Kierowca gimbusa wozi dzieci bez prawa jazdy. Gmina postanowiła ufundować mu niezbędne uprawnienia

Sytuacja, w której zawodowy kierowca każdego dnia wozi autobusem dzieci na zajęcia, choć nie posiada do tego wymaganych prawem uprawnień, w tym prawa jazdy, wydaje się mało prawdopodobna. Gdy jeszcze jego pracodawca o tym wie i postanawia dofinansować mu odpowiednie kursy, nie odsuwając go od pracy, wydaje się już całkiem niemożliwa. Jednak ma miejsce w jednej z gmin naszego regionu.

Na początku tygodnia patrol Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadził w miejscowości Siedliska Drugie w powiecie krasnostawskim kontrolę autobusu, którym przewożone były dzieci z terenu gminy Fajsławice. O ile co do stanu technicznego pojazdu marki renault master nie było zastrzeżeń, to okazało się, że kierowca nie posiada uprawnień do wykonywania tego typu przewozów. Mężczyzna nie miał prawa jazdy zezwalającego na kierowanie autobusami. W wyniku kontroli, zakazano mu dalszej jazdy.

O ile kierowca samochodu osobowego jadący bez prawa jazdy odpowiada sam za siebie, to kierowca autobusu jest już odpowiedzialny za wszystkie przewożone przez siebie osoby. Zdobywając uprawnienia, zezwalające na kierowanie tego typu pojazdami, kierowca poznaje nie tylko techniki kierowania. Przede wszystkim nacisk jest kładziony na wiedzę dotycząca różnego rodzaju zachowań w przypadku zagrożenia, czy też odpowiedniego działania, gdy dojdzie już do wypadku. Do tego dochodzą stosowne badania lekarskie i psychologiczne.

Kontrolowany pojazd należał do Urzędu Gminy Fajsławice, kierowa zaś był pracownikiem gminnym. Co więcej, nie był to jednorazowy kurs, który wykonywał. Mianowicie na początku września mężczyzna został zatrudniony na stanowisku kierowcy i każdego dnia jeździł 17-osobowym busem przewożąc uczniów z Gminy Fajsławice do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krasnymstawie.

Jak się okazuje, pracodawca mężczyzny musiał o wszystkim wiedzieć. Co więcej zapewnia, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. W odpowiedzi na pytania zadane przez portal Fajsławice24, który na prośbę mieszkańców zajął się sprawą, sekretarz gminy Jacek Kęcik tłumaczył, że mężczyzna posiada wszystkie wymagane uprawnienia do wykonywania tej pracy. Jednak zaraz później dodał, że gmina Fajsławice skierowała go do odbycia kursu i nabycia uprawnień do kierowania pojazdem w postaci autobusu i przewożenia dzieci.

Dodatkowo, Urząd Gminy postanowił pokryć znaczną część kosztów uzyskania niezbędnych uprawnień. Zabezpieczono kwotę ok. 4200 złotych, co ma stanowić 60 proc. dofinansowania. Kwota ta jest orientacyjna, gdyż jak zaznaczono, dokładna będzie znana dopiero po tym, jak kierowca uzyska prawo jazdy i pobierze fakturę z ośrodka szkoleniowego.

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, mieszkańcy Fajsławic twierdzą, że zatrzymanie autobusu przez Inspekcję Transportu Drogowego nic nie zmieniło. Jak nas poinformowano, w środę, a więc dwa dni po kontroli, kierowca ten znów wsiadł za kierownicę autobusu i pojechał z dziećmi na kilkudniową wycieczkę.

(fot. lublin112)
2017-11-12 13:30:23

Zobacz również

49 komentarzy

 1. Co to za jaja :D?

 2. pewnie szwagier odpowiedniej osoby

 3. Polska dobrej zmiany. 1 kwietnia za pół roku.

  • No no , na 100% Jarosław o tym wiedział i przymknął oko. Ludzie zastanówcie się co piszecie, bo to świadczy o was samych.

