma w postaci zanurzenia delikwentów po jaja w zimnych wodach wisły na 15 minut?

 2. … piękny okaz … czy wrócił do wody ??? !!!

  • Piękne okazy były u Pani Zosi w Warszawiakach. Smażone na masełku, świeżutkie niezależnie od pory roku… Ale ja nie dopytywałem skąd je ma, takie sumiki po 30 cm, na pół, w panierkę i masełko, i z chrzanikiem. Pozdro Pani Zosiu!

 3. Tego roku coś się zmieniło…Sądy orzekaja co rusz to lepsze kary, przepadku ulegają np. Silniki za 1400 zł. , aku za 700, Łódź i dołek dla delikwenta. Sprawy są i obciąża delikwenta kosztami, kara grywny, kara pozbawienia wolności oraz nawiązką z tytułu klusowanych ryb. To jednak oceni specjalista wagę , wymiar i cenę. Koszty rzędu 5-10000 za osobę da im nauczkę. Wszystko idzie na plus dla wędkarzy i mam nadzieje że tak będzie dalej, bo przecież budzi po własności skarbu państwa.

 4. „będącego w okresie ochronnym suma” Panie redaktorze, sum ma okres ochronny od 1 stycznia do 31 maja, a wymiar ochronny 70cm.

  • Od 1 stycznia 2020 wymiar i okres ochronny tego gatunku jest określony w Zezwoleniu i może być różny w zależności od uchwały konkretnego Okręgu. Sum – według rozporządzenia jego wymiar ochronny to 70 cm, a okres ochronny przypada od 1 listopada do 30 czerwca.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dzień Ziemi na UMCS
Rekrutacje do drużyny futbolu amerykańskiego Tytani Lublin
WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej