690 680 960

Kilkanaście samolotów lata od rana do wieczora. Trwa akcja szczepienia lisów (zdjęcia)

Ponad pół miliona szczepionek ma zostać zrzuconych w ciągu trzech dni na terenie województwa lubelskiego. Do jutra potrwa wiosenna akcja szczepienia lisów.

W sobotę na Lubelszczyźnie rozpoczęła się wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Tak jak co roku przeprowadzana jest ona z powietrza. W tym celu wykorzystywane są samoloty, z których szczepionki są zrzucane.

W działania zaangażowanych jest kilkunastu pilotów. Dzięki temu w ciągu trzech dni szczepionki znajdą się w każdym zakątku województwa. Nasz region podzielony został na dwie strefy, we wschodniej części ma to być 30 dawek na kilometr kwadratowy, w zachodniej 25 dawek.

Akcja obejmuje głównie pola, kompleksy leśne czy też łąki. Szczepionki nie są zrzucane nad terenami zabudowanymi, czyli miastami i wsiami, a także zbiornikami wodnymi. Szczepienia mają się zakończyć jutro. Łącznie nad regionem ma zostać zrzuconych ponad pół miliona dawek.

Szczepionki mają postać aluminiowo-plastykowego blistra o wielkości około 3 cm schowanego w brunatnej przynęcie mającej intensywny zapach rybny. Nie wolno ich dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy też trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu. Szczepienia lisów prowadzone są na Lubelszczyźnie od 2002 r. każdego roku dwukrotnie, na wiosnę i jesienią.

(fot. lublin112)

10 komentarzy

 1. lisa od covida szczepia , ale beka hahahahha

 2. Zaczęły się już szczepienia lisów na Covid- 19. Najpierw rocznik 65

 3. Nie trzeba już iść ze swoim psem do weterynarza aby go zaszczepić. Wystarczy pujść do lasu i sprawa załatwiona. Szczepienie za Free

  • Co roku tak szczepi moj sasiad psa 🤣🤣🤣🤣

  • killer-ów dwóch

   a ty (celowo z małej) PUJĆ i poczytaj okropty słownik ortograficzny

  • No pewnie. Lisy szczepi się na wściekliznę, psy również, z tym że pies MUSI mieć to udokumentowane w książeczce zdrowia. Szczepionka na lisy jest WYŁĄCZNIE na wściekliznę, a nie na inne choroby (m.in. parwowiroza, nosówka), na które też szczepi się psy. (Nie)Pozdrawiam całą ciemnotę wiejską jak i miejską, która w XXI wieku nie potrafi zadbać o zwierzęta, które z własnej woli trzyma pod swoją opieką. Nawet jeśli ten komentarz to troll, to zapewne gdzieś tam w kilku wsiach w Polsce są takie przypadki…

 4. A moja sąsiadka dalej wściekła…..

 5. Zdefiniuj rano. Każdy: 6:00, do tej godziny trwa cisza nocna. Pilot z Radawca: Jak się zrobi widno zaczynam brzęczeć. W niedzielę też. Bez kitu, mogliby latać po południu, to przynajmniej ta stonka z Lublina miałaby na co gały wlepiać i by jechała na lotnisko, a nie włóczyła się ludziom koło domów, bo jest ładna pogoda więc trzeba jechać gdzieś, robić coś.

 6. Zdjęcia są z zeszłego roku. W tym roku latają inne samoloty.

  • Takie proste pytanie, w jakim celu jest ten komentarz? Zdjęcia są z tego roku, dokładnie z niedzieli 25 kwietnia. Dokładne dane w postaci godziny, minuty i sekundy a także koordynatów GPS, w których zostały wykonane, również posiadamy.

Kursy walut

 • USD 4.33zł -0.5%
 • GBP 5.3242zł -0.23%
 • EUR 4.6816zł -0.09%
 • CHF 4.7205zł -0.62%

Polub nas