  • Wybory samorządowe dopiero przed nami. Na tym przykładzie doskonale widać jak funkcjonowało i funkcjonuje w terenie państwo teoretyczne PO/PSL

   • Akurat wójt Chruściel przepisał się jakiś czas temu z PSL do PiS. Mało tego jako wicewójta zatrudnił miesiąc temu Grzegorza Lipę szefa PiS w powiecie krasnostawskim. Jak widać poczuli się tak pewnie, że uznali że każdy przekręt ujdzie im na sucho.

    • Przepisał się? Jak to trudno rozstać się z korytem. Nie on pierwszy i nie ostatni zmieni barwy partyjne dla stołka. Co do vice: jest od miesiąca a gość powozi od września. Myślisz, że zdążył się ze wszystkim zapoznać? Pozostaje mieć nadzieję, że wyborcy docenią ich zaangażowanie.

  • kmwec;w,efvwerl;vwervwervewrgv

   No na pewno za Peło było lepiej. Buhahhahahahhahahahahahaha

 4. Ktoś wziął w łapę i podpisał co trzeba ,takie cyrki za rządów T.chruściela.

 5. „Zdobywając uprawnienia, zezwalające na kierowanie tego typu pojazdami, kierowca poznaje nie tylko techniki kierowania. Przede wszystkim nacisk jest kładziony na wiedzę dotycząca różnego rodzaju zachowań w przypadku zagrożenia, czy też odpowiedniego działania, gdy dojdzie już do wypadku.”

  pięknie napisane 😆 i tak jest na prawdę 😆
  ośrodki szkolenia uczą jazdy i myślenia, a nie zdania egzaminu, a na egzaminu nacisk kładziony jest szczególnie na myślenie za kierownicą, a nie tępe wykonanie przećwiczonych na kursie czynności 😆

 6. To na pewno nie nepotyzm 🙂

 7. Niedziela rano do kościoła, pokazać się trza bo wszyscy tam bywają, a że ksionc często potrafi zaspać to msza tak 20 góra 30 min. Spoko zaliczone przecie nie bede sie wygłupiał(a) i zwracał(a) uwagi że nieodpowiednio wypełnia swą powinność, ale przy „piwku” se na kleche ponarzekam. Władze we gminie kilka kadencji te same, wszyscy wiedzą że za kołnierz się nie wylewa i finanse wydawane są nie tak jak trza. Ale przy wyborach przecie nie bede sie wygłupiał i głosował na nowego, pewnie tak samo bedzie robił. Oj tam pierdykniem se sete ze somsiadem bendziem mieli temat do dyskusji.

 8. Na pewno jest z PIS-u.

  • Na nieszczęście są z Twojej opcji, ale do puki będą tacy jak Ty, którzy rozróżniają tylko opcje polityczne, nie kompetencje i uczciwość ludzi sprawujących władzę dzięki naszym głosom, nic się nie zmieni. Może co niektórym o to chodzi?

   • Już jest z piSSu. I o czym ty piszesz, jak zatrudnia kogoś jako kierowcę bez wymaganych uprawnień ? To są te kompetencje czy głupota i nepotyzm ?

 9. Myślałem, że jakimś dużym autobusem jechał, a on tylko Renault Master. Przecież to zwykły bus. Busem do 9 osób można jechać na kat. B, powyżej potrzebna jest kat. D i kurs na przewóz osób. I w tym jest problem.

 10. Dobry plecak. Najpierw jeździł bez uprawnień a teraz mu zafunduja!! Plecak jak h…!!

 11. Kiedy na wsiach się to skończy??? Te znajomości plecy itd, Nigdy, nasze pokolenie tego nie dozyje pomimo tego że jestem po 30tce.

 12. Co za bzdury! „zawodowy kierowca każdego dnia wozi autobusem dzieci na zajęcia, choć nie posiada do tego wymaganych prawem uprawnień, w tym prawa jazdy…”
  Druga część zdania zaprzecza pierwszej. Kto nazywa osobę za kierownicą bez odpowiednich uprawnień zawodowym kierowcą!? No tak..
  .redakcja Lublin 112….

 13. Czym różni się świadectwo na przewóz osób od świadectwa na przewóz rzeczy?

  • Dlaczego Lublin 112 ma się wysilać nad zrozumieniem tego co pisze ? Przecież jest weekend ! Najlepiej przepisać to co jest podane na dłoni !

