690 680 960

Po kilkunastu latach do Hrubieszowa wrócą pociągi dalekobieżne

Nie tylko do Zamościa, lecz również do Opola, Wrocławia a nawet Szczecina będzie można od grudnia dojechać pociągiem z Hrubieszowa. Zapewni to pociąg „Hetman”.

Kilkanaście lat minęło, odkąd zlikwidowane zostało kolejowe, osobowe połączenie kolejowe do Hrubieszowa. Od 2004 roku, pojawiło się tam zaledwie kilka pociągów specjalnych. Nawet dworzec w Hrubieszowie został zamieniony na dom weselny. Jednak pewne jest już, że po kilkunastu latach przerwy, powiat hrubieszowski odzyska dalekobieżne połączenie kolejowe.

Co więcej, PKP PLK Lubelski Zakład Kolejowej zainwestuje 6,5 miliona złotych na poprawienie stanu infrastruktury na odcinku pomiędzy Hrubieszowem a Zamościem. Polepszy to bezpieczeństwo ruchu a także zapewni szybszy przejazd na tej trasie.

Od 10 grudnia 2017 do Hrubieszowa będzie kursował codzienny pociąg dalekobieżny IC „Hetman” relacji: Szczecin/Jelenia Góra – Przemyśl – Hrubieszów. Wstępny rozkład wskazuje, że skład będzie wyjeżdżał z Hrubieszowa o godzinie 5:45, o 6:50 będzie w Zamościu, 7:40 w Biłgoraju, 9:50 w Rzeszowie, 11:50 w Krakowie a o 15:25 we Wrocławiu.

Tam nastąpi podział składu. Część wagonów pojedzie do Jeleniej Góry, część zaś do Szczecina. Na końcową stację na Dolnym Śląsku pociąg wjedzie o godz. 18 zaś na szczeciński dworzec kilka minut po godzinie 20. Jest to jednak dopiero wstępny rozkład, finalny będzie znany dopiero w połowie listopada.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2017-10-08 15:13:04

6 komentarzy

 1. 14 godzin w podróży…
  Będą chętni na taki przejazd?

 2. Mysle ze czesc studentow sie skusi

 3. Zaraz powiedzą że to zasługa PiSu

 4. Apoloniusz Pierdółko, brat Kleofasa, też Pierdółki, a mąż starej Pierdółkowej

  Jeśli ktoś na tzw. górze uznał, że takie coś będzie opłacalne, to nie se tam jeździ.
  Mnie kolej tak skutecznie wyleczyła od korzystania z ich usług, że wole swoim autkiem – drożej, dłużej, ale bez łaski.

 5. Wreszcie do Hrubieszowa będzie można dojechać koleją, którą ludzie podróżują już od XIX wieku. Pochodzę z Dolnego Śląska i wiem, że kolej, szczególnie szybka i nowoczesna, to oznaka postępu ! Z Kotliny Kłodzkiej, gdzie mieszkam, jest daleko do Hrubieszowa. Podróż autem przez: Nysę, Opole, Częstochowę, Jędrzejów, Kielce, Kraśnik, Zamość bądź jeszcze dłuższa – autostradą A 4, a potem tułaczka przez: Narol, Bełżec, Tomaszów Lubelski, Tyszowce i jakieś kresowe wyboje to dla jednego kierowcy duży wysiłek i wyzwanie. Do Hrubieszowa (odległość z Kłodzka ponad 640 km) trudno dojechać i trudno stamtąd wyjechać, szczególnie w okresie przed i po: 1 listopada, Boże Narodzenie, Wielkanoc (brak biletów w autokarze, a autobusy brudne, stare, rozklekotane). Autokar kursujący codziennie z Kłodzka do Zamościa często wyglądem przypomina ten z Afganistanu, a podróż trwa aż 12 godzin. Myślę, że podróż pociągiem IC mimo wszystko będzie wygodna i przyjemna. Cieszę się, że mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego znów będą mieli dostęp do pociągu/pociągów dalekobieżnych, bo w końcu cóż to za podróż: busem/autobusem do Lublina/Zamościa/Chełma, autobusem miejskim lub taksówką na stację, stamtąd dopiero zaczynała się podróż koleją… Trudy związane z dźwiganiem ciężkich walizek w czasie przesiadek już przemilczę…

Kursy walut

 • USD 4.348zł 0.51%
 • GBP 5.3595zł -0.03%
 • EUR 4.7089zł -0.15%
 • CHF 4.6918zł -0.29%

Polub nas