Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kilkaset lat temu wypalano w nim cegły. Teraz stanie się atrakcją turystyczną (zdjęcia)

Odkryty w 2007 r. podczas badań archeologicznych piec do wypału cegieł ma zostać wyeksponowany w celach turystycznych. Prace ruszą jeszcze w tym roku.

Powoli dobiega końca rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej nad Zalewem Kraśnickim. Jednak miasto już szykuje się do kolejnego etapu prac. Jeszcze w tym roku rozpocznie się zabezpieczenie i ekspozycja zlokalizowanego przy parkingu zabytkowego pieca do wypału cegieł.

– Pochodzący z końca XV wieku obiekt odkryty został w 2007 r. przez śp. Zbigniewa Wichrowskiego w czasie badań archeologicznych prowadzonych w związku z zagospodarowaniem ośrodka wypoczynkowego nad zalewem. Przeprowadzona w 2019 roku inwentaryzacja zabytku pokazała, że choć jest on w złym stanie, to możliwa jest jego odbudowa i ekspozycja, tak by stał się atrakcją turystyczną – mówi burmistrz Wojciech Wilk.

Gotowy jest już projekt odbudowy pieca, który wykonał inż. Marek Podolak. Zakres prac obejmuje uporządkowanie obiektu oraz jego bezpośredniego otoczenia. Następnie wykonane zostaną niezbędne czynności konserwatorskie w skład których wchodzi m.in. oczyszczenie pieca, zbadanie jego konstrukcji oraz zabezpieczenie. Dalej nastąpi jego rekonstrukcja oraz wykonana będzie trwała, wzniesiona ponad grunt konstrukcja pełniąca funkcje ekspozycyjne.

Urzędnicy zapewniają, że piec zostanie odbudowany z wykorzystaniem zachowanych elementów. Tam gdzie będzie potrzeba, pojawią się nowe elementy, jednak wzorowane na historycznych. Co więcej, w pobliżu ustawione zostaną ławki, kosze na śmieci oraz tablice informacyjne z historią pieca, wypału cegły oraz terenu obecnego zalewu od czasów średniowiecza.

Kilkaset lat temu wypalano w nim cegły. Teraz stanie się atrakcją turystyczną (zdjęcia)

Kilkaset lat temu wypalano w nim cegły. Teraz stanie się atrakcją turystyczną (zdjęcia)

(fot. UM Kraśnik)

8 komentarzy

 1. A takie ładne piece stały przy ul. Nałęczowskiej za dawną zajezdnią a piekarnią i komin stał wszystko wyburzyli , trzeba było zachować dla potomnych i teź ludzie by to zwiedzali.

 2. Strefa wolna od 5G ?
  Jest certyfikat ?

 3. Widzę, że Kraśnik przejmuje Lublin112 😉 Wydarzenie, za wydarzeniem. Jeszcze trochę i będzie to ostatni piec do wypalania cegły. Przy drodze, tylko ruiny po cegielniach.

 4. Podpis elektroniczny

  Dzbany też chyba tam wypalano .

  • Może przede wszystkim dzbany, donice, makutry. Patrząc na wielkość pieca, to może być właściwszy trop

 5. Czy może mi ktoś powiedzoeć co atrakcyjnego jest w oglądaniu dziury w ziemi?