   • NIe no bo przecież sensacja jest, tylko ja nie wiem czy ten artykół ma być pochwałą dla władz gminy i kierowcy, za to, że tak pięknie z poświęceniem dbają o dzieci i rodziny, czy naganą za narażanie czyichś dzieci oraz innych kierowców na niebezpieczeństwo, a dodatkowo przekręty jakie się tam wyprawiają. Gmina teraz kase znalazła, a wcześniej nic w tej sprawie nie robili. Ta inspekcja ruchu drogowego powinna stać tam codziennie i sprawdzać ten bus uniemożliwiając dalszą jazdę kierowcy bez uprawnień i po sensacji by było, a nie robić z tego kolejną sprawę jak u Jaworowicz, gdzie nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Sensacja i płacz będzie dopiero jak przez takich nieodpowiedzialnych ludzi znów się coś komuś stanie.

  • jak nam przekazano

   niczym w pj i tak ci wbija kod 95

 14. klub przyjaciół prezesa

  jak z PISu to mu nic nie zrobią kolesiostwo część dalsza gorzej jak za POprzedników dlatego śady są im potrzebne by opanować

 15. DZIWNE BARDZO DZIWNE

 16. pewnie wczesniej jezdzil jakimś busem na 9 osob poznije kupili na 12 osob nowszy i stad takie kwiatki ze trzeba kat. D

 17. Pamiętajcie, że do jazdy prawo jazdy jest nie potrzebne. Bez tego da się uruchomić samochód. Problemy się zaczynają, jak cię złapią :):):)

 18. O rany! To moze i dostawce pizzy bez prawka zatrudnia, a w miedzyczasie mu dofinansuja kurs. Czy naprawde nie mozna powiadomic policji i zatrzymac go, przeciez cod dzien wyjezdza i dojezdza w jedno to samo miejsce! Tak sie dba o dzieci w tym kraju!!!

 19. Do wszystkich czytających i komentujących, zapewniam wszystkich że kierowca gimbusa posiada prawo jazdy jak i wszystkie niezbędne do tego kwalifikacje, ponieważ znam go osobiście. Liczne donosy i insynuacje wręcz szerzą sie jak plaga w tej miejscowości i to nie jest pierwsza tego typu „afera” Pozdrowienia dla kierowcy 🙂

  • To z jakiego powodu gmina wysyła go na kurs i jeszcze się dokłada? Jeżeli posiada wszelkie niezbędne uprawnienia, mamy do czynienia z nielegalnym wyprowadzaniem pieniędzy obywateli z kasy gminy. Jak byś nie patrzył, pupa z tyłu.

 20. Ta gmina w takim przypadku powinny zająć się odpowiednie instytucje…ze stołkow powinno spasc trochę osób…niedopuszczalne żeby urząd w tak drastyczny sposób łamał prawo. Inspekcja powinna wziąść ten autobus pod specjalna uwagę i kolejna kontrola powinna zakończyć się zarekwirowaniem pojazdu gdy wykryje ta sama patologie…

 21. kierowca z D, co nie chce jeździc w gminie

  A może to nie sa żadne przekręty, tylko alternatywą dla zatrudnienia tego kierowcy było piesze chodzenie dzieci do szkoły? W koncu w gminie nie musi mieszkac bezrobotny wlasciciel prawa jazdy kat.D.

 22. a tak na poważnie czym różni się jazda AUTOBUSEM a osobówka ???? Inne przepisy , inne drogi ??? nie tylko biurokracja która chcę twoich pieniędzy

 23. Nazwisko sekretarza gminy sugeruje, że kręci 🙂

 24. I to bezczelne tłumaczenie, że kierowca posiada wszelkie potrzebne uprawnienia do wykonywanej pracy, ale urząd… i tak go na nie skierował (w takim razie po co, skoro wszystko jest według nich OK i na wszystko są papiery).

 25. nic mi nie zrobia bo jezdze bez prawo jazdy!!!!

  Oni sa gorsi od swin .bo swinia jak sie naje{ nazre }to odejdzie od koryta ,a ci nie ….proste jak sznurek od snopowiazalki w gospodarstwie rolnika z Fajslawic woj.lubelskie

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach