Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Kilkaset osób uczciło pamięć majora Hieronima Dekutowskiego. Trwa największy w Polsce rajd historyczny (zdjęcia)

Już po raz 10. z Bełżyc wyruszył Rajd im. mjr. cc Hieronima Dekutowskiego ps. “Zapora”. Jubileuszowa edycja wydarzenia ciszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

W sobotę w Bełżycach rozpoczął się Rajd im. mjr. cc Hieronima Dekutowskiego ps. “Zapora”. Tym razem w trasę do Wałów Kępskich wyruszyło ok. 400 osób. Oprócz mieszkańców, w wydarzeniu uczestniczyli również harcerze, rekonstruktorzy historyczni oraz uczniowie szkół.

To już 10, jubileuszowa edycja wydarzenia. Co roku trasa jest inna, jednak zawsze wiedzie śladami miejsc pamięci zaporczyków, którzy w tych okolicach byli wyjątkowo aktywni. Dzięki temu można zdobyć sporą wiedzę historyczną zarówno na temat samego mjr. „Zapory”, jak też miejscowości, przez które wiedzie trasa.

Uczestnicy tego największego w Polsce rajdu historycznego wyruszyli z bełżyckiego Rynku, zatrzymali się na cmentarzu w Bełżycach oraz w Kaplicy w Wierzchowiskach, gdzie odprawione zostało nabożeństwo polowe. Po zakończeniu przemarszu na wszystkich czekało ognisko. Obecnie trwają zaś zawody strzeleckie.

W ramach wydarzenia odbył się także rajd motocyklowy ku pamięci Zbigniewa Matysiaka ps. „Cowboj”. Był to żołnierz Armii Krajowej, członek oddziału majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, uczestnik Akcji Burza. Po II wojnie światowej jak wielu innych został aresztowany przez władze komunistyczne i uznany za wroga nowej „ludowej” Polski. Kiedy w 1947 roku na mocy amnestii wyszedł z więzienia poświęcił się swej wielkiej pasji czyli sportowi. Jako motocyklista 10 razy zdobył tytuł mistrza Polski a jako trener wyszkolił pokolenia kolejnych zawodników.

Jutro, w niedzielę, o godz. 10.30 odprawiona zostanie msza święta w kościele parafialnym w Bełżycach. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą w asyście Orkiestry Dętej do Miejskiego Domu Kultury. Tam zagra orkiestra dęta, nastąpi rozstrzygnięcie konkursu szkolnego, wręczenie pucharów dla zwycięzców w zawodach strzeleckich jak też odznak jubileuszowych. Na koniec koncert zagra Norbert Smoła Smoliński.

(fot. TV Bełżyce, nadesłane Krzysztof)

5 komentarzy

  1. Trwa największy w Polsce rajd ku czci jednego z największych zbrodniarzy w powojennej Polsce

  2. A co on zrobił za co Na To zasłużył A on z tej parti gdzie dużych ni ma

  3. Tym razem w trasę do Wałów Kępskich wyruszyło ok. 400 osób, pewnie nudzących się bezrobotnych, bo trudno i pojąć jak można zostawić swoje codzienne obowiązki, pracę, szkołę, rodziny i szlajać się w intencji zbrodniarzy przeklętych.
    Ile, żeście za dniówkę dostali ?

  4. CHWAŁA NIEZŁOMNYM BOHATEROM , wieczny wstyd ubolstwu I KUNDLIZMOWI POSPOLITEMU

  5. LOKO ty to dobrze masz z głową czy też dostałeś sowitą zapłatę by pisać takie brednie w dodatku widać że nie znasz historii a i pranie mózgu też bylo ostre

Z kraju

Sport